21 zeeland y Thermphos leeft nog en hoopt dus Werkzaamheden Walcherse bruggen dinsdag Groots en meeslepend... De krant 6 weken voor 18 eu HM De roerige jaren van Thermphos thermPhos PZC dinsdag 25 september 2012 door Marleen'Biommaert ...wil ik leven! Hoort ge dat, vader, moeder, wereld, knekelhuis! (Marsman, 1930). Ze schreeuwen de behoefte uit van de jonge mens om zich te on derscheiden. Het Facebookfeest in Haren komt misschien wel uit die behoefte voort. Want waarom trekken onze kin deren naar Groningen om met duizenden onbekenden op een volstrekt onbekende plek een on bekend feestje te vieren? Willen zij misschien ontsnappen aan het woud van regels en procedures, testen en toetsen, dat wij hun op leggen. Hoe behandelen wij onze kinderen? Spelen en fietsen zon der toezicht is te gevaarlijk. Voor ieder bezoekje aan een arts moe ten zij een door de behandelaar af getekend briefje overleggen. Spij belen: na drie keer krijgen ze een proces-verbaal. Hbo-studenten moeten stickers verzamelen om hun aanwezigheid te bewijzen. Er is geen ontsnappen meer aan: geen enkele vrije ruimte. Leren we ze op deze manier hun grenzen zelf te kennen en te stel len? Of doen wij dat steeds voor hen? Behandelen we hen als ver antwoordelijke, te vertrouwen mensen of gaan we ervan uit dat het tuig is dat de zaak wil flessen. Bouwen we daarom al die hekken en regels? Verzet en grenzen zoe ken is altijd een onderdeel van de puberteit en de adolescentie ge weest. Pubers zijn als water, het vindt altijd zijn weg naar buiten. Als je iedere uiting daarvan wil re guleren zou je de druk wel eens te veel kunnen opbouwen. Zij beheersen als geen ander de mogelijkheden van de huidige me dia om te communiceren, zich te organiseren en in verzet te gaan. Als zij onder de radar willen blij ven is dat geen enkel probleem. Het afschroeven van straatnaam bordjes is dan een aandoenlijk naïeve reactie van een overheid in een wereld van Smartphone en GPS. En natuurlijk zijn er hooli gans, raddraaiers, tuig. Zo is het al tijd geweest en zo zal het altijd zijn. Maar het merendeel is te ver trouwen. De kunst ligt hem erin om allebei de groepen te begrij pen, ze te scheiden en ze te onder scheiden. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON WÊÊBBSBÊ pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oösterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee t: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersseirv5ce of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nazs) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (?6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Fosforproducent Thermphos International in Nieuwdorp heeft roerige jaren achter de rug. Het bedrijf kwam veelvuldig in het nieuws door milieuovertredingen, veiligheidsperikelen en een eigendomstwist. Nu de rechtbank Thermphos uitstel van betaling heeft verleend, wordt het de komende maanden erop of eronder. Het Duitse bedrijf Hoechstopent een vestiging in Ritthem. 1997/1998 2000 Hoechst saneert in 1997 en ontslaat 250 van de 900 werknemers. De fosfortak gaat in de verkoop. Dat lukt niet en een jaar later wordt de fosforproductie onderge bracht bij dochterbedrijf Celanese. Thermphos wordt een zelfstandig bedrijf door een zogenoemde 'management buyout' door vier directieleden. Fosforproducent Therm phos heeft van de recht bank uitstel van betaling ge kregen. De regeling geeft lucht om nieuwe investerin gen, en zo de bedrijfstoe- komst, zeker te stellen. door Frank Balkenende en Marcel Modde Het was voor de meeste mensen in eerste in stantie even schrikken, zegt ondernemings raadvoorzitter Ewout Sichter- man van Thermphos. „Maar wan neer je daarbij gelijk de toelichting krijgt dat je niet failliet bent, dan gaat er toch een zucht van verlich ting door de zaal. En de toezeg ging dat de salarissen worden door betaald, schept weer wat rust." De onheilstijding hing al een aan tal weken in de lucht. „Maar dat het opeens zo snel zou gaan, had den we niet verwacht. We wisten dat het slecht ging met het bedrijf Het idee was: als we het nog twee, drie maanden kunnen uitzingen, dan komen we er wel." Sichter- man wijst op de gesprekken die al langer gaande zijn met financiers om de fosforproductie in Vlissin- gen om te bouwen tot een 'groene lijn'. Daarbij worden fosfa ten gewonnen uit het afval van de voedsel- en pharmaceutische in dustrie. Het personeel houdt ver trouwen in de toekomst, aldus de OR-voorzitter. „Het gevoel is: We moeten deze horde nemen. En als we die kunnen nemen, dan ziet het er weer rooskleurig uit voor Thermphos." Het leeuwendeel van het personeel kreeg maandag ochtend te horen hoe de vlag er bij hangt. De resterende ploegen zijn later op de avond en vanoch tend geïnformeerd. De Zeeuwse economiegedepu teerde Ben de Reu (PvdA) kreeg zondagavond een telefoontje van directeur Rob de Ruiter. Thermp hos voelt de economische crisis dubbel in de portemonnee door enerzijds strenge milieu-eisen en aan de andere kant Kazachstaanse concurrenten die fosfor tegen dumpprijzen op de Europese markt gooien. „Maar wij zijn er als provincie niet voor om geld in een bedrijf te pompen en het zo te red den. Wat wij wél kunnen, is zor gen voor een juist vestigingskli maat. Onder meer door Brussel en de banken helpen te overtuigen van het belang van de toekomstra- tegie van Thermphos voor Zee land, Nederland en Europa." De februari 2011 Commissie Mans (onder voorzitterschap van Jan Mans, oud-burgemeester van Enschede) presenteert rapport over de gang van zaken bij Thermphos. De commissie concludeert dat Thermphos te weinig is geprikkeld door de provincie om de uitstoot terug te dringen. Commissaris van de koningin Karla Peijs is het daar deels niet mee eens, maar wordt teruggefloten door Provinciale Staten. Jan Mans dwangsommen die de provincie heeft opgelegd wegens herhaalde lijke overtreding van de milieure gels, zijn volgens De Reu te gering om een rol te spelen in de finan ciële bedrijfsvoering. De vakbonden verschillen van me ning over de kans op een goede af loop. Peter Vlaming van CNV Vakmensen: „Ik zie de oplossing op de horizon steeds minder hel der worden. De directie was in ge sprek over overname. Met deze sur seance wordt dat verhaal natuur lijk veel gecompliceerder. Ik houd dan ook rekening met een kwalij ke afloop. Deze onderneming wordt door z'n eigen geschiedenis op de hielen gezeten." Liliane Schoone van FNV Bond genoten: „Natuurlijk is de situatie zorgelijk, maar de surseance van betaling geeft het bedrijf wel de rust om met banken en mogelijke investeerders te praten. Ik geloof heilig in de groene strategie. Daar mee zou het bedrijf een unieke po sitie in de wereld kunnen inne men. Het is echt een andere situa tie dan bij Zalco." De Zeeuwse Tweede Kamerle den André Bosman (WD) en Al- bert de Vries voelen niets voor staatssteun aan Thermphos. Bos man wil onderzocht zien of er iets schort aan het investeringsklimaat in Zeeland. Hij trekt wel een verge lijk met Zalco en is bezorgd. Thermphos maakt duidelijk dat ze in 2020 volledig wil draaien op grondstof uit afvalstromen. Het bedrijf zoekt investeerders om de groene strategie te bekostigen. Fosfaat- recycling heeft de toekomst omdat over veertig jaar het fosfaaterts op is. IC gast zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aai middelburg - Provincie Zeeland vervangt dit najaar het bedienings systeem van de bruggen over het Kanaal door Walcheren. Automobilisten kunnen de brug gen gedurende de werkzaamhe den beter mijden. Het plaatsen van de computers vindt plaats in de avond- en nachturen. Tijdens die uren gaan de bruggen 10 tot 15 keer open en dicht en blijven ze per keer 5 tot 10 minuten open staan. Op borden staan omleidin gen aangegeven. Recreanten op het water kunnen tijdens de werkzaamheden niet over het Kanaal door Walcheren varen. De beroepsvaart moet reke ning houden met oponthoud. De bedieningssystemen van de bruggen worden vervangen omdat ze verouderd zijn. Het gaat om de volgende bruggen en tijdstippen: Arnebruggen in Middelburg: 26/9 om 22.00 uur tot 27/9 om 06.00 uur. Draaibrug Souburg in Oost-Souburg: 03/10 om 22.00 uur tot 04/10 om 06.00 uur. Keersluisbrug in Vlissingen: 08/10 om 22.00 uur tot 09/10 om 06.00 uur. Sloebrug in Vlissingen: 09/10 om 22.00 uur tot 10/10 om 06.00 uur. Schroebrug in Middelburg: 10/10 om -22.00 uur tot 11/10 om 06.00 uur. Stationsbrug in Middelburg: 11/10 om 22.00 uur tot 12/10 om 06.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2