Makelaars verwachten kleine opleving van woningmarkt 3 woensdag 26 september 2012 Voorzitter Mark Faasse van de Zeeuwse afdeling van de NVM: „Met niet al te hoge kosten kun je je woning veel aantrekkelijker maken. foto Willem Mieras Het valt tegenwoordig niet mee als verkoper van een eigen woning. Het 'te koop bord' staat al meer dan een jaar in de tuin en je hebt al twee keer meegedaan aan de landelijke Open Huizen Route; zonder succes. De moed zinkt je dan in de schoenen. Toch moet je vooral nu niet opgeven, stelt Mark Faasse, voorzitter van de Zeeuwse afde ling van de NVM. „We verwachten voor 1 januari namelijk een korte opleving van de huizenmarkt." door Dennis Rijsbergen Zaterdag 29 september zijn tussen 11.00 en 15.00 uur weer vele woningen in Zee land zonder afspraak te be zichtigen. De Open Huizen Route is normaal gesproken een ideaal moment om je woning onder de aan dacht van heel wat potentiële kopers te brengen. „Maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het steeds moeilijker wordt om ver kopers te motiveren mee te doen", ver telt Faasse. „De helft van het Zeeuwse woningaanbod staat al meer dan een jaar te koop. Dan hebben mensen geen zin om nog eens een derde keer mee te doen aan een Open Huizen Route. Ik snap dat wel. Je hebt als verkoper op zo'n dag hooggespannen verwachtin gen en dan kan het voorkomen dat er nauwelijks of zelfs geen kijkers langsko men." Niet meedoen is echter niet de oplos sing, vindt Faasse. „Niet geschoten is al tijd mis. Bovendien levert de Open Hui zen Route nog steeds vele transacties op. En, ook niet onbelangrijk, zo'n dag is een mooi reflectiemoment. Je kunt je namelijk afvragen of je iets aan je huis of aan de vraagprijs moet veranderen als er weinig belangstelling op zo'n dag is. En wat zijn de reacties van de men sen die wel komen kijken? Zou je met wat andere kleuren of kleine stilistische aanpassingen je woning wel aantrekke lijk kunnen maken? Misschien moet je eens goed opruimen, de meubels ver plaatsen, nieuwe gordijnen ophangen." En er is nog een reden waarom mee doen aan de Open Huizen Route nu wel kan lonen. „Het gaat niet goed met de Zeeuwse huizenmarkt. Daar hoef ik niet geheimzinnig over te doen. Er was in het voorjaar echter wel een opleving omdat kopers tot 1 juli konden profite ren van een lage overdrachtsbelasting. Zo'n opleving verwachten we ook voor het komend kwartaal. Per 1 januari wor den de normen voor de verstrekking van hypotheken namelijk nog strenger." Zo kun je voor 1 januari nog zonder fi nanciële consequenties een aflossings- vrije hypotheek afsluiten. „Ik verwacht dat veel kopers nog van die soepelere normen willen profiteren en dat het aantal transacties dus weer toeneemt." Wat kun je als verkoper doen om je wo ning aantrekkelijker voor kopers te ma ken? Faasse heeft twee tips. Bij de eerste tip zal menig huizenverkoper wel even moeten slikken. „Houd niet te lang vast aan de vraagprijs. Mensen vragen nu nog te lang de hoofdprijs. In mijn op tiek zet het weinig zoden aan de dijk om een woning van 299.000 euro te ver lagen naar 295.000 euro. Ik denk dat je dan beter kunt zakken naar 275.000 eu ro! De markt zoals die vijf jaar geleden was, een markt met korte verkooptijden en flinke winsten, is voorbij. En komt ook niet meer terug." Een tweede tip is eigenlijk wel een voor de hand liggende. Toch zijn te weinig mensen zich ervan bewust, stelt Mark Faasse. „Kopers hebben enorm veel keu ze. Dus willen ze een woning die er pi- co bello uitziet. Waar weinig aan ge daan hoeft te worden en waar weinig extra kosten bij komen. Zorg dat je wo ning goed in de verf zit, dat het sanitair en de keuken netjes zijn. Dat de tuin goed bijgehouden is. Met niet al te hoge kosten kun je je woning veel aantrekke lijker maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43