tland 17 Anouchka van Miltenburg licht favoriet Beveiliging overheidspanden faalt Getuige La S. zorgt weer voor verwarring dinsdag 25 september 2012 AMSTERDAM - Kroongetuige Peter la S. heeft opnieuw voor opschud ding, verwarring en vertraging in het liquidatieproces Passage ge zorgd. Ditmaal zijn verschillende teksten, die gevonden zijn in zijn laptop, aanleiding geweest voor een nieuwe ondervragingsronde. Uit een deel van die stukken kan worden geconcludeerd dat La S. tij dens het proces veelvuldig heeft ge logen. Die conclusie moet echter vooral niet worden getrokken, beklem toonde de kroongetuige gisteren, nadat het Openbaar Ministerie ge wag had gemaakt van het bestaan van de documenten. Niet zijn ge tuigenverklaringen zijn verzon nen, maar de door hem op de lap top geschreven stukken, aldus La S. Hij heeft ze onder meer geschre ven voor het geval het OM de deal met hem zou opzeggen en hij zich in zijn eigen zaak moest gaan ver dedigen, om te voorkomen dat hij zou worden veroordeeld tot zes tien jaar cel. In het kader van de deal had het OM hem een strafeis van 'slechts' acht jaar toegezegd. In Passage, dat een aantal liquida ties omvat, wordt La S. verdacht van directe betrokkenheid bij de moord op drugs- en vastgoedhan delaar Kees Houtman in 2005. La S. heeft dat feit bekend. In de lap topdocumenten schrijft hij even wel dat hij op de avond van de moord gewoon thuis was en dat hij zijn aandeel bij elkaar heeft ge fantaseerd. De laptop van La S. werd eerder dit jaar in beslag geno men, toen hij nog in het huis van bewaring in voorarrest zat. Het is nog niet duidelijk of het OM de duiding van La S. van de schrijfsels gelooft. Een aantal in Passage betrokken advocaten liet gisteren direct al weten dat het nu geopenbaarde materiaal de defini tieve ontmaskering van de in hun ogen al eerder onbetrouwbaar ge bleken kroongetuige is. door Laurens Kok en Lianne Sieutjes DEN HAAG - Binnenhofwatchers van links tot rechts zijn het eens: als de PvdA met een betere kandi daat op de proppen was gekomen, zou het Kamervoorzitterschap al zo goed als binnen zijn. De PvdA is immers met afstand de tweede partij en kan dus wel een Kamer lid missen voor de prestigieuze functie. Bovendien zit het er dik in dat de VVD de PvdA de functie gilnt, nu de liberalen zelf al op nieuw de minister-president lijken te mogen leveren en met Fred de Graaf al de voorzitter van de Eer ste Kamer hebben. Nu de coalitie onderhandelingen zijn begonnen, kan het daarbij geen kwaad de PvdA gunstig te stemmen. De kandidatuur van PvdA-Kamer- lid Khadija Arib heeft bij nogal wat fracties bevreemding gewekt, blijkt uit een rondgang. Ze is met haar veertien dienstjaren ervaren genoeg, dat is het punt niet. Maar wie Kamervoorzitter wil worden, moet gezag hebben, leiding" kun nen geven, onberispelijk Neder lands (en Engels) spreken, repre sentatief zijn en volstrekt onafhan kelijk kunnen opereren. Daar gaat het mis bij Arib. „Haar Nederlands is niet goed genoeg", klinkt het bij SP en D66. „Ze is chaotisch als ze vergaderingen leidt", aldus een ervaringsdeskun dige. En daar komt bij dat Arib een reputatie heeft als diva-Kamer lid dat al vele medewerkers ver sleet. „Terwijl de Kamervoorzitter meer doet dan vergaderingen voor zitten. Hij of zij geeft óók leiding aan een bedrijf met honderden medewerkers", merkt een Binnen hofveteraan op. Arib neemt het op tegen WD'er Anouchka van Miltenburg en D66'er Gerard Schouw. Beiden worden geschikt geacht, maar de li berale is licht favoriet. Ze heeft er varing, is representatief én is lid van een vermoedelijk toekomstige regeringsfractie. Stel dat Arib af valt in de tweede stemronde, dan kunnen de Pvd A-Kamerled en de WD-kandidaat aan een meerder heid helpen, om het formatiepro ces niet te frustreren. Beide par tijen ontkennen overigens dat er Khadija Arib een deal is om elkaar te steunen. Toekomstige oppositiepartijen wa gen dat te betwijfelen. De Kamer voorzitter beschikt op procedureel gebied over machtige wapens. Hij beslist met zijn staf bijvoorbeeld welke bewindslieden tijdens het mediagenieke vragenuurtje op het matje moeten komen en hoe vaak een Kamerlid een minister mag in terrumperen. Niet onbelangrijk als leden van het kabinet in proble Anouchka van Miltenburg men zijn en de oppositie bloed ruikt. Net als de vorige voorzitter Gerdi Verbeet (PvdA) indertijd, is D66'er Schouw de outsider. Ver beet versloeg in 2006 tot ieders ver bazing topkandidaten Henk Kamp (WD) en Maria van der Hoeven (CDA). In 2010 herhaalde ze dat kunstje door de favoriete WD'er Charlie Aptroot te verslaan. Met Schouw in de grootste blauwe Eerst presentatie, dan geheime stemming f Kandidaten kunnen zich tot 12.00 uur vanmiddag schriftelijk melden. Ciste ren had nog niemand zich officieel gemeld maar van Arib, Van Miltenburg en Schouw is zeker dat ze zich opwerpen. De kandidaten moeten zich vandaag in een debat presenteren. De stemming die volgt, is geheim. -S De Kamerleden (minimaal moeten er 76 zijn) stoppen een briefje met de naam van hun voorkeur in een bus. Degene die de absolute meerderheid haalt, wordt voorzitter. Is die er niet, dan volgt een tweede ronde met alle kandidaten. Heeft daarin weer niemand een meerderheid dan volgt een ronde tussen de twee kandida ten met de meeste stemmen. Daarin krijgt meestal iemand een meerderheid. ■Qi Eindigen ze gelijk dan volgt opnieuw een ronde. Als in deze vierde - laatste - ronde de kandidaten evenveel stemmen hebben, beslist het lot. Twee briefjes met een kandidaatsnaam erop worden in een bus gestopt, een tje wordt blind uitgetrokken. Die kandidaat is de voorzitter. zetel zou de Kamer opnieuw een kandidaat van oppositiehuize kun nen krijgen. Gisteren ontweek hij net als zijn twee concurrenten de media om zijn kansen niet te scha den. De D66'er moet vooral ho pen dat VVD en PvdA de voorzit tersverkiezing als een vrije kwestie beschouwen waarbij fractiediscipli ne er niet toe doet. Schouw is dan wel geen favoriet, kansloos is hij zeker niet, leert de geschiedenis. Zo kaapte Frans Weisglas (WD) het voorzitterschap weg van partij genote Annemarie Jorritsma die door de WD naar voren was ge schoven. Weisglas vond dat er iets te kiezen moest zijn en had zich zelf tot kandidaat gebombardeerd. Met succes. De voorzittersverkiezing kan ook de sfeer bederven tussen fracties die onderhandelen over een coali tie. Het CDA was in 2003 boos op de PvdA omdat deze fractie niet massaal stemde voor CDA-kandi- daat Gerda Verburg. Weisglas ging er toen opnieuw met de post van door. Een dikke maand later mis lukten de coalitiebesprekingen tus sen CDA en PvdA. De onderhan delaars zijn gewaarschuwd. Gerard Schouw foto's ANP door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - De beveiliging van overheidsgebouwen zoals ministe ries, de Tweede Kamer en zelfs die van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) faalt. Identiteitsbewijzen worden nau welijks gecontroleerd, blijkt uit een onderzoek van journalist Bren- no de Winter. Hij kon met een duidelijk vervalst identiteitsbewijs zonder moeite tal van overheids panden betreden. De Tweede Ka mer heeft minister Ivo Opstelten van Veiligheid en Justitie om op heldering gevraagd. Het gemak waarmee De Winter de gebouwen binnenkwam, is ont luisterend. Zo noemde hij zijn id-kaart 'Lichtbildausweis' en stond er als pseudoniem 'Bigwob- ber' vermeld. Desondanks riep dit slechts verwondering op bij de par ticuliere beveiligingsdienst van het ministerie van Binnenlandse Za ken. De alarmbellen gingen niet rinkelen. Bij de AIVD maakten ze zich vooral druk om een usb-stick, die mocht niet mee naar binnen. Dat De Winter een compleet ver valst identiteitsbewijs toonde, werd zelfs bij de inlichtingen dienst niet opgemerkt. Volgens een woordvoerder van Se- curitas, het particuliere bedrijf dat de beveiliging van diverse ministe ries verzorgt waar De Winter moeiteloos binnenkwam, handelt Securitas 'conform de contracten'. „Het controleren van identiteitsbe wijzen is zeer specialistisch werk dat slechts summier wordt behan deld tijdens de opleiding. Om dit goed te doen, zouden beveiligers een gespecialiseerde opleiding moeten volgen. Maar het hangt van de opdrachtgever af of ze dit ook eisen." Of de betreffende ministeries extra opleidingseisen in het contract hebben opgenomen, wil Securitas niet zeggen. Een woordvoerder van het ministe rie van Binnenlandse Zaken zegt de voorvallen te betreuren. „Na tuurlijk horen ze de identiteitsbe wijzen goed te controleren. We hebben hier nogmaals op aange drongen. Maar deze controle vormt slechts een onderdeel van de totale toegangscontrole. Nie mand komt hier onaangekondigd binnen. Iedereen moet zich van te voren melden." Ook een woordvoerder van de AI VD wijst naar het gegeven dat de journalist een bekende was. „Wij kennen Brenno de Winter en wis ten dat hij zou komen die dag. Hij had ook zijn eigen foto op de pas gezet." Desondanks noemt bestuurskundi ge Ronald van Steden van de Vrije Universiteit in Amsterdam de be vindingen 'alarmerend'. „Al jaren worden ministeries beveiligd door particuliere beveiligers. Maar het lijkt er dus op dat ze hun werk niet goed doen." Elders 121 Vandaag bij KRAS.NL v.a. Uitsluitend geldig op di. 25 SEPTEMBER INCLUSIEF BOEK ONLINE of bel 0900-9697 lsepm Prijzen zijn p.p.. tenzij antlers vermeld. Prijzen zijn exclusief rcservenngskosten en Calainileiteiilonóï. 5 verblijf in een hotel in Waldkirchen i ontbijtbuffet 4/ 1 x diner Langlauf op ca. 100 m. Skigebied Hochfïcht op ca. 25 autominuten. Zie: www.kras.nl 4/8 dgn Wintersport BEIERSE WOUD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7