Directeur: 'We commentaar zijn niet kansloos' Wankel bedrijf 3 I youNe STYLE Eerste 'Dag van het Regionale product' Vlissingse School Vereniging maakt kans op prijs dinsdag 25 september 2012 3.3. BRIGITTE BARDOT CLOTHING COLLECTION exclusief bij Markt 4 Terneuzen 2003 2009 juni 2010 november 2010 Drie particuliere investeer ders nemen Thermphos over. Onder hen ook Nahum Galmor een Italiaans/Israëlische zakenman van Roemeense afkomst. Hij is eigenaar van een Kazachstaans fosforbe- drijf. Galmor wordt voorzit ter van de raad van bestuur. De crisis slaat toe en de omzet valt terug met 40 p werktijdverkorting aangevraagd en de productie va Bestuursvoorzitter Galmor komt in opspraak als hij in Israël wordt aangeklaagd wegens fraude. Hij zou Thermphos gekocht hebben als stroman voor de omstreden Russisch/Israëlische zakenman Arcadi Gaydamak. De PVV eist er een spoeddebat over in de Tweede Kamer. Arcadi Gaydamak rocent. Er wordt It zelfs een tijd stil Door tegenvallende bedrijfsresultaten wii Thermphos 110 banen schrappen. Na onderhandelingen met de vakbonden worden dat er uiteindelijk 60. Voor 20 medewerkers betekent dat gedwon gen ontslag. Het volg din; van en v gen OM stelt strafv ing in naar aan van een üitzen Zembla overm eiligheidsovert bij Thermphos er- ei- ding lieu- redin- februari 2012 april 2012 augustus 2012 september 2012 Uitstel van executie of basis voor de sprong naar de toekomst? De surseance van be taling voor de Vlissingse fosfor- producent Thermphos is een dubbeltje op z'n kant. Het staat nog even overeind. Minstens ge durende de surseance. Maar over niet al te lange tijd zullen de curatoren een oordeel heb ben over de financiële positie van het bedrijf. Tevens zal snel duidelijk worden wat investeer ders vinden van de strategie van Thermphos. Die is behoor lijk ambitieus. Want het is geen kleinigheid om in een voorlo pig behoorlijk verzadigde markt, waar dumpprijzen de dienst uitmaken, de draai naar groene productie in te zetten. Alleen al om die durf verdient Thermphos wat krediet. Of de ambitie van het bedrijf meer in druk zal maken dan de kille cij fers, moet worden afgewacht. Ondertussen zou het enorm helpen als Europa een maatre gel zou nemen tegen de dump praktijken op de fosformarkt. Wellicht kan de provincie Zee land Brussel tot haast manen. VLISSINGEN - De Vlissingse School vereniging (VSV) is genomineerd voor de Jos van Kemenade Award. Die landelijke prijs wordt jaarlijks uitgereikt aan de school met de meest innovatieve aanpak voor professionalisering van leraren. De VSV is genomineerd vanwege de musical Flootsys Tour around planet Earth. Dat is een Engelstali ge musical voor alle kinderen van de basisschool, ontwikkeld door le raren, in samenwerking met de ouders. De leraren hebben zelf les stof bedacht. „Dat doet een sterk beroep op het zelfregulerend ver mogen van de leerkrachten", vol gens LOOK, het Wetenschappelijk Centrum Leraren Onderzoek van de Open Universiteit, dat de prijs uitreikt. Behalve de VSV zijn ook de Brede School Academie Overvecht en ROC Zadkine genomineerd. Een jury bepaalt de winnaar, maar het publiek mag ook een favoriet kie zen. Tot en met 3 oktober kan ie dereen stemmen via de website van LOOK. Aandeelhouder en voorzitter van de raad van bestuur Nahum Galmor bereikt een akkoord met de Israëlische justitie over afkoop van zijn aandeel in een witwaszaak. Ook Arcadi Gaydamak (die later dit jaar claimt dat hij de echte eigenaar van Thermphos is) sluit'een dergelijke deal. Het Openbaar Ministerie vervolgt Thermphos voor de dood van twee medewerkers in 2009, die om het leven kwamen door zuurstoftekort in een fosforoven. De eerste zitting vindt 18 oktober plaats. Uit een gezondheidsonderzoek dat de provincie onder omwonenden en werknemers van Thermphos liet uitvoeren, blijkt dat er vooral in Nieuwdorp meer klachten zijn over luchtwegirritatie. Er komt een vervolgonderzoek. Thermphos moet zijn derde boete betalen voor een tijdelijk te hoge uitstoot. In totaal betaalt de fosforproducent dit jaar een kwart miljoen euro aan boetes voor het overschrijden van de normen voor de uitstoot van dioxine en cadmium. De PZC meldt dat FNV Bondgenoten zich zorgen maakt over Thermphos. De situatie zou precair zijn. De FNV vreest vooreen Zalco-scenario. Een week later laat Thermphos weten dat het uitstel van betaling heeft aangevraagd. infographic Roiant Quist KAMPERLAND - De eerste 'Dag van het Regionale product' wordt aan staande donderdag gehouden door Lekker Regionaal Product, in sa menwerking met de Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMf) en Innovatieve Zorg in Zeeland (IZ-Zeeland). Iedereen die belangstelling heeft kan gratis een bezoek brengen aan boerderij Land en Zeezicht in Kamperland. Daar vindt de dag plaats met verschillende activitei ten, presentaties en workshops waarin het regionale product uit Zeeland en West-Brabant centraal staat. Het evenement wordt gehou den voorafgaande aan de 'Week van de Smaak 2012'. Bezoekers maken kennis met ver nieuwende projecten van onderne mers uit Zeeland en West-Bra bant. Ook komt de waarde van 'streekfood' voor regiomarketing en de economische betekenis van regionale producten aan bod. Pierre Wind, bekende Nederland se kok, zal de vele smaken en re cepten van allerlei regionale (biolo gische) producten laten proeven tijdens een lunch. Ook is er aan dacht voor de relatie van het regio nale product met de zorgsector. De landelijke 'Week van de Smaak' begint aanstaande zaterdag en duurt tot en met zondag 7 okto ber. Hierin staan ambachtelijke streekproducten, seizoensproduc ten en duurzame voeding centraal. Het programma duurt van 09.30 uur tot 16.30 uur. Hierna volgt een net werkborrel. Aanmelden kan via www.dedagvanhetregionaleproduct.nl. door Frank Balkenende Thermphos heeft bij de recht bank uitstel van betaling aangevraagd om te voorko men dat schuldeisers het faillisse ment van de fosforproducent ei sen. Deze zet geeft het financieel geplaagde bedrijf een adempauze. Drie curatoren onderzoeken, sa men met de directie, of er bedrij ven zijn die willen investeren in Thermphos. Volgens directeur Rob de Ruiter is zijn bedrijf op zich levensvatbaar. „We moeten een periode zien te overbruggen." Hoe ernstig is de situatie? „Ernstig en dit is dan ook geen leu ke boodschap." Hoe groot is de schuld van Therm phos? „Dat ga ik niet zeggen." Wat zijn de oorzaken? „We hebben te kampen met eco nomisch zwaar weer, zoals onei genlijke concurrentie vanuit Ka- zachstan en ongunstige marktom standigheden voor een aantal van onze producenten, maar we zijn niet failliet. Met de surseance wil len we voorkomen dat een schuld eiser een faillissementsaanvraag in dient. Een faillissement zou jam mer zijn, want de groene strategie biedt Thermphos een toekomst perspectief." Uw enige aandeelhouder en voorzit ter van de Raad van Bestuur, Na hum Galmor, kan geen financiële in jectie geven? „Nee. Hij heeft al heel veel geld in de onderneming gestoken." U noemt de surseance van betaling een zakelijke ingreep om de toe komst van Thermphos bedrijf veilig te stellen. Legt u dat eens uit. „Thermphos staat aan de voora vond van grote investeringen, zo wel in milieutechniek als in de ver duurzaming van de productie. Daar zijn tientallen miljoenen eu ro's mee gemoeid. Dat geld heeft Thermphos niet. We praten al een tijdje met banken en investeerders om het bedrijf meer financiële ze kerheid te geven. Gezamenlijk is de beslissing genomen om uitstel van betaling aan te vragen, zodat er meer tijd is om investeerders, het liefst een grote industriële part ner, te winnen voor onze groene strategie." Waarom is dat nog niet gelukt? „We zijn een pionier als het gaat om fosfaatrecycling. Het is nieuw en dus onbekend." Hoe lang duurt de periode van sur seance? „In principe staat er geen termijn voor, maar ik ga ervan uit dat er over enkele weken enige duidelijk heid is. Het kan twee kanten op: de curatoren besluiten dat Therm phos een gezonde doorstart kan maken óf er volgt een faillisse mentsaanvraag. Van dat laatste ga ik niet uit. We zijn niet kansloos." Thermphos in Vlissingen-Oost. archieffoto Ruben Oreel Thermphos vraagt uitstel van beta ling aan. Bekijk de video op www.pzc.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3