'Conditie dieren minder' II „We hoeven geen getallen te zien, maar wel een papier waaruit blijkt dat iemand een inkomen heeft van de sociale dienst." Joke Kroezen, dierenvoedselbank Zuid-Oost-Drenthe woensdag 26 september 2012 Hond: 17 euro p.m. In Nederland worden ongeveer 1,5 miljoen honden, 2,9 miljoen kat ten, 2 miljoen zang- en siervogels en 6,6 miljoen aquariumvissen ge houden. Bijna zestig procent van de gezinnen heeft één of meerde re huisdieren. Een grote hond kost gemiddeld 17 euro per maand aan eten, verzor gende artikelen zoals shampoo en de kosten voor het aanschaffen van een mand of hok. Dit heeft het Nibud, organisatie voor budgetbe waking, berekend. Een kleine hond kost 12 euro per maand. Daar komen de kosten van een dierenarts bovenop. Voor een grote hond is dat gemiddeld 247 euro per jaar en voor een kleine hond 211 euro. Een kat kost 11 euro per maand aan eten, verzorging en aanschaf mand. Per jaar moet voor een kat gemiddeld 114 aan dierenartskos ten worden betaald. Het Nibud heeft voor een vogel of knaagdier geen dierenartskosten berekend. Maar aan normale le vensbehoefte kost een vogel 8 eu ro per maand en een knaagdier 11 euro, inclusief stro. Een buurtbewoner komt brokjes en andere benodigdheden ha len voor zijn hond bij de Stichting Saense Voedselbank Voor Die ren in Zaandam. Deze is opgericht door Linda Schut (links op fo to) die het eten vanuit haar woning uitdeelt. Ze heeft de regels aangescherpt nadat ze merkte dat Jan en alleman bij haar aanbel de voor gratis voer. foto: Jéan-Pierre Jans In dierenasiels zitten niet méér dieren als gevolg van de economische crisis. „Hooguit bestaat de indruk dat de die ren die in de opvang komen, in een slechtere conditie zijn dan hiervoor", zegt Dik Nagtegaal van De Dierenbescherming. De Dierenbescherming staat volle dig los van voedselbanken voor dieren. „Het zijn particuliere initia tieven, ongetwijfeld goed bedoeld. Maar als ze er al zijn, heeft het vol gens ons niet tot iets stabiels ge leid." Daarvoor zou het beste sa menwerking kunnen worden ge zocht met de officiële voedselban ken voor mensen, meent Nag tegaal. Maar Voedselbanken Neder land wil zich er niet aan binden, al dus woordvoerder Harrie Timmer man. „Het gebeurt wel eens dat wij ook dierenvoedsel krijgen en dan delen we dat mee uit. Maar we hebben geen echte dierenvoed- selbanken en willen er ook geen verbinding mee aangaan. Hoe ver kun je gaan? Er is ook ergens een initiatief van de grond gekomen om mensen die het zelf niet kun nen betalen, een vakantie aan te bieden. Waar houd je op? Wij hou den het bij voedsel, een eerste le vensbehoefte." Vitakraft, producent van voedsel voor huisdieren, schenkt hoofdza kelijk restantpartijen aan asiels, zegt operationeel manager Nico Wesselink. „Of aan zwerfdieren in het buitenland, zoals Roemenië." Bij Mars Petcare hebben ze ook wel eens voorraden diervoeding staan die om welke reden dan ook niet verkoopbaar zijn, bijvoor beeld omdat ze verkeerd zijn ver pakt. „Het vindt meestal zijn weg naar een asiel. Wij beschikken namelijk over een lijst met dierenasiels die benaderd worden op het moment dat wij diervoeding hebben dat niet meer verkoopbaar is. Het komt alleen niet zo heel veel voor, want we proberen zo duurzaam mogelijk te produceren, met zo min mogelijk afval", aldus woord voerster Jennifer Welage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11