eeland 127 Zaterdag 29 september Westerscheldetunnel Thermphos is van geopolitiek belang .5-20 oktober'2012 Woordenboek Zeeuws dialect wordt digitaal woensdag 26 september 2012 Adri Dingemanse, ex-werknemer van Zalco: Thermphos gaat dezelfde kant op als Zalco. foto Ronald den Dekker door Frank Balkenende Al kleeft aan Thermphos nog geen groen imago en zit de fosforfabriek finan cieel aan de grond, het is van geo politiek belang dat de fabriek wordt gered en ingericht voor fös- faatrecycling. Sinds de jaren zestig van- de vorige eeuw werd er vooral gesproken over het probleem van te veel fos faat in water en bodems. Er zijn talloze maatregelen getroffen om deze overbemesting tegen te gaan. Inmiddels is- juist een tekort aan fosfaat letterlijk een thema van le vensbelang. Fosfaat (een wezenlijk bestanddeel van kunstmest) is na melijk een essentiële voedingsstof voor planten en dieren. Over der tig jaar raken de minerale bronnen voor fosfaaterts echter langzaam maar zeker op. Eigenlijk is dat drei gende fosfaattekort ernstiger dan het mondiale gebrek aan zoet wa ter. Europa bezit geen fosfaaterts. De grondstofvoorraden zijn te vinden in de Verenigde Staten, China en de lijn van de westelijke Sahara tot Kazakhstan. De Verenigde Staten en China beschermen hun fosfaat erts, onder meer met exportheffin gen. Bovendien liggen de fosfaat- ertsvoorraden voor een groot deel in politiek instabiele landen. De run op deze schaarser wordende grondstoffen voor de voedselpro ductie zal leiden tot internationale -'van Zecuwseh-Vlaandeien ww.festival-zvLn! fcerenc/WATER 6/Ï0 'Belgische Köffier Filharmonie7 Mei Duitse romantiek Italiaanse levenskunst! Repertoire voor kamerorkest uit de klassieke en de romantische periode in een octueel kader met verfrissende en vernieuwende interpretaties. Zaterdag 6 oktober, Basiliek Hulst, 20:00 uur, 25,— Kaarten: v/v/w.theatervcrkoopzeeland.nl of 0900 33 000 33 Op locatie vanaf 1 uur voor aanvang, maar wel op basis van vol vol -1 I 'Prachtig programma in sfeervolle concertzaal' |j|ff' spanningen en mogelijk oorlogen. Thermphos wil om die reden om schakelen: in 2020 moet de fabriek volledig draaien op fosfaat dat is te ruggewonnen uit reststromen zo als zuiveringsslib en mest. Het be drijf heeft er alleen het geld niet voor. Diverse kennisinstituten zo als de TU Delft onderschrijven dat fosfaatrecycling de enige weg is om onze voedselproductie en dus ons voortbestaan veilig te stellen. Thermphos'is de enige fosforpro- ducent in Europa. Als die omvalt, gaat alle kennis en ervaring verlo ren en wordt Europa nog afhanke lijker van andere werelddelen. In dat licht lijkt investeren in Therm phos - zelfs misschien via staats steun - bijna bittere noodzaak. MIDDELBURG - Het woordenboek der Zeeuwse dialecten krijgt een digitale versie. Die wordt via het internet beschikbaar gesteld aan het publiek. Gedeputeerde Staten hebben gisteren besloten daar een bedrag van 3000 euro voor be schikbaar te stellen. Het digitaliseren van het woorden boek past volgens GS in het imma terieel erfgoedbeleid van de provin cie. Het past ook in het versterken van de belangstelling voor en het levend houden van de Zeeuwse streektaal. De subsidiëring valt nog net in het oude beleid zoals dat in de cultuurnota 2012 ver woord is. Op zaterdag 29 september a.s. is de Westerschelde tunnel tolvrij. 24 uur lang kunt u in beide richtingen door de tunnel rijden zonder tol te betalen. Ideaal dus voor een familiebezoek of een dagje winkelen in Terneuzeri of Goes! Hoe werkt het? 1. kunt tussen 00.00 en 24.00 uur gratis passeren. 2. Rijd veilig. Minder uw snelheid en rijd het talplein op met maximaal 30 km/u. 3. Kies een t-taglaan (ook als u geen t-tag heeft of op de motor rijdt). Dit zijn de lanen 2 en 3. 4. Vrachtwagens rijden via laan 7. 5. De slagbomen van deze lanen staan open. 6. Als u met een t-tag passeert, wordt er niets afgeboekt. Goede reis I In 2012 is er nog één dag waarop u gratis door de tunnel kunt rijden, zaterdag 24 november. Meer info: Kijk op www.westerscheldetunnel.nl of stuur een e-mail naar info@westerscheldetunnel.nl of bel de Klantenservice - vanuit Nederland: 0900 - 23 58 866 0,05/min.) - vanuit België: 0031 - 113 232 844 Volg ons ook op Twitter via @WSTVerkeer '«•TUNNEL UVrSTERSOHELDE weev iMogelijk/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27