Zeeland kiest voor drie kernsporten gewoon Enkeltje Hulst-Parijs van de reepe 10 ZcclallU Surfster uit België gered op Oosterschelde zeeland in de vorige eeuw - maandag 24 september 2012 T I NEELTJE JANS - De reddingsdienst KNRM is zondag aan het eind van de middag in actie gekomen voor een Belgische surfster die in de richting van de Stormvloedkering dreigde af te drijven. De vrouw was vertrokken vanaf het strandje van Roompot Marina, maar als ge volg van het verslechterende weer kon ze niet meer terugkeren. De KNRM rukte met twee boten uit; de Fred voor de Oosterschelde en de Koopmansdank voor de buiten zijde van de kering. Ook zette het kustwachtcentrum een reddingshe likopter in. De vrouw werd bij de veiligheidslijn van de kering aange troffen en is teruggebracht. vó-v- on r Kill ifF; Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91,4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Wat overbleef, was een goederen loods, die later werd ingericht als restaurant:" De omgeving van het station was volgens Stevense déstijds een be drijvig buurtje, want behalve het station bevonden zich hier het Hollandsche Declaratiekantoor, Hotel de la Station (aan de overzij de), café Fricot - het grote pand op de achtergrond - en rechts (niet zichtbaar) Hotel des Pêcheurs. Links stond een stellage bestemd voor de douane, om te zien of er mogelijk smokkelwaar in de lege wagons werd vervoerd. „Omstreeks 1900 verzond men vanuit het station naar de Halles Centrales in Parijs 4.640 kilo kik kerbilletjes", aldus Kees Stevense. 'Uit dit getal blijkt, dat het tijd wordt, dat aan de verdelging van kikvorschen, die voor land- en tuinbouw zo nuttig zijn, een einde wordt gemaakt', schreef een kran tenredacteur destijds verontwaar- digd. Winnaars waardebon: Kees Stevense, Middelburg; Han Bleyenbergh, Middel burg en L de Blieck, Hulst In het surfcentrum op de Brouwersdam is zater dag een zogenaamd Zeeuws Olympisch Plan ge presenteerd dat moet léiden tot versterking van voorzieningen en evenementen op het gebied van wielersport, watersport en strandsport. In de provincie Zeeland moeten grote evenemen ten gehouden wordert in drie zogenaamde kern sporten. Dat zijn de wielersport, watersport en strandsporten. In die drie takken van sport moet de infrastructuur uitgebouwd worden, moeten Zeeuwse talenten ondersteund worden en moet een beter Zeeuws sportklimaat ontwikkeld wor den. Daarmee kan Zeeland inhaken op het Olym pisch Plan 2028 dat in Nederland is ontwikkeld. Die spelen in 2028 moeten beschouwd worden als een inspirerende stip op de horizon. De Stationsweg in Hulst was vorige week te zien op de raadkaart. De foto is gemaakt in het begin van de vorige eeuw, zo rond 1910. Rechts staat het reeds lang geleden afgebroken stationsgebouw van de stoomtram (SHW). De tram reed van Hulst via Kloos- terzande naar Walsoorden v.v. als aansluiting op de veerdienst naar Zuid-Beveland. In 1918 werd de SHW een dochteronderneming van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij. In 1949 werd het vervoer stilgelegd en de lijn afgebroken, schrijft A. de Dreu uit Goes. Middelburger Kees Ste vense weet te melden dat het ge bouw op de foto ook in gebruik is geweest als spoorwegstation van de Spoorweg Maatschappij Meche- len-Terneuzen. Stevense: „Deze spoorwegverbin ding kwam tot stand op 27 augus tus 1871 en werd op 18 mei 1952 op geheven. Het station werd afgebro ken, waarna er een nieuw dienstge bouw voor in de plaats kwam, dat inmiddels ook weer is verdwenen. door René Schrier De weg daar naar toe moet in Zeeland een beter klimaat en in frastructuur voor de drie kernsporten op leveren. Provincie en gemeentebestuurders zien het Zeeuwse plan wel zitten, zo is uit vooroverleg gebleken. Ze zien sport als verhoging van de kwaliteit van de leefomgeving en daarmee als een belangrijke meer waarde om burgers, bezoekers en bedrijven te binden aan een regio. Ook zijn sport en bewegen een middel om de leefbaarheid te ver sterken, de economische waarde van sport beter te benutten en de profilering van Zeeland te verster ken. Vooral bij de organisaties op het terrein van strandsporten en wa tersporten is met het Zeeuws Olympisch Plan opgesteld door Sport Zeeland, veel enthousiasme losgemaakt. Het Watersportver- bond is van plan in Zeeland een re gionaal trainingscentrum te realise ren en het watersportbedrijfsleven wil daar van harte aan meewer ken. Verder willen organisaties bin nen de strandsporten en de water sport de komende jaren enkele grootschalige evenementen naaf Zeeland halen. In dat kader wordt gedacht aan freestyle en slalom windsurfwedstrijden van de Pro fessional Windsurfers Association (PWA) aan de Brouwersdam in 2013. Bij de beachsport wordt ge dacht aan een eredivisiewedstrijd voor zowel mannen als vrouwen en een grand slam beachvolleybal evenement in 2013, een internatio naal jeugdkampioenschap (EK of WK) beachvolleybal ergens tussen 2014 en 2016. En een speellokatie voor het wereldkampioenschap Be achvolleybal in 2014. Zeeland zou dan een van de vier speellokaties kunnen worden. De wielersport denkt aan het Nederlands kam pioenschap mountainbike voor eli te en belofte in 2014 of 2015. Een onderdeel van het Zeeuws Olympisch Plan is een actieve on dersteuning van Zeeuwse talen ten. Zij moeten een goede onder steuning en begeleiding krijgen. Gedacht wordt aan het adopteren van talenten, wat staat voor betrok kenheid, zorg, aanmoediging en Ondersteuning. Elke gemeente kan een talent kiezen die een jaar de ambassadeur in de sport wordt. Het doel is de drempel voor spor ten te verlagen. De wielerbond KNWU denkt aan een regionaal trainingscentrum net over de Zeeuwse grens, in de omgeving van Woensdrecht of Papegaaistraat 8, Goes www.vandereepe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72