Legaal feest wordt te duur' 14 Gemeente pakt 2500 euro verlies op btw Pe3tjvan .5-20 oktobei"2Ql2 Palmares Radiotelescoop pikt van alles op Verwarring reizigers door werk aan station maandag 24 september 2012 ::v-: Jongeren uit heel Europa in Kamperland Het Bruinisser Visserskoor maakte vier cd's en een singel met Johnny Hoes. Het koor trad op in pop tempel Paradiso en bij de Wereldhavendagen in Rotterdam. Het koor wist Willem-Alexander en Maxima tot meezingen te verleiden. door René Schrier Officieel was het feest volgens de politie af gelopen. Maar zater dagmiddag werd op verschillende plaat sen op De Schotsman bij Kamper land nog vrolijk gedanst. Op het grasveld midden op De Schotsman staan nog verschillen de tenten. Verder oude vrachtwa gens, een met een kentekenplaat uit de omgeving van Marseille. Per sonenauto's, busjes en campers uit Italië, België, Frankrijk, Duitsland en natuurlijk Nederland. Op yijf plaatsen staan luidsprekers op el kaar gestapeld en klinkt luide tech- nomuziek. Het is duidelijk dat de meeste men sen al weg zijn. Een paar honderd jongeren genieten in het gras van het zonnetje of dansen pal voor de boxen. TWee jongens uit Dor drecht zijn diep in de nacht aange komen. Ze waren op weg naar het Groningse Haren, maar werden veertig kilometer voor het dorp te gengehouden. Toen zijn ze maar naar Zeeland gereden. Dat er in Haren rellen zijn uitgebroken heb ben ze niet meegekregen. Van zo'n sfeer is op De Schotsman niets te merken. Het gaat er zeer gemoede lijk aan toe. Een tiental ME-ers in spijkershirt en blauwe werkbroek verlaat juist het terrein. De bezoekers waarschuwen elkaar met een telefoontje of een sms. Het werkt als een telefooncirkel. Binnen de kortste keren zijn hon derden geïnteresseerden op de hoogte. Zo is er elk weekeinde wel een feest ergens in Nederland. Een jonge Vlaming is blij dat er eens een festival in de buurt is. In België is het volgens hem niet mo gelijk zoiets te organiseren. Wat verderop ligt een jongen uit de Fle- vopolder in het gezelschap van wat Vlaamse jongelui een jointje te roken. Hij zegt dat hij organisa tor van evenementen en feesten is. Een dergelijke happening als op De Schotsman legaal organiseren is niet te doen, vertelt hij. Te duur en te veel rompslomp met vergun ningen. Op een doodlopende weg staat een stel auto's. In een ervan zit een meisje met haar hond op de achterbank. Ze komt uit Zwolle en heeft het eigenlijk wel zo'n beetje gezien. Maar haar vrienden zitten nog op het terrein en zijn het nog lang niet beu. Ze willen, net zoals vele anderen, nog wel een nachtje doorgaan. GOES - Treinreizigers waren zater dag slecht öp de hoogte van het feit dat er tussen Goes en Middel burg geen treinen reden. Een oudere man zwaait met zijn chipkaart alshij ontdekt dat er geen treinen rijden. „En ik heb zo juist ingechipt op het station. Hoe moet dat nou?" Marie de Vries uit Oost-Souburg baalt. „Als ik gewe ten had dat de trein niet reed, was ik thuis gebleven. Op internet is niets te vinden. Zondag hing de NS informatie bordjes op en kwam een mede werkster uitleg geven. ProRail plaatste dit weekend damwanden voor drie liften in het station Goes. Uit veiligheidsoverwegingen waren de perrons niet toeganke lijk. Passagiers moesten overstap pen op bussen. Vandaag rijden de treinen weer. Alleen de zij-ingang van station Goes is nog dicht. door Ton van den NouweHand ZIERIKZEE - De gemeente legt 2500 euro toe op de tussentijdse verho ging van de btw per 1 oktober. Het demissionaire kabinet Rutte heeft in het zogenoemde Lente-ak koord afgesproken de geplande btw-verhoging van twee procent in januari 2013 al in oktober van dit jaar in te voeren. Dat levert de schatkist meteen een miljard euro op. Bedrijven en instanties zijn verrast door deze maatregel die zij op kor te termijn moeten invoeren. Veel bedrijven nemen - mede uit con- currentie-overwegingen - komend kwartaal de verhoging voor eigen rekening. De gemeente Schouwen-Duive- land heeft de consequenties van de tussentijdse verhoging naar 21 procent ook op een rijtje gezet. In de meeste gevallen rekent de ge meente de verhoging simpelweg per 1 oktober door aan inwoners en bedrijven. Maar in enkele geval- len kan dat niet. Meest in het oog springend zijn dè havengelden. De beroepsvaart in de gemeentelijke havens heeft jaarcontracten. De ge meente rekent een euro per ton of vierkante meter per week. Dit is exclusief omzetbelasting en btw. De schippers hebben hun gemeen telijke aanslag begin dit jaar al ge had. Gevolg is dat de gemeente aan het eind van het jaar twee pro cent méér btw moet afdragen dan zij van de schippers ontvangt. Dit nadeel bedraagt ongeveer 2500 euro. Het sturen van navorderingsaansla gen is duurder, verwachten B en W. Daarom wordt het bedrag afge boekt, laten B en W aan de ge meenteraad weten. Stormen op de zon of op Jupi ter kunnen ze ermee horen. De nieuwe radiotelescoop van de volkssterrenwacht Philip- pus Lansbergen in Middelburg, ge bouwd door acht jongeren, pikt al lerlei geluiden op uit de ruimte. „Maar", waarschuwt projectleider Jorn Witteveen, „ook sms'jes en te lefoongesprekken in de buurt heb ben voor ons geen geheimen!" In de tuin van de volkssterren wacht staan een paar masten waar tussen draden zijn gespannen. Daarmee vangen ze radiogolven op. Een ontvanger die ze bij de Amerikaanse ruimtevaartorganisa tie NASA hebben, gekocht en zelf in elkaar hebben gesoldeerd, zet de signalen om en op een laptop worden die bewerkt tot grafieken. Ze hebben er ongeveer een jaar aan gewerkt, gemiddeld een avond per week. In het begin met z'n vij ven, uiteindelijk met z'n achten. Een dikke twee maanden geleden waren ze klaar en al snel boekten ze de eerste resultaten. „We na men meteen een meteoor waar, zegt ]orn van Boeijen. De radiotele scoop is - als enige-in Nederland - opgenomen in een wereldwijd net werk van radiotelescopen. Meer in formatie is te vinden op de de web site van Philippus Lansbergen: www.lansbergen.net Zeeuwsch-Vlaanderei 'Belgische Kamer Filharmonie' Met Duitse romantiek Italiaanse levenskunst! Repertoire voor kamerorkest uit de klassieke en de romantische periode in een actueel kader met Verfrissende en vernieuwende interpretaties. Zaterdag 6 oktober, Basiliek Hulst, 20:00 uur, 25,— Kaarten: www.theaterverkoopzeeland.nl of 0900 33 000 33 Op locatie vanaf 1 uur voor oanvang, rnour wel op basis van vol vol - keren cf WAT ER OPENINGSCONCERT 5/10 'WDR Rundfumkorclhesfrer Koln In de sfeer van Broadway voert het orkest u mee langs de grote bekende werken van George Gershwin en Leonord Bernstein. J Vrijdag 5 oktober Scheldetheater, Terneuzen 20:00 uur, 30,- Kaarten: wv/w.sdieldetheater.nl of 0115 69 55.55 Op locatie vanaf 1 uur voor aanvang, maar wel op basis van vol vol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46