5 Bmrejm dinsdag 25 september 2012 gebouw van de KNRM, de reddingsmaat schappij. Daar zitten altijd oude Westkap- pelaars - wordt er gezegd - die wel een boekje over hun dorp open willen doen. We passeren de Schoppenstele, het lange tijd omstreden monument van het bombardement. Het is gerestaureerd in staal, en kan dus niet meer" in brand worden gestoken. Rond het KNRM- gebouw staan krukjes en tafels met schilders benodigdheden opgesteld. De 'Malschule' van Hans Gerhards uit ITilden in de omgeving van Düsseldorf is op het dijktalud neergestreken. I Veertien cursisten zijn aan het aquarelleren. Laten de Westkappelaars daarom verstek gaan? Gerhards komt al sinds 1978 naar Westka- V pelle, eerst als leerling, sinds 1995 als docent. Henry en Brigitte Leich uit Erkrath doen voor het twaalfde achtereenvolgende jaar mee. Ze zitten op camping Zuiderduin. Het weer, het ontbreken van hoogbouw, de schepen pal voor je neus - het is allemaal 'traumhaft'. Terwijl we staan te praten stapt een bruidspaar met fotograaf en begeleidster de trap naar de duintop op. Zij heet Marit Kleinepier-nog twee uur. Naast haar staat Arno Sanderse te glunderen. Ze zijn opgegroeid in het dijkdorp, zaten al samen op basisschool De Lichtstraal, en bij korfbalvereniging De Stormvogels. Ze trouwen in Veere. Maar de mooiste foto wordt ongetwijfeld op hun eigen dijk gemaakt. De kreek net achter de dijk is een litteken, een overblijfsel van het jaar dat de zee vrij in- en uitspoelde. Maar het is een mooi litteken geworden, de overwegend bejaarde bewoners in de appartementen aan de rand hadden het qua uitzicht slechter kunnen treffen. Terug in het dorp ronden we de vuurtoren. Ook daar is de oorlog aanwezig. Een heel veld met grijze, rechthoekige stenen markeert de laatste rustplaats van veel oorlogsslachtoffers. De zus sen Rilde Meienhorst en Tonnie Baarslag uit Dalsen bij Zwolle staan er stil. Ze vinden het kerkhofindrukwekkend. Rikie vertelt dat ze 25 jaar geleden al eens op vakantie in het dorp was: „Westkapelle deed toen iets met me. De kust, het licht van de vuurtoren dat 's nachts over de camping ging. De herinneringen aan de oorlog. Ik wilde terug. Nu ben ik er." Terug door de Zuidstraat. Naast de voordeur van de oude pastorie op nummer 42 hangt een kastje met op zolder gevonden relikwieën. Een stuk balk met een door een granaat veroorzaakt gat, een granaatscherf een bril, gemummificeerde lijkjes van een vogel en een vleermuis. Allemaal gevonden tijdens de verbouwing van 2008. Verder richting Polderhuis. Met een hoofd knik richting dijkwerker van beeldhouwer Braat. 'Dijkwerken sinds 1478, steenzetten sinds 1868', zegt het bordje op de basaltstenen. 'Westkapelle herrijst', staat er op de gevel achter hem. Heeft alles dan met de oorlog te maken? We steken onze neus nog even bin nen in hotel De Valk, ooit het stamcafé van schilderes Charley Toorop (1881-1955). Aan de achterwand hangt een reproductie van haar schilderij 'Aan de toog'. Er wordt geprobeerd om een beeld van de schilderes op de dijk te realiseren, vertelt hoteleigenaresse Jolanda Ver hulst. Niet meteen bij de tank, mogen we aannemen. Jan van Damme <v r< Zeeland blijven de herders hun eigen rol spe len. Want tot in de jaren '50 van de 20e eeuw hadden talloze dorpen hun eigen schaap herder die vanuit de schaapskooi zijn kudde langs dreven en vooral dijken liet grazen. Die van ons dorp heette Jantje - want het was een klein mannetje. Met een bochel. Dat laatste overbodige lichaamsdeel maakte hem onge schikt voor het hardere arbeiderswerk. Met een bochel werd je kleermaker of schaapher der. In weer en wind trok hij te allen tijde over de velden en wegen. Met de hond aan zijn zijde en een jutezak als beschutting tegen de regen en een "stutemaele" met brood en koffie als voedsel, 's Avonds kwam hij weer naar de kooi en telde z'n schapen. Hij heeft echter z'n schaapjes nooit op het droge gekregen! Gerard Smallegange Een hollestelle in de Anna-Jacobapolder. Een oude schaapskooi in Wolphaartsdijk. Foto's Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37