1 Nieuwdorp vreest nieuwe ontslagronde 261 zeeland SsiHlst '":-i Minister steunt plan Foodport Academy Vijftig miljoenste passant kpn winket kpn.eom 0< Kamervragen over situatie rond Thermphos Zeeuws getinte portefeuille voor Kamerlid De Vries woensdag 26 september 2012 BORSSELE - Inge Heerspink uit Terneuzen arriveerde gis termiddag waarschijnlijk te laat voor haar lessen aan het ROC. Op weg van Goes naar Terneuzen werd ze aan gehouden door directeur Harald Schoenmakers van de Westerscheldetunnel. Met een cadeautje in zijn hand, een iPad met daarop de nieuwe app van de Westerschel detunnel, feliciteerde hij haar als vijftig miljoenste pas sant. „Ik heb nu wel een goed excuus om te laat te ko men", vertelde de docente aan de aanwezige pers. foto Ronald den Dekker sssssosxfimesBBSssesssssesa GOES - Het ministerie van Econo mische Zaken, Landbouw en Inno vatie (ELI) steunt het Zeeuwse ini tiatief voor een Foodport Aca demy. Dat zegt Jeroen van Drie van de Edudelta Onderwijsgroep. De Foodport Academy moet de mbo- en mogelijk ook de hbo-stu- denten afleveren waar foodbedrij- ven om zitten te springen. Vol gend jaar moeten de eerste oplei dingen beginnen. Zeeland loopt met dit plan voorop in Nederland. Om die reden wil het ministerie bijdragen - of dat in harde euro's is, moet nog blijken - aan het proefproject Relevante opleidingen worden nu vooral buiten Zeeland gegeven bleek gisteren tijdens een bijeen komst van de Stichting Foodport Zeeland en de Edudelta Onder wijsgroep. Jongeren die deze stu dies volgen, keren zelden terug. Ondernemers maakten duidelijk dat ze soms orders weigeren bij ge brek aan geschikte medewerkers. Volgens Van Drie van Edudelta en directeur Edwin Foudraine van Foodport Zeeland zullen bedrij ven precies moeten aangeven wel ke opleidingen ze nodig hebben. Ze moeten ook actief deelnemen in het onderwijs. Dat betekent sta geplaatsen aanbieden, lessen ge ven en bijdragen aan oefenproduc tielijnen op school. „Onze aanpak gaat uit van vraaggestuurd onder wijs. Dat zie je maar weinig. We zoeken koplopers. Tot nu toe heb ben vooral grotere bedrijven zich aangemeld." -lil De eerste 1 3 maanden gratis monteur 'Als Thermphos zijn stoffen uitstoot, zien we het gebouw niet meer.' Hans van Gurp uit Nieuwdorp Nieuwdorp schurkt aan tegen fosforproducent Thermphos, het bedrijf in nood. „Het Zalco-sce- nario herhaalt zich", verzucht een dorpeling, zelf ex-werkne mer van Zalco. Een ander zegt: gewoon snel sluiten, Thermphos heeft het aan zichzelf te wijten. door Edith Ramakers Het is rustig in Nieuw dorp, een plaats on der de rook van Thermphos. Een vrouw haast zich naar de plaatselijke supermarkt in de hoofdstraat, maar 'onthoudt zich van commentaar' op het laat ste slechte nieuws over Therm phos. Thermphos leeft nog, maar hoe lang nog. „Zo begon het met Zalco ook", zegt Adri Dingemanse (49). Hij kwam deze winter op straat te staan toen Zalco onderuit ging. „Ik was ovenbouwer en smelter. Toen Zalco nog Pechiney heette, kwam Dingemanse in dienst, en groei den de bomen tot in de hemel. „Het was een mooi Frans staatsbe drijf Maar Zalco en nu ook Therm phos worden leeggeroofd door in vesteerders zonder hart voor de Zeeuwse samenleving." Dingemanse bezorgt nu de post in zijn dorp. „Ik werk in deeltijd bij het postbedrijf, Post NL. Als ik 300 euro verdien, dan wordt dat op mijn uitkering gekort. Ik hoef dus niet te werken voor het geld. Maar wat moet ik anders? Thuiszitten hele dagen, nee, dan ga je piekeren en daar word je ook niet vrolijker van." DEN HAAG - Het is voor Zeeland van belang dat de 450 arbeidsplaat sen van Thermphos behouden blij ven. Zeeland kan na Zalco niet nog zo'n klap verdragen. Dat vinden de Pvda-Kamerleden Jan Vos en Albert de Vries. Ze heb ben Kamervragen gesteld aan mi nister Maxime Verhagen (Econo mische Zaken). Ze vragen Verha gen of hij een Europese uitspraak over het dumpen van fosfor uit Ka- zachstan in Europa kan versnellen. Ook vragen ze hem of er Europees geld beschikbaar is om de vergroe ning van Thermphos te ondersteu nen en of hij bereid is mee te zoe ken naar investeerders. Dingemanse weet het zeker: „Ze willen de zware industrie weg heb ben uit Nederland en stellen stren ge milieu-eisen in. En ik heb nog nooit last van stank van Vlissin- gen-Oost gehad." Hans van Gurp, ook uit Nieuw dorp, heeft een andere opvatting. Hij is betrokken bij het offshorebe- drijf in Vlissingen-Oost, Overlasko Konstruktie. „Wij zitten tegenover Thermphos. Als het .bedrijf zijn stoffen uitstoot zien we het ge bouw niet meer en als de wolk naar het dorp waait, zien we de contouren van Nieuwdorp niet meer. En geloof me, het stinkt en het kan niet gezond zijn." Van Gurp vindt dat Thermphos zich beter aan de milieu-eisen had moeten houden. „Dan hadden ze het geld dat ze nu kwijt zijn ge weest voor de boetes kunnen ste ken in een groener bedrijf Daar moeten we toch met zijn allen naartoe. Iedereen moet zich aan de regels houden, dus Thermphos ook." Dat de werknemers in de val van Thermphos worden meegeno men, 'kan hij niet anders dan erg vinden'. „Je gunt niemand dat hij ontslagen wordt. Maar Thermphos moet nu maar eens gewoon dicht gaan. Zoveel jaren heeft het mana gement de grenzen opgezocht en is er regelmatig overheen gegaan." Adri Dingemanse wil een volledi ge baan en solliciteert. „Maar ik heb 21 jaar bij Zalco gewerkt en dat is mijn werkervaring. Verder nog een beetje in de bouw. Ik heb een vrouw en drie kinderen. Als Thermphos dichtgaat, komen er nog meer werklozen in het dorp. Dat levert spanning op in nog meer gezinnen." DEN HAAG - PvdA-Kamerlid Albert de Vries uit Middelburg gaat zich bezighouden met ruimtelijke orde ning, havens en scheepvaart. Dat is dinsdagochtend bepaald in de fractievergadering. De porte feuille van De Vries is voor Zee land belangrijk. Zo gaat hij zich on der meer richten op ruimtelijke or dening, binnenvaart, vlaggenwetge- ving, havens (ook samenwerking met Antwerpen) en projecten, zo als de sluis Terneuzen. Voor WD-Kamerlid André Bosman is vooralsnog niets veranderd. Hij was in de vorige periode woord voerder defensie (personeel), Vete- ranenwet en Koninkrijksrelaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68