41 binnenland T©@S sssffiK Filefuikzaak kent vooral veel Financiën voorop bij onderhandelen 'Kabinet moet milieu centraal stellen' Puin op snelweg MCbRIVE BESTAAT 25 JAAR dinsdag 25 september 2012 UTRECHT - De Tilburgse benzine- dief die vorig jaar oktober tijdens zijn wilde vlucht voor de politie een automobilist doodreed op de Ai tussen Amsterdam en Utrecht, rijdt al dertig jaar rond zonder rij bewijs. Dat biechtte hij gisteren op aan de Utrechtse rechter. Hij noemde dit 'spijtig, maar waar'. De man vindt het oneerlijk dat hij als enige vastzit voor de dood van de jonge, Limburgse ondernemer Amir Masjediy die achteraan in de file stond. Deze file was gecreëerd door de politie om de benzinedief tot stoppen te brengen. „Zij gebruikten een levend schild", sprak de man beschuldigend. En omdat hij naar eigen zeggen niet meer op tijd kon stoppen, verdie nen in zijn ogen ook de agenten straf! Het is een tragische rechtszaak die, net zoals vaak in strafzaken, alleen maar verliezers kent. Veruit de grootste verliezers zijn natuurlijk Masjediy - die een zakelijk ritje naar een klant met de dood moest bekopen - en zijn achtergebleven familie en vrienden. Daarnaast zijn er de betrokken agenten. Zij verklaren hun werk naar eer en geweten te hebben ge daan. Ze achtervolgden de dief en vreesden voor hun leven toen de man op de snelweg met zijn blau we Ford Focus tegen hun diénst- wagens aan begon te rammen. Toch was het uiteindelijk wel het besluit van de politie om een file te vormen, een besluit met drama tische gevolgen. Een tijdlang wer den de betrokken agenten in deze zaak dan ook als verdachten ge zien. Eind augustus besloot het Open baar Ministerie, na onderzoek door de Rijksrecherche, dat de agent die de beslissing had geno men voor het vormen van een file en zijn collega's niet zouden wor den vervolgd. De file creëren was weliswaar een verkeerde beslissing geweest maar de agent kon niet te rugvallen op duidelijke regels of beleid. De agenten hadden dus wel rechtmatig gehandeld. Dat neemt niet weg dat sommigen nog geregeld aan die zwarte dag te rugdenken. De zes betrokken agen- DEN HAAG - De nieuwe regering moet inzetten op minder uitstoot van koolstofdioxide en meer duur zame productie en consumptie van voedsel. Deze beleidswijziging is nodig om op lange termijn ook goede leefomstandigheden te hou den in Nederland en de rest van de wereld. Dat concludeert het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) in een onderzoek dat giste ren is gepubliceerd. Het rijksbeleid voor milieu en na tuur is de afgelopen jaren succes vol geweest volgens het PBL, want de kwaliteit van lucht, water en bo dem in Nederland is sterk verbe terd. Anderzijds betekent dat wel vervuiling en aantasting van de biodiversiteit in landen van waar uit Nederland producten impor teert. De onderzoekers benadrukken dat PvdA en WD tijdens de formatie al in moeten zetten op vergroe ning van de economie door bij voorbeeld milieuvriendelijke ma nieren van transport en voedsel productie te belonen. De aandacht van politici gaat voor al uit naar de economische crisis, maar het PBL wil dat er ook aan dacht komt voor de 'ongekende ecologische crisis' die zich voltrekt: de smeltende Noordpool-ijskap, af nemende biodiversiteit en voedsel schaarste. „Ecologische rampen elders in de wereld kunnen een nieuwe grote volksverhuizing veroorzaken, wat ook grote gevolgen kan hebben voor landen waar omstandighe den nu goed zijn", aldus het plan bureau. Het PBL ziet kansen voor betere leefomstandigheden op lange ter mijn, maar dan moet de overheid wel duurzame keuzes durven ma ken op het gebied van infrastruc tuur en reizen. Nu wordt wel geke ken naar behoefte aan nieuwe we gen, maar heeft de regering geen concrete plannen om reisbehoefte van werknemers in te perken of thuiswerken te belonen. Een an der kritiekpunt van het PBL is slechte handhaving van de regels voor minimale milieueisen waar burgers aan moeten voldoen. AMSTERDAM - Puin op de A10, de ringweg rond Amsterdam in de richting van Zaanstad nadat van een vrachtwagen een aanhanger kantelde. Daardoor was de snelweg gisteren urenlang afge sloten. Het ongeval gebeurde vlak voor de Coen- tunnel, meldde de ANWB. Bij het ongeval raakte niemand gewond. De weg werd rond half één 's middags afgesloten tussen de afslagen Geuzen veld en Westpoort. Het verkeer moest flink omrij den via de Zeeburgertunnel. Rond kwart voor vier 's middags werd de weg weer vrijgegeven. foto Evert Elzinga/ANP door Laurens Kok en Lianne Sleutjes DEN HAAG - WD en PvdA probe ren het in hun formatiebesprekin gen eerst eens te worden over het financiële einddoel van hun te smeden coalitie. Dit melden bron nen rondom de formatie. Mark Rutte (WD) en Diederik Samsom (PvdA) willen niet dezelf de fout maken als bij de mislukte besprekingen over Paars Plus in 20io. Toen wilde de WD 18 mil jard euro bezuinigen maar PvdA-onderhandelaar Job Cohen weigerde verder te gaan dan 13 mil jard euro. Daarop ketsten de al rela tief vergevorderde besprekingen af Nu heeft de WD als bezuinigings opdracht voor de komende kabi netsperiode netto 16 miljard euro ingeboekt, de PvdA 15 miljard eu ro. Dat gat lijkt klein, maar de wegen er naar toe verschillen sterk. De WD wil, om tenminste aan die 16 miljard euro te komen, ruim 22 miljard euro bezuinigen op de overheidsuitgaven. Die zes miljard euro extra wil de WD aan de bur gers teruggeven via onder meer be lastingvoordeel voor werkenden. De PvdA heeft zo'n lastenverlich ting niet in petto. Het was gisteren de eerste echte dag van onderhandelingen tussen de teams van WD en PvdA. Tot dan toe waren er alleen werkaf spraken gemaakt. De besprekingen duurden tot in de avond voort. Rutte en Samsom kregen eerder op de dag deskundigen op bezoek die hen bijpraatten over de finan ciële toestand van het land: Klaas Knot van De Nederlandsche Bank, Coen Teulings van het Centraal Planbureau, minister van Financi ën Jan Kees de Jager en de hoogste ambtenaar van Financiën, Richard van Zwol. De WD heeft een spreekverbod opgelegd aan haar Kamerleden om te voorkomen dat zij met hun uit spraken de formatie tussen WD en PvdA beïnvloeden. Zij mogen niet met de media praten, tenmin ste totdat de eerste fase van de on derhandelingen voorbij is, ook niet over zaken die de formatie op het eerste gezicht niet schaden. De regel heeft vooral invloed op de nieuwe Kamerleden. Volgens een woordvoerder mogen porte feuillehouders enkel ingaan op on derwerpen die niet gevoelig liggen en op vragen waar 'geïsoleerd op kan worden gereageerd'. INI &E SLORIA' INI NI Ni OEHH <31-OOO RUIEEE JAAAAAHHHHHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4