Meedoenis belangrijker dan winnen Schepen China bij betwiste e Vechten voor je woning dinsdag 25 september 2012 Kansloze kandidaten verkiezingen VS De president van de Verenig de Staten Barack Obama loopt volgens de laatste pei lingen uit op zijn rivaal Mitt Romney. Maar er zijn meer (kansloze) kandidaten. door onze correspondent Hanneke Keultjes Amerikanen hebben op 6 november de keus uit tientallen kandidaten, met óf zonder partij. Voor hen lijkt meedoen belangrij ker dan winnen. Roseanne Barr. De actrice en comédienne maakt dit keer geen grapje. Haar kandidatuur namens de Vrede Vrijheidspartij is even bloedserieus als kansloos. De 59-ja- rige Barr belooft in haar campagne corrupte bankiers achter de tralies te zetten en heeft kritiek op het Amerikaanse tweepartijensys- teem. Ze probeerde daarom aan vankelijk kandidaat te worden van de Green Party, die met een beetje fantasie als derde partij kan wor den aangemerkt. Jill Stein. Een arts met een Har vard-diploma die zich ooit folkzan- ger noemde. De milieubeschermer van 62 vecht vooral tegen haar il lustere voorganger: Ralph Nader, de begenadigd spreker die zes keer presidentskandidaat was, twee keer namens de Green Party. In 2000 werd Nader verguisd: zijn po pulariteit zorgde ervoor dat Demo craat Al Gore het presidentschap misliep. Sindsdien krijgen de Groe nen veel minder stemmen. Gary Johnson. Zowaar een kandi daat mét politieke ervaring. John son was als Republikein gouver neur van New Mexico. Namens die partij lukte het de gezondheids freak van 59 niet om een geloof waardige kandidaat te zijn (hij werd genegeerd door de media), dus is hij nu kandidaat voor de Li bertarian Party, de snelst groeien de politieke partij in de VS. Terry Jones, De pastor in Florida, die vorige week nog in het nieuws kwam omdat hij de omstreden Amerikaanse anti-islamfilm pro mootte, wil ook president worden als 'onafhankelijke kandidaat'. Jo nes leidt een kerkgemeenschap met sléchts vijftig volgers, maar haalt regelmatig het nieuws als hij weer eens het plan heeft opgevat de Koran te verbranden. James Harris. Socialisme is een vies, on-Amerikaans woord. Toch doet er een socialistische arbeiders partij mee aan de verkiezingen, linkser kan niet. Oud-vakbondslid Harris is hun kandidaat. Afgaand op vorige verkiezingen kan hij re kenen op een paar duizend stem men. Hij pleit voor solidariteit, het einde aan de doodstraf en volledi ge steun voor Cuba. Jack Fellure. De oudste van dit stel (80) doet mee voor een partij die zich waarschijnlijk beter had thuis gevoeld in de jaren twintig van de vorige eeuw: de Prohibi tion Party. Zoals de naam al doet vermoeden is de partij - na de De mocraten en Republikeinen de oudste partij van Amerika - tegen de verkoop en consumptie van al cohol (ze zijn ook tegen abortus, pornografie en homoseksualiteit). Fellure ontbreekt het niet aan erva ring: sinds 1988 heeft hij aan iede re presidentsverkiezing meege daan. MANILLA - Een Filipijnse vrouw pro beert een politieagent ervan te weerhouden te schieten tijdens de sloop van een sloppenwijk in de Ma- kati-wijk van Filipijnse hoofdstad Manilla. De bewoners van de slop pen vochten gisteren een ware veld slag uit met overheidsfunctionaris sen die waren gestuurd om hun wo ningen te slopen. Die liggen op een stuk grond dat eigendom is van de regering. De illegale bewoners wierpen barri caden op en gooiden stenen en fles sen naar de slopers en de oproerpo- TOKIO - Vier Chinese surveillance schepen hebben gisteren enkele uren rondgevaren in wat Japan be schouwt als zijn territoriale wate ren bij de onbewoonde eilandjes in de Oost-Chinese Zee, waarover Japan en China ruzie maken. De actie leidde tot een officieel protest door Tokio. Diplomaten pogen achter de schermen de opge lopen spanningen tussen beide ri valen terug te brengen. Zowel Japan als China claimt de ei landen. De ruzie over de archipel duurt al tijden, maar is de afgelo pen weken opgelaaid. Eerder deze maand kocht Japan enkele eilan den van de particuliere eigenaar. Dat leidde tot rellen in China. Ja panse ambassades, consulaten en bedrijven werden aangevallen. Ook Taiwan zegt aanspraken te maken op de eilandjes. Een Taiwa nese vissersvloot van 78 schepen is onderweg vanuit de Taiwanese ha ven Suao, aldus een van de organi satoren. De Taiwanezen benadruk ken dat ze al eeuwenlang vissen in de wateren rond de eilandjes, die door China Diaoyu genoemd wor- MINSK Politie Wit-Rusland zet waarnemers vast Ongeveer twintig waarnemers die toezagen op een eerlijk verloop van de parlementsverkiezingen in Wit-Rusland, zijn korte tijd vastge zet door de politie. Dat meldden lo kale media gisteren. Gisteren bleek dat de autoritaire president Loeka- sjenko zich opnieuw had verze kerd van een overweldigende steun in de Wit-Russïsche volksver tegenwoordiging. De oppositie boy cotte de parlementsverkiezingen. GUWAHATI 1,5 miljoen Indiërs vluchten voor water In de Indiase staat Assam hebben bijna 1,5 miljoen mensen hun huis moeten verlaten wegens overstro mingen. Zeker elf mensen zijn om gekomen, aldus functionarissen gis teren. De regering van de staat vreest voor besmettelijke ziekten, zoals cholera. Grote delen van de deelstaat staan blank en tweedui zend dorpen staan onder water doordat de rivier de Brahmaputra buiten haar oevers trad. JERUZALEM Boete voor ex-premier Olmert van Israël Een rechtbank in Jeruzalem heeft oud-premier Ehud Olmert van Is raël gisteren wegens corruptie ver oordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van een jaar en een boete van 75-300 shekel (bijna 15.000 eu ro). De rechtbank had hem in juli al schuldig bevonden. De recht bank achtte bewezen dat Olmert (66) als minister van Handel en In dustrie (2003-2006) een relatie heeft bevoordeeld. KATHMANDU Geen hoop meer voor bergbeklimmers Reddingswerkers in het Himalaya- gebergte in Nepal hebben gisteren de hoop opgegeven meer overle venden te vinden van de sneeuwla- wine, waardoor zondag zeker ne gen mensen omkwamen. Dat heeft een Franse organisatie van berggid sen gisteren gezegd. Reddingswer kers staakten gisteren de zoektocht naar de drie mensen die nog wor den vermist, twee Fransen en een Canadees. NEW YORK 'Ook voedselcrisis wordt erger in Syrië' Niet alleen de gewelddadige strijd maar ook de voedselcrisis wordt steeds erger in Syrië. Dat heeft de speciale gezant van de VN en de Arabische Liga voor Syrië, Lakhdar Brahimi, gisteren tegen de Veilig heidsraad van de VN gezegd. In Sy rië zijn betogingen tegen het regi me van president Assad in ander half jaar tijd uitgelopen op een bloedige burgeroorlog. Brahimi heeft Damascus pas bezocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8