'Alle partijen moeten verlies nemen' Uitbreiding Oiltanking tweede helft 2013 gereed ZEEUWS-VLAANDEREN 29 SEPTEMBER WOENSDAG 26 september 2012 21 Sluise zussen zijn opeens echte actrices 22 en 23 Bewindvoerder Bio Glas Terneuzen wil desnoods als bemiddelaar optreden door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Alle partijen die bij het glastuinbouwproject bij West- dorpe betrokken zijn, moeten op de één of andere manier hun ver lies nemen. Volgens Jan van der Hel .is er nauwelijks een andere uit weg. Van der Hel is sinds vorige week bewindvoerder van Bio Glas, de ontwikkelaar van een deel van het kassengebied, nadat aan het be drijf uitstel van betaling was ver leend. Bio Glas vroeg zelf uitstel van beta ling aan, nadat havenschap Zee land Seaports het bedrijf failliet wilde laten verklaren. De ontwik kelaar kwam al geruime tijd zijn fi nanciële verplichtingen tegenover Zeeland Seaports niet na. Met het verleende uitstel van betaling koopt Bio Glas tijd. Tijd waarin Van der Hel als bewindvoerder op lossingen kan zoeken voor de gere zen financiële problemen. Van der Hel heeft zich de afgelo pen dagen ingelezen. Hij is advo caat in Almelo, ver weg van West- dorpe. Van der Hel had tot voor vorige week nooit van het kassen- project bij Westdorpe gehoord. Toch is zijn benoeming tot be windvoerder logisch. Bio Glas is ge vestigd in het bij Almelo gelegen Vriezenveen. Vele partijen zijn bij glastuinbouw op de Axelse Vlakte betrokken. Zeeland Seaports als hoofd on twik kelaar, Bio Glas als ontwikkelaar van één van de polders, Warm- CO2 (met Zeeland Seaports als hoofdaandeelhouder) als leveran cier van warmte en CO2 én de Ra bobank' als belangrijke kredietver strekker. „De opzet is wel heel in gewikkeld", stelt Van der HeL „Ik begrijp er eigenlijk nog maar de helft van." Dat het kassengebied tot op heden nauwelijks van de grond is geko men, kan volgens hem echter niet aan één van de deelnemers wor den verweten, ook niet aan Bio Glas. In 2009 zijn er drie bedrijven gevestigd bij Westdorpe en sinds dien is het praktisch stil. Dat heeft, aldus Van der Hel, alles te maken met de bankencrisis van 2009 en de uitbraak van de EHEC-bacterie in Duitsland in 2011, die ook de Nederlandse glastuinbouw zwaar heeft geraakt. Van der Hel ziet maar één uitweg: alle partijen moeten de koppen bij elkaar steken en proberen er sa men uit te komen. Hij wil daarin een rol spelen. „Hoe dan ook, op een zeker moment zullen alle par tijen hun verlies moeten nemen. Dit project is een voorbeeld van een initiatief dat door economi sche omstandigheden dreigt te mislukken. Daar is heel weinig aan te doen." SLUIS Clubs delen mee uit winst Rabobank West 11:00 -15:00 uur 1 Instellingen uit West-Zeeuws- Vlaanderen delen via het Stimule- Rabobank. De stichting Rootzz krijgt 3.600 euro voor de or ganisatie van netwerkborrels voor en door HBO- en WO-studenten. Basisschool Sint Jozef in Eede mag rekenen op 3.000 euro voor de aan schaf van een speeltoestel en Stich ting Manege Smiro uit Schoondijke op 7.140 euro voor een tweede hands tractor voor de bedrijfsvoe ring van de manege. De hosties, die anderhalf jaar in het tabernakel van de rk-Kruiskerk hebben gelegen, zijn nog goed. Dat meldt kerkbeheerder Giel van Boom. Het tabernakel, waarin het heilige brood werd bewaard, is an derhalf jaar niet open geweest De sleutel ervan lag in een kluis, waar van die sleutel zoek was. Nadat kluisspecialisten vorige week don derdag de brandkast kraakten, is het tabernakel geopend en heeft een pastor de hosties uitgehaald. Oiltanking Terneuzen laat zestien nieuwe opslagtanks voor petroleum-producten bouwen op de Mosselbanken, op de voorgrond wordt gewerkt aan ver lenging van de aanlegsteiger om schepen tot een lengte van 275 meter te kunnen ontvangen. foto Peter Buteijn TERNEUZEN - Van verre zijn ze al te zien, de kranen die hoog boven de Westerscheldedijk uittorenen bij Oiltanking Terneuzen. Het kranen- spel is een voorbode voor de forse uitbreiding van het overslagbe drijf, dat zich zo'n zeven jaar gele den op de Mosselbanken bij che mieconcern Dow vestigde. De ca paciteit wordt verdrievoudigd, van ruim 155.000 naar 472.000 kubieke meter. Ook de aanlegsteiger wordt verlengd. Oiltanking Terneuzen heeft de extra capaciteit nodig om petro leum-producten op en over te slaan. Het bedrijf heeft daarvoor een langjarig contract gesloten met het Noorse olieconcern Sta- toil. Dow was tot nu toe de groot ste klant van Oiltanking, vooral voor opslag van bulkchemiepro- ducten. Mare Tesselaar, bedrijfslei der van Oiltanking Terneuzen, vindt het wel zo geruststellend twee grote klanten te hebben. Dat versterkt de economische positie van de onderneming. Tesselaar verwacht dat de tweede helft van 2013 de nieuw faciliteiten in gebruik kunnen worden geno men. Voorjaar 2013 stond eerst in de planning, maar één van de bou wers van de tanks ging failliet. Het nadeel blijkt ook in dit geval een voordeel te hebben. De uitbrei ding van de tankopslag loopt meer gelijk op met de verlenging van de steiger. Oiltanking Terneuzen groeit ook in aantal werknemers, van dertig naar ongeveer veertig. Nieuw per soneel wordt al aangeworven voor- logistiek-technische en operatione le functies. Tesselaar had verwacht dat dit lastig zou zijn, maar 'het valt redelijk mee'. „Veel geïnteres seerden bellen zelf" De meeste medewerkers van Oiltanking ko men uit Zeeuws-Vlaanderen. Tes selaar schat hun aandeel op 'tach tig procent'. HOEK 'Mirakel': hosties na 1,5 jaar nog goed Op zaterdag 29 september is het weer NVM Open Huizen Dag! Kijk voor deelnemende huizen vandaag in de bijlage bij deze krant. U bent van harte welkom! NVM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69