Sluise zussen zijn 22 Curamus en Zorgsaam: nog meer samenwerken Shaki helpt kinderen overal almanak Puberram Sisters op Uitzending gemist Dj Gaiaga draait bij café Lazarus woensdag 26 september 2012 door Harmen van der Werf In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: de oprichting van de nieuwe stichting Shaki. uit. Hij verklaart het succes uit de zachte prijs die voor de boeken wordt gevraagd: één euro. En het aanbod blijft zich vernieuwen. „We hebben wel zo'n achtduizend boeken in voorraad. Daar gaan er steeds in en uit" Achtduizend euro leveren de boe kenmarkten jaarlijks op, de kin derkleding- en speelgoedbeurzen ook. Shaki heeft straks dus elk jaar 16.000 euro te verdelen over goede doelen. Stallaart: „Daarbij stellen we twee voorwaarden, het moet voor kinderen zijn en een binding met de streek hebben. Zo hebben we laatst een weeshuis in India gesteund. Een Zeeuws-Vla ming liep daar stage en zag dat er veel behoefte was aan luiers. We hebben daarvoor vijfhonderd eu ro gegeven." De nieuwe stichting Shaki presen teert zich al snel in volle glorie. Zaterdag is van 9.30 tot 12.00 uur een kinderkleding- en speelgoed beurs in het Zeldenrust-Steelant- college, entree Sloelaan. De eerst volgende tweedehands boeken markt is een week later, zaterdag 6 oktober van 9.00 tot 12.00 uur, in de ROC-locatie aan de Tabak straat in Hulst. De naam alleen al, Shaki. Veel mooier kan haast niet voor een stichting die zich inzet voor de hulp aan kinderen. Shaki, de afkor ting staat voor Stichting Hulp aan Kinderen. Twee organisaties die al jaren in Zeeuws-Vlaanderen succesvol aan de weg timmeren met boekenmarkten in Hulst, Hei kant en Temeuzen en een kinder kleding- en speelgoedbeurs in Ter- neuzen, hebben er hun krachten in gebundeld. Het initiatief tot samenwerking komt vooral vanuit de organisatie van de boekenmarkt, maakt Shaki-bestuurslid Albert Stallaart duidelijk. De tweedehands boe kenmarkten werden altijd gehou den voor en door Stichting Buru Nyakwere Nederland (SBNN), die hulpprojecten heeft in Kenia. Door privé-problemen stapten vo rig jaar enkele prominente be stuursleden op. Ook veranderde SBNN van opzet. „De organisatie is nog wel actief in Kenia en de fondsenwerving vindt in Neder land op landelijk niveau plaats", vertelt Stallaart. „De binding met Zeeuws-Vlaanderen is daardoor sterk verminderd." De tweedehands boekenmarkten moeten wel doorgaan, vonden de organisatoren, want ze trekken onverminderd veel bezoekers. „Kom maar eens kijken op een za terdagochtend", nodigt Stallaart Komende zaterdag kinderkledingbeurs, week erop boekenmarkt Enorme drukte bij de ingang van het Zeldenrust-Steelantcollege voor aan vang van de kleding- en speelgoedbeurs, oktober 2010. foto Peter Nicolai eee®®»«*aesee«e«»'3' Ze staat bekend als dierenliefhebber. Elke koe en elk schaap in de wei wordt enthousiast begroet. Dus toen de buren dit voorjaar een verweesd lammetje onder hun hoede namen, was ze vertederd. Ze volgde de ont wikkelingen op de voet: hoe lamme tje Bram zijn eerste aarzelende stap je in het gras zette en hoe hij als een hondje de hele dag achter de boerin Tip? redactie@pzc.nl aanliep. Dit weekeinde kwam ze Bram weer tegen, inmiddels uitge groeid tot puberram. Hij liep - ont snapt - midden op straat. Ze stapte uit de auto om hem een aai over zijn wollige bol te geven, maar haar af fectie werd beantwoord met een stevi ge en pijnlijke ram tegen haar been. De liefde was meteen over. „jij gaat binnenkort naar de slager!" door Martijn de Koning In hun verhaal klinkt zowel enthousiasme als ongeloof door. De Sluise tweelingzus sen Elke en Frauke Leenhou wers zijn nog steeds diep on der de indruk van hun fdmervarin- gen. De 22-jarige meiden speelden de hoofdrol in de korte film Sis ters, die afgelopen weekeinde op tv was en morgen en volgende week te zien is op het Nederlands Filmfestival in Utrecht. De zussen mogen dan best wat ac teer- en toneelervaring hebben; échte actrices zijn ze (nog) niet. Daarom ook beleefden ze de opna mes van Sisters, die afgelopen voorjaar in een paar weken tijd plaatsvonden, als één groot avon tuur. De Sluise zussen, die via hun Vlaamse moeder hun hele school tijd in België doorliepen, schreven op hun stcaticndc in bij oen castingbureau. „We hadden toen al een paar jaar veel belangstelling voor films en acteren", vertelt El ke. „Zo volgden we twee uur per Sisters werd afgelopen zondagnacht uitgezonden bij de NPR op Nederland 2. De korte film is op internet terug te zien op www.uitzendinggemist.nl (zoekterm: filmlab Sisters). De film wordt morgen en volgende week woensdag ook vertoond op het Nederlands Filmfestival in Utrecht. week toneellessen." In 2008 wer den ze gecast voor de film Happy End van regisseur Frans Weisz. „We hadden een kleine rol, maar het was wel erg indrukwekkend. Pierre Bolcma speelde mee, en het was de laatste film van Rijk de Gooyer." De zussen werden voor de film ge vraagd omdat ze een tweeling zijn, beseffen ze. „Daar hebben we heel ve.el geluk mee", herhaalt Elke tij dens het gesprek een paar keer. Daarmee doet ze zichzelf en haar zus wel wat tekort; voor de film Sisters werd het duo begin dit jaar na een auditie immers gekozen uit een twaalftal tweelingen. Sisters is een afstudeerop dracht van studenten aan de Nederlandse Filmacademie. De hele crew (onder wie de regis seur, scenarioschrijver, geluids-, ca mera- en montagemensen) deed gonamcnlijlc emdenamen tloor ket maken van de film. De dertien mi nuten durende film ademt mys tiek en magie. Elke en Frauke (in de film Ana en Nilin) spelen de enige twee rollen. Praten hoeven ze nauwelijks; non-verbaal acteren des te meer. De zussen raken elkaar kwijt, waar na Nilin op het strand, in het bos en tenslotte in het water op zoek gaat naar haar zus. Het verhaal laat zich op meerdere manieren uitleg gen. „Iedereen kan er een eigen in terpretatie aan geven", verklaart Frauke. Bovendien, zo zeggen de zussen eerlijk, is het verhaal onder geschikt aan het beeld. „Het is na tuurlijk een erg korte film. Daarin proberen de makers zich te onder scheiden met het beeld en de mon tage." Dat is gelukt. De kwetsbaarheid van de meisjes ten opzichte van de overheersend aanwezige natuur wordt prachtig in beeld gebracht. En dat terwijl de beelden groten deels werden geschoten in het bos bij Ermelo en het Sloterparkbad in Amsterdam. En voor een deel zelfs waarbij Frauke net moest doen of ze in een donker bos liep: het land schap werd er later achter 'ge plakt'. „Ongelooflijk hoe ze dat Scène uit Sisters: onder water vinden de zussen elkaar terug. SINT JANSTEEN - Après-ski dj Galag, staat zaterdag 2.9 september achter de knoppen bij Café Lazarus in Sint Jansteen op de Pump It Up Party. Hij maakte verschillende hitsin1 gles en werkte als producer met tal van grote artiesten. Het dansfeest begint om 21.30 uur en voor alle feestvierders die voor 22.30 uur binnen zijn heeft café La zarus een gratis consumptie. door René Hoonhorst WWW.DESCHANSTUiNSCHERMEN.Nt De Schans Tuinschermen êieenbergseweg 6 4661 RJ Halsteren Tel.: 0164 - 686 418 rsx: 0164 - 63? S46 TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse zorginstellingen Curamus en Zorg- Saam bouwen de samenwerking op het gebied van ouderenzorg, thuiszorg en ziekenhuiszorg ver der uit. Beide organisaties zijn 'bij uitstek aanvullend op elkaar en hebben de overtuiging dat ze el kaar kunnen versterken op beider werkgebied', stellen zij in een ver klaring. De te verwachten ontwikkelingen in de gezondheids- en ouderen zorg zijn voor de zorginstellingen aanleiding om nog intensiever sa men te werken. „In de verzorgings huizen verandert veel de komende jaren. Ouderen blijven steeds lan ger thuis wonen en komen alleen nog met een zwaardere indicatie naar de zorgcentra. Dat vraagt goe de afstemming van ouderen- en thuiszorg", verduidelijkt Curamus- directeur Piet van der Maas. De in tensievere samenwerking moet de kwaliteit en continuïteit van de zorgverlening in de hele regio ten goede komen. Ruim vier jaar geleden was verhui zing van de polikliniek van Zorg- Saam in Hulst naar het Curamus- terrein De Blaauwe Hoeve nog een stap te ver, ook vanwege 'kapi taalsvernietiging'. De zorginstellin gen melden nu dat 'het kan lonen de polikliniek binnen enkele jaren k| in De Blaauwe Hoeve onder te j brengen'. Daar is al een mini-zie kenhuis en een huisartsenpraktijk. Curamus en ZorgSaam mijden de beladen term fusie. Van der Maas sluit echter niets uit. „Als een fusie op termijn de beste borging biedt voor kwalitatief goede zorgverle ning, dan gaan wij die zeker niet fp uit de weg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70