blijven weg Herrie en trillingen voor drie gaten maar de buren 141 zeeland Voor zonnestormen en. telefoongesprekken Twee meisjes aangehouden na winkeldiefstal 5-20 oktober j 2 =«r mm maandag 24 september 2012 Werk aan station 'De buurvrouw heeft briefjes in de bus gedaan, iedereen kan wat meenemen en dan maken we het gezellig.' Bram Koole, wijkbewoner door Nadia Berkelder GOES - Drie gaten van ruim een meter in het vierkant, dat is de re den waarom het treinverkeer het hele weekend plat lag. Op het sta tion Goes worden liften gebouwd om passagiers naar de perrons te brengen. „Met al dat hijswerk wil je geen rei zigers op het perron", zegt Toon Stoef van ProRail. Een kraan tilt twaalf meter lange metalen platen over het spoor. Met een speciaal apparaat worden ze in de bodem getrild. En dat levert een hoop la waai en vibraties in de omgeving op. „We hebben de mensen in de directe omgeving een hotelover nachting aangeboden", vertelt Stoef. „Het is moeilijk om te bepa len waar de grens moet liggen." De gaten leiden naar de tunnel on der het perron. Wie in een rolstoel of een scootmobiel zit, moeilijk ter been is of een zware koffer heeft te versjouwen, hoeft straks niet meer via de overgang aan het eind van het perron te lopen. Het sta tion wordt bovendien ook via de achterkant bereikbaar met karre tjes en ander rollend materieel. „Het is landelijk beleid om alle sta tions toegankelijk te maken", zegt Stoef. „De perrons in Goes zijn al verhoogd. Iedereen kan straks zelf standig de trein in, ook in een rol stoel. Hulp bij het instappen is dan niet meer nodig." Als de damwand erin zit, dat zou naar verwachting in de nacht van zondag op maandag zijn, kan er een gat gegraven worden en kan de bouw van de liften beginnen. Reizigers merken nog wel het één en ander van het werk: de zij-in gang van het station blijft dicht, 's avonds moet men via de overgang van en naar het perron en een deel van de tunnel is afgeschermd voor mensen die aan het werk zijn. In het voorjaar van 2013 zijn de liften klaar. Een groot aantal organisaties in Goes-West probeerden zaterdag wijkbewoners uit hun huizen te lokken tijdens burendag. Met gratis koffie, pannenkoeken, sa- teetjes en een rit in de huifkar. Maar het bleef angstvallig rustig. door Nadia Berkelder Het paardje maakt het niets uit, die sjokt ook met een halflege huifkar achter zich wel zijn rondje door de wijk. En Bram Koole speelt ook gewoon door op zijn accordeon. Hij stopt toch even. „Vanavond zijn er wel mensen", zegt hij. „Dan is er een barbecue in de straat. We hebben een nieuwe buurvrouw, die is een huisje aan het opknappen, een jonge vrouw nog. Ze heeft briefjes in de bus ge daan, iedereen kan wat meene men en dan maken we het gezel lig. Misschien zet ik mijn keyboard nog wel buiten." De instanties lukt het niet al te best om mensen uit hun huis te lokken, al zitten er in De Paerde- stal wel kinderen te tekenen. Bij de Zuidwester - het splinternieu we gebouw waar mensen met een verstandelijke handicap wonen - schuiven eerder op de ochtend voornamelijk bewoners aan voor de pannenkoek én wethouder Jo-Annes de Bat, die de burendag in West net heeft geopend. „Die pannenkoek is voor mijn zoon Job", lacht hij. „Het is jammer dat er niet meer mensen zijn." „Iedereen heeft een uitnodiging ge kregen", vertelt Sylvia Sparreboom ^SSIil«SSeSIS093S6S!&XSSSSSeaj^jSSS!SSSSS!ySSS^^^ZXBS!XiSSSSSSSS5SSaBBBSSSSS. MIDDELBURG - Stormen op de zon of op Jupiter kunnen ze ermee ho ren. De nieuwe radiotelescoop van de volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg, ge bouwd door acht jongeren, pikt al lerlei geluiden op uit de ruimte. „Maar", waarschuwt projectleider Jorn Witteveen, „ook sms'jes en te lefoongesprekken in de buurt heb ben voor ons geen geheimen!" In de tuin van de volkssterren wacht staan een paar masten waar tussen draden zijn gespannen. Daarmee vangen ze radiogolven op. Een ontvanger die ze bij de Amerikaanse ruimtevaartorganisa tie NASA hebben gekocht en zelf in elkaar hebben gesoldeerd, zet de signalen om en op een laptop worden die bewerkt tot grafieken. Ze hebben er ongeveer een jaar aangewerkt, gemiddeld een avond per week. In het begin met z'n vij ven, uiteindelijk met z'n achten. Een dikke twee maanden geleden waren ze klaar en al snel boekten ze de eerste resultaten. „We na men meteen een meteoor waar, zegt Jorn van Boeijen. De radiotele scoop is - als enige in Nederland - opgenomen in een wereldwijd net werk van radiotelescopen. Meer in formatie is te vinden op de de web site van Philippus Lansbergen: www.lansbergen.net van Humanitas. „En er is genoeg te doen, maar je moet er wel zin in hebben." Lenie van Meel heeft wél zin in een rondrit. Ze is vaste klant bij de ruilwinkel, waar de huifkar even stopt om het paardje te laten rus ten. „Nou kom ik eens in een kant van Goes waar ik lang niet ge weest ben", zegt ze als de wagen de Evertzenstraat - ietsje verderop - indraait. „Ze heeft een rollator", verduidelijkt haar dochter. „Ze komt niet veel verder dan de ruil winkel." Wat verderop ligt het puin van ge sloopte huizen opgestapeld naast een bulldozer. „Dat is kaal gewor den hier", stellen moeder en doch ter vast. „Het wordt een mooie wijk", zegt Bram. „Alle oude hui zen worden gesloopt. Of dat nodig was? Ik denk het wel." En verder gaat het, richting Zuidwester. „Ik ken mijn buren helemaal niet", vertelt een klein meisje dat in haar eentje het ritje maakt. „Ik zie ze nooit. Ze werken de hele tijd. De ene is politieman en de andere schipper." Ze springt snel uit de kar, op naar de pannenkoeken. Bij het wijkgebouw staat opbouw werker Ko Labrujere achter een ta fel met een krop sla en een bakje aardbeien erop. Hij werft tuinlief- hebbers: mensen die het leuk vin den om in de wijk samen groen ten te verbouwen. De opbrengst - of een deel daarvan - gaat naar de Voedselbank, die ook al in Goes-West zit. „Veel mensen hier in de wijk vinden het leuk om te tuinieren", zegt Labrujere. „Een wijktuin is een wens die uit een enquête naar voren kwam. Als we genoeg deelnemers hebben, kijken we waar we de tuin kunnen aan leggen." GOES - Twee meisjes van zestien en zeventien jaar oud zijn zaterdag middag aangehouden in de V&D in Goes. De twee, afkomstig uit Axel en Middelburg, worden ver dacht van winkeldiefstal. Ze wilden volgens de politie diver se kledingstukken meenemen zon der te betalen. Een beveiliger be trapte ze daarbij en droeg de mei den over aan de politie. Op het bu reau bleek dat ze allebei gloednieu we schoenen aan hadden. Die had den ze vrijdag al gestolen in een winkel in Middelburg. De politie heeft de schoenen in beslag geno men. Na het verhoor door de politie is het tweetal weer vrijgelaten. Het mag vandaag stil zijn, de Voed selbank krijgt het alleen maar drukker, vertelt Gerard Wassing. „Vorig jaar hadden we rond deze tijd tachtig pakketten. Nu 165. Mensen hebben het harder nodig. Steeds meer mensen zitten in de schuldsanering." Verderop, bij de panden van Emergis - pal naast het gesloopte rijtje woningen - is het ook al rustig. „We hebben sa- teetjes gebakken", zegt een bege leidster. „En er zijn koffie en cake jes, maar er komt niemand. Of dat eten wel op komt? We moeten vanavond zestien mensen te eten geven, dus dat zit wel goed." Burendag Burendag is oorspronkelijk een ini tiatief van koffiefabrikant Douwe Egberts. Het is altijd op de vierde zaterdag in september. De burendag vindt dit jaar voor de zevende keer plaats. Alle initiatieven krijgen (financiële) steun van het Oranjefonds. Het fonds had dit jaar een miljoen euro beschikbaar voor alle activiteiten. Het idee is dat buurten leuker, prettiger en socialer worden als mensen elkaar kennen. Zeeuwsch-Vlnandcren www.fest.ival-, 5/10 'WDR Rundfunkorchester Köln In de sfeer van Broadway voert hel orkest u mee langs de grote 1 bekende werken van George Gershwin en Leonard Bernstein. J Vrijdag 5 oktober Scheldelheater, Terneuzen 20:00 uur, 30,— Kaarten: www.scheldetheater.nl of 0115 69 55 55 Op locatie vanaf 1 uur voor aanvang, maar wel op basis van vol vol 'Belgische Kamer Filharmonie' Met Duitse romantiek Italiaanse levenskunst! Repertoire voor kamerorkest uit de klassieke en de romantische periode in een octueel kader met verfrissende en vernieuwende interpretaties. Zoterdag 6 oktober, Basiliek Hulst, 20:00 uur, 25,— Kaarten: www.thealerverkoopzeeland.nl of 0900 33 000 33 Op locatie vonaf 1 uur voor aonvang, maar wel op basis van vol vol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58