Voedselbank diere knapt af op baasjes 101 uitgiftepunten Voedselbanken voor dieren duiken overal op. Om arme mensen te helpen goed voor hun dieren te zorgen. Maar verschil lende uitgiftepunten zijn alweer ter ziele. Reden: misbruik door Nederlanders die genoeg hebben te besteden. door Wilma de Cort Iedere vrijdag deelt Linda Schut vanuit haar slaapka mer in Zaandam gratis voer voor huisdieren uit. Gemiddeld lopen er zo'n vijftig klanten binnen. Ze halen voer voor hun honden, kat ten, vogels, konijnen en soms ook voor een schildpad. Schut en haar broer hebben bei den thuis een slaapkamer en schuur opgeofferd voor de opslag van voer, geschonken door een Amsterdamse groothandel. Vóór ze het eten op vrijdagen uitdeelt, stopt Schut het in plastic zakjes, want ze is door ervaring wijs ge worden. „Als je zakken met merk namen ero'p weggeeft, kan het ge makkelijk worden doorverkocht." Leer Linda Schut van de 'Saense Voedselbank voor Dieren' de Ne derlander kennen. „Als het gratis is, grijpt hij zijn kans", zegt ze. „Ik ben in het begin behoorlijk in de maling genomen. Maar ik ga echt niet meer aan de deur staan om gratis voer uit te delen aan men sen die het kunnen betalen. Dat is wel gebeurd." Linda Schut begon in 2009 'als eer ste' in Nederland een voedselbank voor dieren, een fenomeen dat in de Verenigde Staten en in Berlijn al langer bestaat. Reden: mensen met weinig geld bezuinigen óók op hun huisdieren of zouden er zelfs afstand van doen. De dieren- voedselbank wil dit voorkomen. Ook omdat huisdieren vaak een lichtpuntje zijn in zware tijden. Volgens informatie op internet zijn er intussen een tiental dieren- voedselbanken in Nederland opge zet of in wording. Dat is méér dan de acht officiële voedseluitgifte- punten die ervoor mensen zijn. Navraag leert echter dat er verschil lende alweer ter ziele zijn. „Ik werd belazerd", zegt voorzitter Jack de Jongh van de Stichting Ani mal Rescue Nederland in Amster dam die korte tijd een dierenvoed- selbank had en er wegens mis bruik de brui aan gaf. Aan geschonken dieFVoer geen ge brek. Op een zeker moment stond er bij zijn stichting 'drieduizend ki lo'. Maar toen De Jongh 'ter contro le' besloot het persoonlijk bij men sen te bezorgen, veranderde zijn medeleven met de medemens in wantrouwen en zelfs ergernis. Met de vermeende armoede viel het op de opgegeven adressen vol gens De Jongh 'in negentig pro cent van de gevallen' nogal mee. Dit was niet de doelgroep die hij voor ogen had. „Als je drie nieuwe scooters voor de deur hebt staan, kun je ook een kilootje voer kopen", zegt hij. Ook zag hij te vaak naar z'n zin 'gloed nieuwe flatscreens' bij de armlasti ge dierenvrienden staan. „Na drie maanden was ik klaar met de die- renvoedselbank", zegt hij. 'Met drie nieuwe scooters voor de deur, kun je ook een kilootje voer betalen' De Stichting Hond met Toekomst in Dordrecht heeft net, na bijna twee jaar, bedenkttijd ingelast. „Er is te veel misbruik", vindt initiatief nemer Erica de Winter. „Ik ben een maand gestopt en kijk nu of ik daarna verder wil gaan." Bij de plaatselijke mensen-voedsel- bank liet De Winter formulieren achter. Daarop konden mensen die voedselpakketten kwamen ha len, aangeven of ze thuis honden of katten hebben en hoeveel. „Maar hoe kan ik controleren of ze de waarheid opschrijven?" De Winter kreeg gaandeweg woensdag 26 september 2012 steeds meer twijfels. Ze zegt dat ze 'te veel heeft gezien'. Bij een die renspeciaalzaak trof ze een klant die net 'voor honderd euro een le ren halsband met blingbling-ste- nen' had gekocht. „En dan geen voer kunnen betalen? Of ze zag hoe een stel de sociale dienst be droog 'waardoor ze samen meer geld hebben dan ik'. „Maar wel per hond per maand kilo's gratis voer meenemen." Dreigende telefoontjes -'Ik heb recht op dat voer!'- gaven de door slag. „Ter controle ben ik op een gegeven moment dierenpaspoor- ten of chipnummers gaan vragen. Maar ik kreeg zoveel smoesjes te horen." Bij de Dierenvoedselbank Zuid-Oost-Drenthe, met uitgifte in Emmen en Coevorden, zijn ze wel tevreden. Twee ex-medewerk sters van de dierenambulance, die daar uit onvrede over 'te veel ma nagers' vertrokken, begonnen de voedselbank begin dit jaar. Ze zit ten meer verlegen om voer dan om afnemers, vertelt één van hen, Joke Kroezen. Klanten worden verwezen door de sociale dienst, schuldhulpverle ning of voedselbank, zegt Kroe zen. Het wordt uitgedeeld bij een van hen thuis of in de kantine van een korfbalvereniging. Doen ze iets aan controle? Kroeze is er vooralsnog van over tuigd dat het voer bij de juiste mensen terechtkomt. „We hoeven geen getallen te zien, maar wel een papier waaruit blijkt dat ie mand een inkomen heeft van de sociale dienst." Ook nemen de twee 'af en toe een steekproef, zegt ze. „Dan gaan we onaangekondigd bij afnemers op bezoek. Volgens haar hebben de steekproeven tot dusver geen ver dachte situaties opgeleverd. Linda Schut uit Zaandam heeft meer voldoening van haar werk sinds ze haar uitdeelsysteem heeft verbeterd. Ze geeft alleen dieren- voedsel mee aan noodlijdende mensen die via het maatschappe lijk werk of bijvoorbeeld het Leger des Heils komen. „Vreselijke verhalen", hoort ze van mensen die het onmiskenbaar zwaar hebben. „Ze worden bijvoor beeld hun huis uitgezet omdat ze de huur niet hebben betaald of zit ten in de schuldhulpverlening." Maar dat ze het veel minder druk had in de voorbije zomer, viel wel op en verbaasde haar enigszins. „Ik kan niet op vakantie", zegt ze. Ze verstrekt voer voor maximaal drie dieren, vertelt ze, en niet voor nieuwe aanwinsten. „Er meldde zich iemand met 36 katten. Een an der had vijf honden. Als je geen geld hebt, moet je gewoon niet zo veel dieren nemen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10