41 binnenland Haren'niet 'Onderschat massamensen het laatste "T@©S SER: Bij langdurige zorg meer zelf betalen Een klein bedoeld feestje werd een grote ravage. Haren maakte dit weekeinde de balans op en deskundigen blikken terug en vooruit. Ze zetten vraagtekens bij de rol van 'de media'. Bom Nijverdal onschadelijk gemaakt maandag 24 september 2012 Niet onderschatten, een al- HAREN - Onder de relschoppers die afgelopen weekeinde zijn opge pakt, zoirden veel voetbalhooli gans zitten, onder meer van FC Groningen, FC Twente, FC Utrecht en Cambuur. De relschop pers moeten zelf voor de kosten van de schade opdraaien, zeggen verzekeraars, Kamerleden en de ge meente Haren. De schade be draagt zeker een miljoen euro. In het politiebureau in Haren is gis teren 25 maal aangifte gedaan van vernieling, mishandeling en dief stal De gemeente houdt vanavond een tweede bijeenkomst voor be woners die willen praten over de gebeurtenissen. De plaatselijke po litiek heeft een spoeddebat van de gemeenteraad aangevraagd. Op verschillende plekken in Ne derland greep de politie dit week einde in nadat op internet oproe pen werden gedaan voor een Pro ject X feest. Een 15-jarige tiener uit Uden werd zaterdag aangehouden omdat hij via Twitter zou hebben opgeroepen tot een Pro- ject-X-feest dat het 'feest' in Haren zou moeten overtreffen. Ook in Alkmaar was een vergelijkbare op roep gedaan, de politie twitterde daarop om vooral niet naar de Paardenmarkt te komen. In Schie dam werden twee jongeren aange houden die hadden opgeroepen om naar metrostation Vijfsluizen te komen. Daar werden nog vijf jongens aangehouden. Ook voor komend weekend vreest de politie op meerdere plaatsen voor vergelijkbare feesten, onder meer in Arnhem. Drie jongeren maakten vrijdagnacht een Face- bookpagina aan voor een feest van vrijdag. Nu al zijn 10.000 mensen uitgenodigd, bijna duizend men sen hebben al aangegeven te wil len komen. Dat aantal groeit met de minuut. Eén van de initiatiefne mers Ibrahim Yamuk:, „We dach ten na de rellen in Haren, dit kun nen we beter organiseren. Zonder ruzie of geweld." coholverbod, zelf een feest organiseren en daarbij ge bruikmaken van social me dia. Dat adviseren deskundi gen daags na 'Haren'. door Maaike Boersma Lacöniek en naïef, dat is vol gens experts de houding van burgemeester Rob Bats (WD) van Haren ge weest vóór het Facebookfeest in zijn dorp begon. Het feest dat be paald geen feestje werd. Een 'feest' waarvan er waarschijnlijk meerde re zullen volgen. Want deze hype is niet te stoppen, zeggen experts. Komend weekend de volgende in onder meer Arnhem, Amersfoort, Houten en Vianen, wordt gezegd. Wat kunnen de burgemeesters daar leren van het drama in Ha ren? „Het allerbelangrijkste? Dit niet onderschatten", zegt hoogle raar Openbare Orde en Veiligheid van de Rijksuniversiteit Gronin gen Jan Brouwer stellig. Dat heeft de burgemeester in het Groningse dorp volgens hem wel gedaan. „Al komt maar 10 procent van het aan tal mensen dat zich heeft opgege ven, dan zijn het er nog steeds dui zenden en dat is gigantisch voor een klein dorp als Haren. En straat naambordjes verwijderen zodat de menigte niet zou weten waar ze naartoe moet, is dan natuurlijk ontzettend naïef." Een mensenmassa moet je sowie so niet onderschatten, zegt Brou wer. „Zeker niet als er alcohol bij komt kijken. Mensenmassa en alco hol is een dodelijke combinatie." Daarom pleit Brouwer voor een aanpak zoals in Frankrijk, waar een soortgelijk evenement ge naamd Apéro Géant (gigantische borrel) via internet al vijfjaar lang duizenden feestgangers op de been brengt. „Daar wordt een hele foto Catrinus van der Veen/ANP pen? Er is te veel vertrouwd op de inzet van politie." En ook die politie-inzet kan beter, vindt Brouwer. „Veel meer agen ten in burger tussen de massa. Dan wordt het leiden in plaats van lijden. Zo gauw je de ME inzet, weet je dat er ellende komt." Maar het grootste probleem is dat gemeenten niet ingespeeld zijn op dergelijke spontane acties, vindt Van de Sande. „Hier is nog geen procedure voor en gemeentes zijn heel slecht in improviseren," Ook is de lokale overheid op z'n zachtst gezegd niet erg goed met stad drooggelegd op de dag van een Apéro Géant, dat werkt goed." Andere gemeenten waar een feest 'dreigt', adviseert hij dan ook het zelfde. „Communiceer dat men wel mag komen, maar dat er op straat geen alcohol mag worden ge dronken, en handhaaf dat dan ook meteen. In Haren is geloof ik één kratje bier in beslag genomen." Niet onderschatten dus, die spon tane feesten, en alcohol zo veel mogelijk beperken. Maar ook: aflei ding. „Je moet iets doen om de me nigte te amuseren", zegt massapsy choloog Hans van de Sande. „Als je duizenden mensen op een plek hebt waar niks te doen is, gaan ze zich vervelen en zélf vertier zoe ken, stoute dingen doen. Dat in combinatie met bier is het recept voor een rel." Haren had er wat hem betreft be ter aan gedaan zelf iets te organise ren. Een feest met muziek en eten voorkomt rellen, zo is ook in Frankrijk gebleken, zegt Brouwer. „Het is jammer dat andere gemeen ten nu moeten leren van Haren, terwijl we al van het buitenland hadden kunnen leren. Waarom is vooraf niet expertise bijeen geroe De ravage na het uit de hand gelopen Facebookfeestje in Haren. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OE3 DEN HAAG - Ouderen en anderen die langdurige zorg nodig hebben, zouden de kosten voor huisves ting, welzijn en voedsel zelf moe ten betalen, ook als ze in een in stelling wonen. Dat staat in een voorlopig advies van een commis sie van de Sociaal-Economische Raad (SER). De AWBZ, een verplichte collectie ve verzekering tegen kosten van onverzekerbare medische risico's en langdurige zorg, moet zich be perken tot de kosten van de zorg zelf Het ontwerpadvies, dat zon dag is gepubliceerd, wordt ver sneld uitgebracht in verband met de kabinetsformatie. De commis sie doet daarin ook andere voor stellen om de zorg betaalbaar, toe gankelijk en van goede kwaliteit te kunnen houden. Zo moet er in de ouderenzorg een ondérscheid ko men tussen lichte en zware zorg. Mensen zouden lichte vormen van persoonlijke verzorging en be geleiding zelf moeten betalen. Zwaardere vormen blijven collec tief gefinancierd. De overheid moet de grens tussen lichte en zware zorg bepalen, aldus de SER-com missie. Ook moeten patiënten zich bewus ter worden van de zorgkosten. Dat moet voorkomen dat mensen een onnodig beroep op de zorg doen. NIJVERDAL - De vliegtuigbom in Nijverdal is door de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) zondagmorgen onschade lijk gemaakt. Dat maakte de ge meente Hellendoorn bekend. De ontsteking is met succes verwij derd. Voordat de operatie begon, moes ten 244 omwonenden hun huis verlaten en werd het treinverkeer stilgelegd. De 500 ponder is elders tot ont ploffing gebracht. Het explosief is vorige maand tijdens werkzaamheden gevonden bij de fundering van de oude spoorbrug over de rivier de Regge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4