land 123 Koffiehoek Cultuurhistorie opgenomen in bestemmingsplan Schuddebeurs PLflMECO' woensdag 26 september 2012 In de koffiehoek van het Watersnoodmuseum gaf oud-vliegenier Eef Smitshuysen uit Maastricht zijn derde interview. Bij gebrek aan bier dronk hij een flesje appelsap en daarna hield de eigenzinnige veteraan het museum voor gezien. Oud-vliegenier Eef Smitshuysen bekijkt een deel van de fotocollectie in het Watersnoodmuseum. De Watersnoodramp en de Harvard IIB foto Dirk-Jan Gjeltema In de nacht van zaterdag 31 janua ri op zondag 1 februari 1953 bra ken in Zeeland en Zuid-Holland de dijken door. Bij de Watersnoodramp lieten 1836 mensen het'leven en werd voor 1,5 miljard gulden schade aan gericht. Op Schouwen-Duiveland waren mosselvissers de eersten die slachtoffers in veiligheid brachten, De hulpverlening kwam traag op gang. Het duurde enkele dagen voordat duidelijk werd hoe zwaar Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overfiakkee waren getroffen. Amerikaanse helikopters en Ne derlandse jachtvliegtuigen verza melden informatie voor militaire reddingsoperaties. Inspectievluchten Werden vanaf vliegbasis Gilze-Rijen in Brabant uitgevoerd met Harvard IIB-ge- vechtsvliegtuigen. Foto-inspecties werden gedaan - met tweemotorige Anson-toestel- len. De fotograaf lag in de neus van het vliegtuig. De Harvard IIB is het meest ge bruikte ijestoesïel ter wereld. De na-oorlogse luchtmacht in Neder land had er 220 van. Nu nog 6 als vliegend museumstuk. Camping Duinoord in Burgh-Haam- stede heeft bij de ingang een Har vard jachtvliegtuig staan. t De Harvard is in 1935 door de Amerikaanse luchtmacht ontwor pen. De Britse RAF mocht ze in Australië onder licentie bouwen. P Dit toestel heeft één Pratt Whit ney benzinemotor van 550 pk Kruissnelheid 270 km per uur. Maximale hoogte: 7 kilometer. De Harvard figureert (soms ver momd als Duits toestel) in speel films als Soldaat van Oranje en A Bridge too Far. DE STELLING Twee zwembaden is voor de gemeente veel te duur. Reageer op pzc.nl door Esme Soesman UW MENING 244reacties Landbouwverkeer moet auto's de ruimte geven op N59 oneens 616% SCHUDDEBEURS - Met de actualisa tie van het bestemmingsplan Schuddebeurs betrekt de gemeen te Schouwen-Duiveland voor het eerst cultuurhistorische waarden in een nieuw op te stellen bestem mingsplan. Die nieuwe aanpak komt voort uit de M0M0 (modernisering monu mentenzorg), waarmee het Rijk onder meer probeert regels te ver eenvoudigen en herbestemming van gebouwen of terreinen te be vorderen. Inwoners van Schudde beurs hadden bij het Rijk een ver zoek ingediend om beschermd ge bied (stads- of dorpsgezicht) te worden. Het Rijk is daar niet happig op want het wil de aanwijzing van be schermde stads- en dorpsgezich ten juist afbouwen, maar de ge meente kon wel wat met die wens. „We dachten: 'laten wij dit als project nemen om te kijken hoe we de regelgeving in een be stemmingsplan kunnen vormge ven', legt Michel Verduijn de in steek uit. Het betrekken van cultuurhistorie in bestemmingsplannen is sinds begin dit jaar verplicht. Schudde beurs is op Schouwen-Duiveland de eerste kern waar de nieuwe op- Sofreine Tuihr.c>ie/rv\< H ais we;. :7öJ,;,0164 - SaÖ'4.ï|B: PLAFONDS Van Gilst v.o.f. Een nieuw plafond in één dag! www.plameco.nl Tel. 0113 - 27 00 00 ZIERIKZEE Team Zuidwest op radio bij Juize en Rosd De Zeeuwse en Brabantse rappers van Team Zuidwest hebben een li ve radio-optreden gehad in Hilver sum bij Juize. Daar staan ze met hun clip Doe Wat hoog genoteerd in Drop Your Demo, waarover het publiek een oordeel velt. De eerder deze week gemaakte opnamen zijn vanaf vandaag via Youtube te zien. Zondag is Team Zuidwest te horen in Be my Guest van Radio Schou wen-Duiveland, vanaf 13.00 uur. SIRJANSLAND Kerk in Actie geeft lezing over zending Henk Bosch van de landelijke orga nisatie Kerk in Actie geeft morgen in Sirjansland een interactieve le zing over het thema 'wederkerig heid bij zending en werelddiako- naafIn tegenstelling tot vroeger is er bij zendelingen tegenwoordig minder sprake van eenrichtingsver keer. De vraag staat centraal hoe vorm gegeven kan worden aan 'we derkerigheid'. De avond begint om 19.30 uur, het adres is Kerklaan 2. GOES Huidarts en kinderarts over eczeem Huidarts Annemie Galimont en kinderarts Hilde Knockaert vertel len maandagavond 22 oktober bij zonderheden over eczeem, allergie ën en behandelingen bij Admiraal de Ruyter Ziekenhuis locatie Goes. Van 17.00 tot 18.30 uur is de voor lichting specifiek voor kinderen en hun ouders. Van 18.30 tot 20.00 uur is de uitleg op volwassenen ge richt Er is een informatiemarkt. Aanmelden: eczeem@adrz.nl. zet wordt beproefd. „De ervaring die we opdoen kunnen we bij de volgende actualisaties gebruiken." Wat Schuddebeurs betreft is in middels alle cultuurhistorie geïn ventariseerd en beoordeeld door deskundigen van Dorp, Stad Land uit Rotterdam. Door die waarde te benoemen zet je het gebied niet op slot, aldus Verduijn. „Aan de hand van die in ventarisatie kun je juist kijken op welke wijze je ontwikkeling kunt toestaan." Naar verwachting in het eerste kwartaal van 2013 wordt het voor- ontwerpbestemmingsplan van Schuddebeurs gepresenteerd. Bij beschikking van de Kantonrechter te Middelburg d.d. 20 september 2012 is onder curatele gesteld de heer K. Hagenbeek, geboren te Goes op 18 mei 1994, wonende te Vletstraat 3, 4401 JN Yerseke en is tot curator benoemd de heer mevrouw J.P. Hagenbeek-Cor- stanje en R. Hagenbeek wonende te Vletstraat 3, 4401 JN Yerseke. Bij beschikking van de kantonrechter te Terneuzen d.d. 12 september 2012 is C.A. de Kraker, geboren te Schoondijke op 30-08 1936, wonend te Peter van Anrooylaan 246, 4536 CK Terneuzen, onder curatele gesteld met benoeming van A.M. van Pienbroek-de Kraker, Eemsstraat 10, 4535 EB Terneuzen tot curator.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59