mm Rebellen: Bijna heel Syrië onder controle 300 min 500MB 100 sms Lawine eist zeker negen levens Werkt in je voordeel maandag 24 september 2012 De voormalige Sovjetrepubliek Wit-Rusland heeft gisteren ge stemd voor een nieuw parlement, m maar de oppositie boycotte de ver kiezingen. Oppositieleiders menen dat de uitslag al van tevoren vast staat door fraude en intimidatie. Wit-Rusland (dat ligt tussen Polen en Rusland) staat bekend als een van de laatste dictaturen van Euro pa. De autoritaire president Alek- sandr Loekasjenko is al achttien jaar aan de macht. MOUNT MANASLU - Een gewond slachtoffer van een lawine wordt ondersteund door reddingswer kers in het basiskamp van de berg Manaslu in het noorden van Nepal. De lawine trof gisteren een groep bergbeklimmers. Zeker negen mensen zijn daardoor om het leven gekomen, onder wie een Duitser en een Spanjaard. Volgens lokale media worden 25 anderen vermist. Vijf klimmers raak ten gewond. De alpinisten komen verder uit Italië en Frankrijk. Ze werden begeleid door hun berg gidsen uit Nepal. Voor zover bekend zaten er geen Nederlanders in de groep. De sneeuwver- schuiving gebeurde op een hoogte van bijna ze ven kilometer op Manaslu (8163 meter), één van de hoogste bergen ter wereld. foto AP BULAWAYO Allemaal tegelijk wc doorspoelen De miljoen inwoners van de stad Bulawayo in Zimbabwe moesten za terdagavond om 19.30 uur allemaal tegelijk de wc doorspoelen. De golf water moest de rioolbuizen ont stoppen, zo was het plan van het stadsbestuur. De inwoners konden de voorgaande 72 uur lang weinig doorspoelen wegens watergebrek. Twee van de vijf waterdammen wa ren drooggevallen. De watertoe voer is voorlopig hersteld. ISLAMABAD Blasfemie meisje Pakistan niet bewezen De Pakistaanse politie heeft geen belastend bewijs gevonden tegen het verstandelijk beperkte christe lijke meisje van 11 dat was aange- klaagd voor godslastering, of blasfe mie. Wel zijn er vermoedens dat de aangever, een imam van een na burige moskee, een valstrik voor het meisje heeft opgezet en zelf de verbrande bladzijden uit de Koran in de haar boodschappentas heeft gedaan. MINSK Wit-Rusland stemt zonder oppositie DAMASCUS - De rebellen in Syrië zeggen dat ze vrijwel het hele land onder controle hebben. „In de meeste regio's zijn de regeringsmi litairen gevangenen van hun kazer nes. Ze komen erg weinig naar bui ten en wij kunnen ons overal vrij bewegen, behalve in Damascus", zei kolonel Ahmed Abdel Wahab van de opstandelingen gisteren. Be richten uit Syrië zijn nauwelijks te controleren. Volgens Wahab is de val van het Syrische bewind een kwestie van tijd. „Als we raketten tegen vlieg tuigen en tanks hadden, konden we snel de overhand krijgen. Maar als het buitenland die wapens niet aan ons geeft, winnen we nog al tijd. Dan duurt het alleen langer", aldus de kolonel. Syrische oppositieleden waren gis teren in Damascus bijeen voor overleg. Daarin werd opgeroepen tot het omverwerpen van het regi me van de Syrische president As sad. Aan de conferentie namen zes tien oppositiepartijen deel. De bijeenkomst werd voorgezeten door het Nationaal Coördinatie lichaam voor Democratische Ver andering in Syrië (NCDV) en had tot doel vreedzame manieren te vinden om de burgeroorlog in Sy rië een halt toe te roepen en de op positie te verenigen. De ambassa deurs van Rusland en Iran, bond genoten van Assad, waren bij de ongewone bespreking aanwezig. Vermoedelijk wilde het regime daarmee meer gewicht geven aan zijn retoriek dat de crisis in Syrië op een vreedzame manier moet worden opgelost door de dialoog aan te gaan. In een verklaring schrijft de NCDV dat de aanwezigen het eens zijn geworden over een aantal kernpunten, met als belangrijkste 'het omverwerpen van het regime en al zijn symbolen'. Benadrukt werd de noodzaak voor een 'vreed zame strijd om de doelen van de revolutie te realiseren'. De aanwezigen riepen in een slot verklaring op tot een direct staakt- het-vuren, dat gepaard moet gaan met een volledige terugtrekking van het Syrische leger uit dorpen en steden. Ook moeten alle politie ke gevangenen en ontvoerde perso nen worden vrijgelaten. Direct hierna moet een begin worden ge maakt met de onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van het regime en de oppositie over de vreedzame overdracht van de macht. De enige zus van Assad is met haar vijf kinderen verhuisd naar Dubai, zo meldden Syriërs in het emiraat gisteren. De vrouw, Bush- ra, is weduwe sinds haar man in juli omkwam bij een bomexplosie. Nu tijdelijk geen aansluitkosten t.w.v. 30,- telfort.nl 0800 1707 Telfort winkels voor p/mnd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9