Met een paar tientjes koop je duikgemak 21 zeeland Opvarenden RIB's na reddingsactie zaterdag allemaal met de schrik vrij woensdag Tictac De krant 6 weken voor 18 euro! PZC woensdag 26 september 2012 door Guido van der Heijden Zeg, valt het u ook op dat je die kleine doosjes Tic tac nergens meer ziet? Althans, het lijkt alsof ik alleen nog maar die nieuwe, grote, mega, supersize, Tictacs zie. Vroeger had je die kleine doosjes met kleine Tictacs. Ik kan me nog de ouwe reclame herinneren waar een blonde, Duitse vrouw slecht nagesynchroniseerd zei dat er nog géén calorie in één Tictac zat. Ze keek verleidelijk in de ca mera en rammelde met het doos je Tictacs. Nu zie ik alleen nog maar die gro te Tictacs, met die stomme ver pakking die niet kapot te krijgen is. Van dat kinderveilige zeurplas- tic. Ik mis die kleine pakjes. Die kon je zo lekker krakend kapotknïj- pen. Dat deed ik nooit meteen, zo'n leeg Tictac-doosje bewaarde ik altijd een poosje. Klepje-open, even die lekkere, lege-Tictacdoos- jeslucht opsnuiven en weer dicht doen. Pas als het doosje helemaal nergens meer naar rook kneep ik het aan stukken. Krraakk!, de stuk ken plastic vlogen in het rond. COLOFON ■HM PZC Park Veldzigt35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur 08.00- 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van dé PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van €77,65 per kwartaal (NA28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PB) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld vz Rekeningnummer in mijn rekening af te schrijven. Handtekening Of PZC gaat zorgmldig om mei persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan. 'Zo kunnen de duikers er met elkaar voor zorgen dat het gebied dat ze zo koesteren, zo goed mogelijk wordt behouden.' Siebe Kramer, voorzitter overlegorgaan Nationaal Park Oosterschelde Ik mis ook die oude frisdrankblik jes. Vroeger trok je het lipje van het blikje af. Dat lipje brak je los van het ringetje en dat kon je dan weer in elkaar haken en zo het ringetje wegschieten. Te ingewikkeld om het te beschrij ven. Ik zou het u voor moeten doen. Dat truq'e zou ik nu graag aan mijn zoon willen voordoen maar dat kan dus niet Moest ook zonodig veranderd worden. Nu trek je aan het ringe tje waarna het lipje naar binnen- klapt en alleen mensen met een mismaakte bovenlip kunnen er uit drinken zonder te knoeien. Ook de kleine Snickers en Marsen zie ik nergens meer. Alleen nog maar die grote. En ze heten niet eens meer mega, kingsize ofzo. Het zijn de gewone Snickers en Marsen geworden. Het zet mij aan het denken. Im mers, geschiedenis herhaalt zich. Waren de Tictaqes die ik vroeger kende misschien de grotere va riant van nóg kleinere Tictaq'es? Toch een keertje aan mijn moe der vragen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het Nationaal Park Oosterschel de (NPO) en de landelijke duik- bond NOB hebben dinsdag ge sproken over de invoering van een gebruikerspas. Uit de op brengst van die pas moeten extra voorzieningen worden be taald en onderhouden. door Marcel Modde Het plan komt uit de koker van voorzitter Siebe Kramer van het Nationaal Park. Hij haakt aan bij de enquête die de NOB twee jaar gele den onder duikers heeft gehou den. Tweederde van de responden ten gaf toen aan bereid te zijn tot het betalen van een bijdrage voor het verbeteren en instandhouden van de duikvoorzieningen rond de Oosterschelde, zeggen beleidsme dewerkers Harry Brands en Des- mond van Santen van het Bonds- bureau in een toelichting. Ze verdedigen het idee door te wij zen op vele andere 'hotspots' in Nederland, België en warme oor den waar ook voor een duik moet worden betaald. „En iedereen vindt dat daar heel normaal", bena drukt Brands. Kramer maakt handig gebruik van die wetenschap. Hij haast zich te verklaren dat het niet zijn bedoe ling is zo een 'melkkoe aan te bo ren'. De Oosterschelde is immers goed voor zo'n vierhonderddui zend duiken per jaar. Om hoeveel duikers het dan gaat, is lastiger uit te rekenen, zegt Brands. Maar een goede richtlijn is het aantal duik- vergunningen dat de laatste decen nia van de vorige eeuw door de provincie werd uitgegeven. Bij het opdoeken van die regeling eind 2002, waren er zo'n vijftigduizend vergunningen in omloop. Sinds dien is het aantal duikers dat uit binnen- en buitenland naar de Oosterschelde trekt, eerder toe- dan afgenomen. Vermenigvuldig dat aantal met de 30 euro per jaar waar Kramer aan zegt te denken voor gebruikers, dan kom je op een slordige 1,5 miljoen euro aan jaarinkomsten. Van die opbrengst moet driekwart worden besteed aan de duikloca- ties, aldus Kramer. Als voorbeeld noemt hij de aanleg van sanitair, parkeerplaatsen, trappen naar het water, steigers en vooral ook het onderhouden van die voorzienin gen. „Want dat gebeurt nu nauwe lijks. Ze krijgen er dus beslist ook wat voor terug. Zo kunnen de dui kers er met elkaar voor zorgen dat het gebied dat ze zo koesteren, zo goed mogelijk wordt behouden." Die insteek zal de NOB nadrukke lijk in het vizier houden, verzeke ren Brands en Van Santen. Kramer wil uit de gebruikersbijdra- ge ook het toezicht betalen op het bezit van de Oosterscheldepas. Hij denkt daarbij aan een taakuitbrei ding van bijzondere opsporings ambtenaren (boa's) van de drie omliggende gemeenten. „Die boa's kunnen dan gelijk controle ren op zaken als illegale oesterra- pers en zwerfvuil. Zo wordt deel name voor meerdere partijen inte ressant en creëer je een vliegwiel." NOB en NPO praten in november verder over de uitwerking. Kramer verwacht zijn plan volgend jaar te concretiseren Recreanten betalen Recreanten moesten al eerder geld betalen voor de Zeeuwse wateren. Recreatieschap Veerse Meer voer de in 1991 het 'Veerse Meer-tien- tje' in. Zeilers, surfers, waterskiërs en andere recreanten moesten meebetalen aan het onderhoud in de vorm van een watersport sticker, die tien gulden kostte. Er kwam veel kritiek op de heffing. De sticker werd snel afgeschaft. Duikers moesten tot 2002 jaren lang een zogeheten Zeeiandver- gunning (22 euro voor vijf jaar) hébben om te mogen duiken in de Deltawateren.. BRESKENS - De 51 opvarenden van elf RIB's (rigid inflatable boats), die zaterdag door Zeeuwse redders van de KNRM in veiligheid wer den gebracht, zijn allemaal met de schrik vrijgekomen. Enkele 'power boats', hardvarende rubberboten, raakten zaterdagmid dag in problemen in de Rassen, een geul in de noordelijke mon ding van de Westerschelde ter hoogte van Westkapelle. Van een boot die niet op eigen kracht van een zandplaat kon komen, gingen opvarenden te water om met een sleeplijn hun vaartuig vlot te trek ken. In de sterke branding lukte dat niet, waarna het vijftal afdreef. Redders van de KNRM waren snel ter plaatse. De Westkappelse red ders maken vanwege onder houdswerkzaamheden tijdelijk ge bruik van een kleinere redding boot, maar de Steur verrichtte goed werk. Schipper Kees Minder- houd meldt dat reddingsboot Steur de twee keer zo grote RIB's zonder veel moeite vlot trok. Doordat de Breskense reddingboot Christien ook binnen de kortste keren aanwezig was en de veertien drenkelingen snel naar de wal kon brengen, bleef het voor de meeste in het water belande deelnemers aan de RIB-tocht bij een nat pak. Het ene slachtoffer met rugklach ten kon door het ambulanceperso neel al in de Breskense haven wor den opgelapt en hoefde niet meer naar het ziekenhuis. De rubberboten kwamen in ge vaar door navigatiefouten. De Bres kense KNRM-schipper Marcel van den Nieuwendijk wil niet oorde- Ég len over een eventuele schuld- vraag. Van den Nieuwendijk: „Wij hebben gewoon ons werk ge daan." Het Stellendamse bedrijf dat RIB-tochten organiseert, meldt zaterdag geen vaartocht op het programma te hebben gehad. „Maar elk ander bedrijf kan vanuit onze haven vertrekken voor een [P vaartocht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2