Eindelijk eer, eindelijk rust 301 sport 1979 woensdag 26 september 2012 Jacqueline Langen krijgt postuum zesde dan door Roel Wiche KERKRADE - Er was woede, onbe grip, teleurstelling en verdriet. Maar nu hebben de nabestaanden van Jacqueline Langen rust. De Kerkraadse judoka, die vorig jaar op 46-jarige leeftijd aan kanker be zweek, kreeg postuum de zesde dan. Een unicum in Nederland. Het decor van het clublokaal van de Kerkraadse judovereniging Hei Sei Do oogt anders dan anders..De foto van Jacqueline Langen siert nog steeds de muur. Maar de rood-witte band die eronder hing, is verdwenen. Karei Langen (74) had deze band - zijn zesde dan - anderhalf jaar geleden bevestigd aan de wand. Een ode van een va der aan zijn overleden dochter. Maar hij heeft nu ruimte gemaakt voor een nieuwe band. De band die ze nu alsnog krijgt, in een spe ciale ceremonie. Postuum. Iedereen die aanwezig is in de do- jo van Hei Sei Do kent het verhaal van Jacqueline Langen. Vele jaren lachte het leven de Kerkraadse fy siotherapeute toe, zeker op spor tief gebied. Nederlands kampioen, dertienvoudig Limburgs kam pioen, lid van de nationale selec tie. Vier keer gekroond tot sport vrouw van Kerkrade. Tot in 2007. Jacqueline Langen gaat na een intensieve voorberei ding op voor de zesde dan. Het examen eindigt in ongeloof woe de, onbegrip. Twee examinatoren geven lovende punten (8 en 7), maar de derde geeft een 1. Dus ge zakt Wat volgt is een jarenlange ju ridische strijd, waarin de familie Langen de bond ervan probeert te overtuigen dat er sprake is geweest van een groot onrecht. Tevergeefs. Hët loopgravengevecht krijgt een tragische wending als op 29 april 2010 kanker wordt geconstateerd bij Jacqueline. Een paar maanden later doet ze een dwingend ver zoek om de procedure voor de zes de dan stop te zetten. Exact een jaar na de diagnose kanker be zwijkt ze. En nu, op een herfstachtige avond in Kerkrade, volgt dan toch nog de rehabilitatie. Na rijp beraad is Jac queline Langen alsnog voorgedra gen voor de zo felbegeerde rood witte band. En wat het zo bijzón der maakt, is dat die postuum wordt toegekend. Een unicum in Nederland. „Er zijn in het verle den dingen niet goed gegaan in de ze zaak", erkent Michel van Loo, die als voorzitter van het judodis trict Limburg in conclaaf is gegaan met de nationale bond. „Maar we willen nu dat niet meer de nadruk ligt op het negatieve, maar op het positieve. Over het verloop van dat examen kunnen en willen we niet oordelen. Als jij opgaat voor je rijbewijs, kunnen ook drie exami natoren daar verschillend over den ken. Wat voor ons de doorslag geeft, is dat Jacqueline enorme ver diensten voor de judosport heeft gehad. Dat blijkt wel uit de op komst deze avond. Iedereen wil haar dat laatste eerbetoon geven." De ceremonie is bijna sacraal, maar voorkomt niet dat diepe emoties komen bovendrijven. Jo Louppen (47), achttien jaar lang de levenspartner van Jacqueline, heeft de afgelopen dagen het nodi ge moeten wegslikken. „Het is wrang hoe het allemaal verlopen is. Jacqueline was er klaar mee, ze vond dat ze het respect niet kreeg. Dat ze die band toch nog krijgt, geeft mij nu een bepaalde rust. Jac queline zou ook niet anders wil len. Dóórgaan, niet verpieteren: dat zou ze nu op mijn hart heb ben gedrukt." Die rust is er nu ook bij Karei Lan gen. Een vol jaar trainde hij, 74 jaar oud, voor het onmogelijke: de zware tocht naar de zevende dan, zodat zijn zesde voor eeuwig als een familiemonument onder de fo to. van zijn dochter kon blijven hangen. Dat is nu niet meer nodig. „Ik zou er alles voor over hebben gehad. Maar wat wil ik? Ik heb twee openhartoperaties overleefd en een beroerte. De bond vond een examen niet verantwoord. En ik denk dat Jacqueline het daar mee eens zou zijn geweest." Voordat de avond viel, is hij bij het urnengraf van zijn dochter ge weest in Chevremont, zoals elke dag. Want de kaars op het graf moet altijd blijven branden. En nu kijkt Karei Langen naar het portret van Jacqueline, in de dojo van Hei Sei Do. De oude rood-witte band is weg, de nieuwe komt ervoor in de plaats. Jo Louppen: „Jacqueline had dit verdiend toen ze nog leef de. Maar ik denk dat ze deze avond blij zou zijn geweest." Onder de foto van Jacqueline Langen wordt de zesde dan gehangen. Links de vader van Jacqueline Langen. foto Diana Scheilen/GPD DEVENTER - Go Ahead Eagles heeft dinsdagavond op sensationele wij ze de laatste 32 bereikt in het KN- VB-bekertoernooi. De eerstedivi- sieclub uit Deventer schakelde op eigen veld WV-Venlo uit via straf schoppen: 4-3. Dat gebeurde na een spectaculaire wedstrijd, met een onverwacht scoreverloop en liefst vier treffers in de verlenging. Na 90 minuten was de stand 2-2, na de verlenging was het 4-4. Go Ahead Eagles leek na een zwakke eerste helft redde loos (0-2) verloren. Bryan Linssen bracht beide treffers op zijn naam. De 21-jarige aanvaller profiteerde twee keer van grote blunders in de defensie van de Eagles. Na de rust kwam de thuisploeg sterk terug. Met fraaie treffers zorg den Jop van der Linden en Joey Suk in de slotfase voor een verras sende wending in het enerverende bekerduel: 2-2. In de bizarre verlen ging ging de wedstrijd alle kanten op: 2-3 (Uche Nwofor), 3-3 (Mar- nix Kolder), 4-3 (Suk), 4-4 (Nwo for). In de strafschoppenreeks mis ten Ricky van Haaren en Marcel Seip namens WV-Venlo. Na de beslissende redding van doelman Marsman, die in de wedstrijd nog grote fouten had gemaakt, barstte het feest los in de Adelaarshorst. Vorig seizoen schakelde Go Ahead voor eigen publiek Feyenoord in het bekertoernooi uit. Scheveningen plaatstse zich als eer ste amateurploeg voor de derde ronde van het bekertoernooi. De middenmoter uit de Topklasse (za terdag) versloeg op eigen veld FC Oss in de verlenging. Het winnen de doelpunt kwam op naam van Samir El Moussaoui, die twee mi nuten voor het einde doel trof Na 90 minuten was de stand 1-1. Ook Fortuna Sittard en Almere Ci ty FC redden het niet tegen clubs uit de Topklasse. De Limburgse for matie verloor met 1-0 bij Hollan- dia, Almere City FC was niet opge wassen tegen ADO'2o: 4-1. FC Den Bosch had bij AFC in Amster dam een verlenging nodig om de volgende ronde te halen. De ploeg van trainer Jan Poortvliet schakel de de topklasser (zondag) uit dank zij een late treffer in de tweede ver lenging van Jelle de Bock: o-l De amateurs van ONS Sneek wa ren na strafschoppen de profs van Excelsior de baas. Na verlenging was het 1-1. FC Emmen ging met de hakken over de sloot verder bij de amateurs van WOG. Pas in de strafschoppenserie pakte de eerste- divisionist de winst. Sparta toonde veerkracht tegen AGOW: 3-2. De Rotterdamse ploeg kwam in de eerste helft op een achterstand van 0-2. Dankzij treffers van Quenten Martinus, Ilias Bel Hassani en Donovan Deekman kwam het toch nog goed met de Spartanen. RKC Waalwijk won met ruime cij fers bij FC Lisse (0-5). Sparta Nij- kerk was op eigen veld meer dan lastig voor De Graafschap: 2-3. De Ryder Cup was eerst een wedstrijd tussen de VS en Groot-Brittannië. Sinds 1979 gaat het tussen de VS en Europa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30