2 61 Sneller met een parachute op je rug H Arvin de Witte loopt drie op een to dinsdag 25 september 2012 RKC Waalwijk bedenkt allerlei methodes om spelers beter te maken Florian Jozefzoon van RKC traint met een parachute. foto Susan Trower/GPD Dat RKC Waalwijk het voetbal benadert als een teamsport voor individuen blijkt uit de soms futuristisch ogende trainin gen. De eredivisieclub denkt na over allerlei manieren om de spelers beter te maken. Veel geld is daar niet voor nodig. door Wilber Hack WAALWIJK - Vrijwel elke dinsdag morgen is het chaos in de catacom ben van het stadion van RKC Waalwijk. Je kunt er spelers op de gang aantreffen die met een touw bezig zijn dat aan de muur is beves tigd. Ze hangen aan het plafond. Of ze doen springoefeningen met een verzwaard vest Elke vierkante meter in de gang van het stadion wordt benut. Op het veld rent een speler met een parachute op zijn rug. Een an der probeert een slalom door poortjes te maken, terwijl hij aan een touw teruggetrokken wordt. De chaos is schijn. Het gaat om een strak georganiseerde training, waarbij elke speler een indvidueel programma afwerkt. Krachttrai ning, waarbij het hele lichaam ont wikkeld wordt, is het niet Het wordt omschreven als een perfor mance training. Het verschil is dat vooral de spieren worden gestimu leerd die een voetballer op het veld daadwerkelijk nodig heeft RKC werkt met de laagste begro ting in de eredivisie. Toch wil de club spelers aan zich binden door ervoor te zorgen dat die zich per soonlijk kunnen ontwikkelen. Met een geringe bezetting. Twee man doen in Waalwijk het werk waar topclubs een complete staf voor tot hun beschikking hebben. Dat maakt creatief De twee fysiothera peuten van de club, Robert van Riel en Rob Westerlaken, zijn ver antwoordelijk voor de perfoman- ce-trainingen. Trainer Erwin Koe man ondersteunt hun denkwijze. Hij heeft een grote stem in welke training bepaalde spelers moeten afwerken. Keepers bijvoorbeeld zijn het meest gebaat bij een grote re sprongkracht, middenvelders en aanvallers bij wendbaarheid. „Krachttrainingen moeten een spe cifiek doel hebben", zegt Van Riel. „In het voetbal heb je startsnelhei den sprong- en duelkracht nodig. Daar zijn de trainingen helemaal afgestemd." Illustratief is de oefe ning met de parachute die de spe ler achter zich aansleept als hij een sprint maakt. „Door de weerstand die dat oproept zal er een extra prikkel vanuit het zenuwstelsel naar de spieren gaan. Als je die zonder weerstand ook kunt oproe pen win je aan snelheid", zegt Van Riel. Het is maar één facet van de uitge kiende aanpak bij RKC. Het duo, dat samen met Björn Duits de Quality Performance Academy (QPA) oprichtte, heeft voor RKC een speciaal software-programma ontwikkeld. Daarin onderscheidt RKC zich van de meeste andere clubs. „Spelers worden tijdens een seizoen veelvuldig getest. Snelheid en kracht zijn meetbaar. Daar ma ken wij grafieken van. Wij koppe len daar - in samenwerking met de technische staf - doelen aan. Een speler krijgt bijvoorbeeld zes weken de tijd om zich op een spe ciaal punt te verbeteren. We zor gen ook dat de spelers zelf inzage hebben in de resultaten." De iPad is bij RKC al net zo'n wezenlijk on derdeel van de uitrusting als een paar voetbalschoenen. Met behulp SPS0SS03SGS&&S5E859$Z6X!3S8S53S2&S&%S&&£ LONDEN Derde remise voor Ciri in GP Londen De Nederlandse schaker Anish Giri wacht bij de Grand Prix in Londen nog steeds op de eerste zege. De achttienjarige Rijswijker speelde in de vierde ronde met wit remise tegen Vassili Ivantsjoek uit Oekraï ne. Giri staat met anderhalve punt voorlopig op de laatste plaats. HELLENDOORN Tweede plaats voor rallyduo uit Hulst Het rallyduo Sjef Meersschaert-Deb- bie Everse is in de rallyrit van Hel- lendoorn op een tweede plaats geëindigd. Problemen met de ver- snellingbak van de BMW zorgden ervoor dat de overwinning in de 325i-challenge naar Marius Reeder en Ivar Stein ging. In de tussenstand om het Ne derlands kampioenschap gaan Meersschaert en Everse nog wel met een nipte voorsprong aan de leiding. daarvan - of met een s'martphone - kan een speler via een eigen pro fiel inzicht krijgen in zijn vorderin gen. Hij kan bijvoorbeeld zien hoe zijn .startsnelheid zich verhoudt tot die van de rest van de selectie. „Daar kan een prikkel vanuit gaan. Spelers zijn zo professioneel dat ze er alles aan zullen doen om bij de besten te horen", zegt Rob Wester laken, die in januari van FC Den Bosch naar RKC overstapte. „Spe lers van het beloftenteam kunnen aflezen hoe ver ze nog van het ni veau van de A-selectie verwijderd zijn. Ook dat stimuleert." Behalve de testresultaten kan een speler op iPad of smartphone zien welk per formanceprogramma hij moet vol gen om zich op bepaalde punten VELDHOVEN Van Liere derde op NK scooterrace Jeroen van Liere is in het Neder lands kampioenschap scooterrace als derde geëindigd. Tijdens de laatste wedstrijd op het circuit De Landsart in Veldhoven werd de inwoner van 's-Gra- venpolder in beide wedstrijden derde. MIDDELBURG Tessa van Meerkerk mag naar NKT Judoka Tessa van Meerkerk (-70) heeft zich op het kampioenschap van Zuid-Nederland voor senioren geplaatst voor het Nederlands kwalificatietoernooi op 6 oktober in Eindhoven. De negentienjarige Kloetingse moest, na twee winst partijen, in de finale haar meerdere erkennen in Sanne van Dijke. Tijdens de Pot van Olen in Olen werden Lein Mulder en Denise de Korte beiden tweede. te verbeteren. „Wij doen veel re search naar geschikte oefeningen. Een gevarieerd programma ver groot de belastbaarheid. Daar gaat het om", zegt Van Riel. Ook via de iPad krijgt een speler adviezen over voeding. Het gaat zelfs zover dat hij bij een bezoek aan de supermarkt af kan lezen welke producten hij 'bij voorkeur' kan gebruiken of'bij hoge uitzon dering'. Spelers die met een te hoog vetpercentage blijven worste len, worden doorverwezen naar de diëtiste van de club. En dan is er nog het hoofdstuk tracking. Elke speler van RKC geeft elke dag aan hoe fit hij zich voelt, zijn zogenaamde performan ce level. Honderd procent duidt op topfit. Het streven is om dat op wedstrijddagen te bereiken. „Aan de hand van de cijfers kan een trai ner bijvoorbeeld inschatten hoe zeer hij een groep of een speler bij een bepaalde training kan. belas ten. Meestal merkt hij dat intuïtief ook wel, maar nu wordt dat be krachtigd door een objectief cij fer", zegt Westerlaken. „Het is mis schien wel de reden dat er bij RKC zo weinig spierblessures zijn." Het programma biedt meer voor delen. Een speler die een wed strijd 'top' gepresteerd heeft kan het gevolgde trainingsprogramma in de week daaraan voorafgaande nog eens bekijken en eventueel herhalen. Zelfs in 'internationals' is voorzien. Jeroen Zoet gaf tijdens zijn verblijf bij het Nederlands elf tal dagelijks aan welke activiteiten hij verricht had en hoe hij zich voelde. De aanpak werpt bij RKC zijn vruchten af. De belastbaarheid van spelers als Robert Braber, San- der Duits, Ard van Peppen en Frank van Mosselveld - die al een paar jaar bij de club zitten - is groot. „Tijdens de voorbereidingsperiode in de zomer en winter - als er geen wedstrijden zijn - worden de meeste vorderingen gemaakt", zegt Van Riel. „Het langer spelers bij de club zijn, hoe groter het ef fect van de trainingen wordt" MIDDELBURG - Arvin de Witte scoort vrolijk verder. De aanvaller van WHS was zaterdag ook in de vierde competitiewedstrijd van het sei zoen trefzeker. Door zijn twee doelpunten tegen Rillandia (3-1-zege) bracht hij zijn totaal op twaalf goals, een gemiddelde van drie per wed strijd en een puntentotaal van achttien. Het dichtst in zijn buurt blijft Jerfy Booy van Zeelandia Middelburg. Deze spits scoorde ook in zijn vierde wedstrijd op rij en bracht zijn productie op acht treffers, goed voor twaalf punten. Nummer drie is Martijn Backx van SKNWK, die een sprong maakte met zijn vijf treffers tegen Brouwershaven. 1 Arvin de Witte WHS 2 Jerfy Booy Zeel/Middelburg 3 Martijn Backx SKNWK 4 Niels Mulder - Nieuwdorp 5 Sebastian de Meijer Corn Boys 6 Hoessein Bouzambou Vlissingen 7 Alberto Conde Morgado Zeel/Middelburg 8 13 spelers 4B 3A 5A 1C 3A per 23-09-2012 ei goals factor totaal zat 12 r I-5 18 zon 8 1,5 12 j zat 11 1 11 zat 7 i 1'5 10,5 zon 9 1 i 9 zon 4 2 8 zon 5 Ir SB UIT J BILJARTEN Driebanden, tweede divisié: BV Sprundel - Polka print 4 - 4. P Bruneel - JP de Kraker 18 - 40 in 37 brt, C Mekes - K Saver 40 - 35 in 41 brt, R Luijendijk - M Dallinga 22 - 35 in 42 brt, A v Schijndel - L Dallinga 35 - 30 in 55 brt. BADMINTON Tweede klasse: Kats 1 - Ommoord 14-4, Maassluis 2 - Kats 15-3. Derde klasse: Zeeland 1 - Sjuttul 11-7, Marathon 1 - 't Pluumpje 2 7-1, Sjuttul 1 - Rillandia Smashers 2 8-0, Den Ossaert 1 - Zeeland 1 5 - 3, 't Pluumpje 2 - Terneuzen 1 2 - 6, Marathon 1 - Astroïden 14-4. Vierde klasse: Marathon 3 - Den Ossaert 2 3-5. Vijfde klasse: Sjuttul 2-Rillandia Smashers 3 7-1, Rillandia Smashers 4-Sjuttul 2 0-8, Ril landia Smashers 3-Zierikzee 3 6-2, Schepnet 2 - Astroïden 2 5-3. Dubbel: Rillandia Smashers 5 - Terneuzen 4 4- 2, Sinar'75 1 - Stenge 1 1 - 5, 't Pluumpje 4 - Kats 2 5-1. Jeugd B: Astroïden j1 - Terneuzen j2 8 - 0, Rillandia Smashers j1 - Sinar'75 j2 6 - 2. p> SCHIETINGEN Wemeldinge. 1e hoofdvogel Marina (Hal B), 2e hoofdvogel en 3e zijvogel R.v.Oosten (Wemeldinge), 1e zijvogel en 3e kal J Kop- mels ('s-Gravenpolder), 2e zijvogel en 1e kal Mary Louise (Hal B), 4e zijvogel J.Rentmees- ter (Roosendaal), 5e zijvogel Filemon (Hal B), 2e en 5e kal H.Schipper (Wemeldinge).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26