Sluise beiaardier zit in heel wat foto-albums Bellamystraat wordt dertigkilometerzone Terneuzen past parkeren aan op tolvrije zaterdag paraplu niet... in je cocktail! 18 almanak 00:01 Vermiste Terneuzense is terecht Middenstand Terneuzen verwent publiek dinsdag 25 september 2012 De drukke aansluiting van de Alvarezlaan op de Bellamystraat in Terneuzen wordt veranderd in een inritconstructie. foto Mark Neelemans door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Bellamystraat in Terneuzen gaat de komende maan den flink op de schop. De drukke weg tussen de Alvarezlaan en de Frederik van Eedenstraat wordt omgevormd tot een dertigkilome terzone. Vier verkeersplateaus en een drem pel moeten automobilisten in de straat afremmen. Ook wordt de aansluiting met de Alvarezlaan, vooral bij drukte bij de nabijgele gen supermarkten een flinke ver- keersopstopper, omgebouwd tot een inritconstructie. Op meerdere plaatsen worden klinkers vervan gen door asfalt. Nabij de aanslui ting van de Schuberthof op de Rooseveltlaan wordt het fietspad omgelegd en de aansluiting ver keersveiliger gemaakt. Ook de aan sluitingen van de Bachlaan en Chopinlaan op de Alvarezlaan wor den inritconstructies. In de Bach laan komen twee verkeersplateaus, net als op de kruispunten Bernard Zweerslaan-Rossinistraat en Chopinlaan-Debussyhof. Nabij de aansluiting van de Brahmslaan op de Rooseveltlaan wordt het fiets pad omgelegd. Het werkt begint deze week en duurt tot half decem ber. Zodra mogelijk gaan wegge deelten weer open voor verkeer. door Henk Boot TERNEUZEN - Zaterdag 29 septem ber kan' er in Terneuzen boven gronds gratis worden geparkeerd. Parkeerplekken voor vergunning houders blijven wel specifiek gere serveerd voor die doelgroep. Zaterdag wordt in Terneuzen de Dag van de Klant gehouden. Daar mee speelt de middenstand in de binnenstad in op de tolvrije dag in de Westerscheldetunnel. Dat zou moeten leiden tot extra toeloop in Terneuzen. Voor een parkeerplek in de drie ondergrondse parkings in de stad (Theaterplein, Oostkolk en Schut tershof) moet overigens die zater- Het tafelvoetbalspel op dat Middel burgse kantoor heeft een elektrisch scorebord met een klok die de minu ten en seconden aftelt. Het lijkt op de tijdbom die in elke James Bondfilm dreigt af te gaan. De spanning neemt, net als in de film, bij het nade ren van het einde toe. Zo ook gisteren toen twee Middelbur gers het opnamen tegen een Rit- dag wel gewoon worden betaald. „Het is technisch niet goed moge lijk om te regelen dat de installa ties daar worden uitgeschakeld. En bovendien zijn er naar verwach ting bovengronds voldoende gratis parkeerplaatsen beschikbaar, in en om de binnenstad", aldus een woordvoerder van de gemeente. Het gaat in de Terneuzense bin nen stad in totaal om zo'n dui zend parkeerplaatsen boven de grond, waarvoor normaliter moet worden betaald. Zaterdag zijn die dus gratis beschikbaar. Zondag 30 september is het koopzondag. Dan geldt weer het normale regime en is het bovengronds parkeren niet meer gratis. Tip? redactie@pzc.nl door Martijn de Koning Het is leuk om te doen, maar ook goed voor mijn con ditie." Grijnzend be klimt de 80-jarige Ri chard de Clercq de trappen van het belfort in zijn woonplaats Sluis. De wekelijkse inspanning is mooi meegenomen, maar geen doel op zich. De Clercq is op weg naar het carillon in de toren, dat hij elke zondagmiddag bespeelt. Dat doet hij al dertig jaar lang. Al thans, volgens het Sluise gemeente bestuur. Hij mocht daarom on langs bij de burgemeester op be zoek en kreeg een tinnen bord als bedankje. De Clercq houdt het zelf echter op 36 jaar. „Ik bespeel het carillon sinds 1976. Maar het gaat mij om het gebaar, hoor. Leuk dat het gemeentebestuur dit doet." De Clercq hoeft niet helemaal naar boven. Het carillon bevindt zich in de toren, pal achter het beeld van Jantje van Sluis. Het in strument is, als onderdeel van de omvangrijke renovatie van het bel fort, onlangs vernieuwd. Voor de kenners: de klokken luiden nu met behulp van tuimelassen, en niet meer dankzij magneethamers. De Clercq zelf zit tegenwoordig in een houten gebouwtje, net onder het omvangrijke en indrukwek kende woud aan touwtjes, draden en klokken. „Er zitten drie nieuwe in", wijst De Clercq op drie kleine re klokken. „Die zijn voor de hoge tonen. Ik had er ook graag een paar lage tonen bij gekregen. Maar ja, dat zijn de grote klokken, en die kosten natuurlijk wel erg veel geld." De Clercq heeft tegenwoordig ook beschikking over verwarming. „In de winter is dat geen overbodige luxe. Ik nam altijd zelf een straalka cheltje mee als het koud was. Dat hoeft nu niet meer." De opknapbeurt is niet alleen zichtbaar, maar ook hoorbaar, weet De Clercq. „Het geluid is meer helder, het klinkt zuiverder." Niet onbelangrijk, want de beiaar dier heeft tijdens zijn wekelijkse concert een potentieel publiek van vele duizenden mensen. Iedereen die op dat moment in Sluis rond loopt - en dat zijn er op zondag middag nogal wat - kan meeluiste ren mee. Natuurlijk gaan de tonen aan een deel van het winkelend en etend publiek voorbij, maar De Clercq krijgt ook regelmatig com plimenten van wildvreemden. „Er zijn zelfs mensen die zorgen dat ze om half drie op een terrasje in de buurt zitten. Zodat ze rustig kun nen luisteren." De Clercq is muzikant in hart en nieren. Bij de plaatselijke muziekvereni ging Apollo, waarvan hij 60 jaar hd was waarvan 25 jaar als voorzit ter, blies hij op een altsaxofoon. Ook bespeelde hij regelmatig een accordeon. „Ik speelde vroeger met twee anderen op bruiloften 'Ik beschik nu ook over verwarming. Vroeger nam ik m'n eigen straalkacheltje mee' en andere feesten. Tot in de late uurtjes. Maar daar ben ik al tiental len jaren geleden mee gestopt." Muzikale aanleg kon De Clercq dus niet ontzegd worden, en dat viel ook toenmalig beiaardier Del- motte op. „In de jaren zeventig was ik gemeentebode. Ik moest voor Delmotte altijd de deur van het stadhuis open doen als hij ging spelen. We hadden dus regel matig contact met elkaar. Hij be merkte mijn interesse, en heeft me geleidelijk aan leren spelen." Heel even leek er een einde te ko men aan de carrière van De Clercq als echte beiaardier. Begin jaren ne gentig vond er een proef plaats met een keyboard onderin het ge bouw, die via een computer de klokken aanstuurde. „Maar dat was geen succes", zegt De Clercq. „Er was altijd wat. Bovendien is het natuurlijk een beetje nep." En dus verhuisde de beiaardier al snel weer naar zijn eigen stek bij de klokken. Meestal verborgen voor zijn publiek, soms, als de to ren beklommen kan worden, als een grote verrassing opeens zicht baar halverwege de klim. „Heel veel mensen nemen dan een foto. Ik ben onderdeel van héél veel foto-albums." Het indrukwekkende carillon bestaat uit een enorm woud aan touwtjes, scharnieren en klokken. TERNEUZEN - De sinds 6 juli vermis te Gwen van der Velde (22) uit Ter neuzen is weer terecht. Dat maakte de Zeeuwse politie gis termiddag via het sociale media- kanaal Twitter wereldkundig. Om privacyredenen wil de politie niet nader op de zaak ingaan. Van der Velde stapte op 26 mei in Hoek van Holland op de boot naar Enge land. Tot 6 juli was er contact met fami lieleden via sms-berichten, maar daarna het ze niets meer van zich horen. Over de oorzaak van haar vermissing is niets bekend. thems-Souburgse combinatie. De Middelburgers hadden halverwege het tien minuten durende potje een riante voorsprong. Daarna kwamen hun tegenstanders puntje voor punt je dichterbij. Toen de klok op 00:01 stond, scoorden zij zelfs de winnende treffer. De klok sprong op 00:00 „Zo, die sloeg in als een bom", sprak de Souburger tevreden. 'A TERNEUZEN - Ondernemersfonds Bizzy Stad Terneuzen en Onderne merskoepel Centrum Manage ment (CM) Terneuzen doen Hun best om de Dag van de Klant (za terdag 29 september) en de koop zondag (30 september) tot een fes tijn te maken. Zo wordt er in en om de Grote Kerk (Noordstraat) voor kinderopvang gezorgd. Van 13.30 tot 16.30 uur is er een Speel- neusbus, natuurorganisatie Natuur en Zo is present, kinderen kunnen knutselen, zich laten schminken en kijken naar radiografisch be stuurbare Hummers. Zaterdag is er straatanimatie, zijn er doedelzakspelers en optredens van showband Hosanna en van twirlgirls. Zondagmiddag is er on der meer een ballonnenclown. Ook op zaterdag is er op de Markt een extra curiosa- en brocante- markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54