130 euro Premieverhoging 2013 valt mee 61 binnenland Hero irinkman in beroep tegsn veroordeling voor dreigt met bijl Opnieuw meer meldingen euthanasie De eerste tekenen zijn gunstig: zorgverzekeraars houden de premies voor 2013 stabiel. Toch is de 'gemiddelde Nederlan der' uiteindelijk zo'n honderd euro per jaar duurder uit. woensdag 26 september 2012 is de verhoging van het eigen risico: van 220 naar 350 euro. Dat is gemiddeld 80 euro per verzekerde, aldus DSW. De eerste zorgverzekeraar stelt premies voor 2013 vast. Basispremie stijgt niet, aanvullende verzekeringen worden wel duurder. Zorgkosten stijgen toch door de kabinetsmaatregel van ver hogen van het eigen risico. door Hans Gertsen DEN HAAG - Eerst het goede nieuws: De premie voor de basis verzekering stijgt volgend jaar waarschijnlijk minder dan tot voor kort werd gevreesd. Zorgverzeke raar DSW uit Schiedam maakte gisteren traditiegetrouw als. eerste de premie voor volgend jaar be kend. DSW handhaaft de premie voor het basispakket op 102,50 per maand. Dat is een meevaller, om dat voor 2013 algemeen van een (forse) premiestijging werd uitge gaan. Branchekenners verwachten dat andere verzekeraars het voor-, beeld binnenkort volgen of genoe gen nemen met beperkte verhogin gen tot zo'n 20 euro per jaar. „DSW is. klein, maar het heeft nu wel de toon gezet", zegt Erik Hor dijk van verzekeringssite.nl. „Als een relatief kleine speler als DSW het zonder premieverhoging kan, zullen grotere verzekeraars dat zeker moeten kunnen want die hebben schaalvoordelen", stelt econoom Mare Pomp. „Wie de pre mie toch verhoogt, kan lastige vra gen verwachten van de eigen klan ten." Dat DSW de premie niet ver hoogt, kwam voor velen als een verrassing omdat de afgelopen week verhalen over forse pre mieverhogingen opdoken. Minis ter Edith Schippers (Volksgezond heid) stelde een 20 euro hogere premie te verwachten op jaarbasis. De zorgkosten stijgen, ook al blijven de premies gelijk. In kringen van zorgverzekeraars viel te horen dat de minister veel te optimistisch zou zijn. De pre mie zou vele tientallen euro's of zelfs met 100 euro per jaar om hoog moeten om uit de kosten te kunnen komen. Dat komt omdat het basispakket wordt uitgebreid, onder meer met de zorg voor revaliderende oude ren. De rollator gaat uit het pakket, maar per saldo wordt de zogehe ten rekenpremie 104 euro per jaar hoger. De rekenpremie behelst de kosten voor het basispakket volgens het ministerie. De premie die verzeke raars rekenen is daarvan een afge leide. Elke verzekeraar komt tot een andere uitkomst op basis van de eigen kosten, zoals de inkoop- kosten van medicijnen en reser ves. Volgens Schippers kunnen de ver zekeraars de bulk van de kosten van het duurdere basispakket op vangen omdat ze het afgelopen jaar hun reserves fors hebben zien groeien dankzij een hogere opslag en veel lagere kosten voor medicij nen. Per saldo zou de klant daar door slechts zo'n 20 euro meer kwijt zijn voor het duurdere basis pakket. Het kan zelfs zonder verho ging van de premie, zoals DSW be wijst. Het slechte nieuws is dat de gemid delde Nederlander volgend jaar per persoon al gauw zo'n 100 euro meer kwijt is aan gezondheids zorg. Zelfs als de premie voor het basispakket niet of nauwelijks stijgt, zullen de premies voor aan vullende pakketten wel stijgen, zo is de verwachting. Maar de groot illustratie Lex van Lieshout/ANP ste klap komt van de verhoging van het eigen risico van 220 naar 350 euro per jaar. Niet iedereen verbruikt dat eigen risico hele maal, maar de gemiddelde Neder lander is al gauw zo'n 80 euro extra kwijt aan dat verhoogde ei gen risico. „Per saldo kom je dan toch weer uit op rond de 100 euro aan extra kosten per jaar", zegt Hordijk. zie onze website:binneniand „Alle partijen houden natuurlijk de kaarten tegen de borst" haarlem - 'Een Kafkaiaanse toe stand' en 'afbraakjustitie', oordeelt oud-Kamerlid Hero Brinkman. Hij werd gisteren veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 500 eu ro wegens bedreiging van zijn buurman. Hij kondigde aan in ho ger beroep te gaan. Het incident dateert van maart 2010. Brinkman keerde 's avonds na een Kamerdebat terug naar Middenbeemster, toen het toe gangshek op de oprijlaan naar zijn stolpboerderij opeens bleek te zijn afgesloten. Hij kon zijn auto niet op zijn eigen erf parkeren. Het was het zoveelste incident in een slepend conflict tussen hem en de man die indertijd een deel van de boerderij huurde. Het Tweede Kamerlid lichtte de politie in en begon het houten hek te slopen met een bijl, toen de buurman samen met zijn dochter thuiskwam. De Haarlemse politierechter acht bewezen dat Brinkman vervolgens met een kloofbijl boven zijn hoofd dreigend naar de buurman toe is gekomen. En daarna ook nog een politieagent de stuipen op het lijf heeft gejaagd. Die kwam na een 1-1-2 melding aanrijden, maar gooi de de auto snel in zijn achteruit, toen hij een man met een geheven bijl op zich af zag komen. Volgens Brinkman is het allemaal 'onzin en misverstand'. Hij heeft de kloofbijl louter vastgehouden om het hek te slopen en niemand bedreigd. Zijn ex-buurman is een treiteraar en onbeschaamde leuge naar. „Toen "hij thuis kwam, heeft hij mij bijna omver gereden." En de politie is niet alert genoeg om de waarheid rond de 'huisterreur' te doorzien. „Ik zéi nog tegen de agent dat hij een foto moest ne men van de situatie. Ik zéi het nog. De politie Zaanstreek-Water land moet zich diep en diep scha men voor het slechte speurwerk in deze zaak." Het Openbaar Ministerie had de zaak voorwaardelijk willen sepone ren, omdat de buurman 'ook niet brandschoon is'. Maar Brinkman is daar niet mee akkoord gegaan en daarom is de zaak nu alsnog voorgekomen. „Ik héb het niet gedaan", zegt hij nog steeds. Brinkman vervolgt: „En ik ben niet iemand die dan toch akkoord gaat met een sepot. Ik wil geen slachtoffer worden van zulke af braakjustitie. Dat is misschien apo litiek, want iedereen smult weer van deze zaak. Maar ik bén ook geen goede politicus." ARNHEM - 3695 mensen zijn afgelo pen jaar overleden door euthana sie. Dat aantal is sinds 2010 geste gen met 18 procent, zo hebben de vijf regionale toetsingscommissies euthanasie gisteren bekendge maakt. In het jaarverslag van 2011 staat dat het in 3446 gevallen ging om levensbeëindiging op verzoek (euthanasie), 196 keer was er hulp bij zelfdoding en 53 keer betrof het een combinatie van beide. De re den van de toename de afgelopen jaren is onderdeel van een vervolg onderzoek. De meeste patiënten die euthanasie plegen omdat ze uitzichtloos en ondraaglijk lijden, hebben kanker. Het afgelopen jaar werden ook 13 patiënten met een psychiatrische aandoening gehol pen bij levensbeëindiging. In vier euthanasiegevallen zou de arts on zorgvuldig hebben gehandeld. Meldingen euthanasie Aantal meldingen van levensbeëindiging op verzoek en hulp bij zelfdoding. infographic CRW bron reg. toetsingscomm. euthanasie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6