Streekgenoten leven Bourgondisch Decorstukken Rederijkers vernield SCHOUWEN-DUIVELAND Alle appels die je kunt dragen almanak Bitterballen MAANDAG 24 september 2012 13 Zeeland kiest voor drie kernsporten 16 en 17 GGD: Schouwen-Duivelanders bewegen te weinig en zijn te zwaar door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Zeeuws-Vlamingen hebben de naam. Maar Schou wen-Duivelanders beginnen ook Bourgondische trekjes te vertonen. Ze zijn te dik, bewegen te weinig, maar hun kinderen zijn vrolijk. Dat blijkt uit onderzoek door de GGD Zeeland. Bij volwassen inwo ners van Schouwen-Duiveland komt overgewicht significant va ker voor dan bij andere Zeeuwen: 53 versus 37 procent. Van de vol wassenen heeft zelfs 18 procent obesitas. Bij het laatste onderzoek in 2005 waren die percentages aan zienlijk lager, stelt de GGD vast. Van de Schouwse tienjarigen is 24 procent te zwaar. Bij andere Zeeuwse kinderen ligt dit percenta ge op achttien. Van de ouderen op Schouwen-Duiveland is 59 pro cent te dik. Schouwse jongeren (tussen 4 en 18 jaar) bewegen ook minder dan hun leeftijdgenoten el ders in Zeeland. Van de Zeeuwse jeugd beweegt 43 procent onvol doende, op Schouwen is dat 56 procent. Schouwse jongeren zijn ^ook minder vaak lid van een sport club (39 procent geen lid, versus 28 procent elders). Bij eenderde van de Schouwse kleuters komt het voor dat zij een week lang niet buiten hebben gespeeld. Maar de GGD heeft ook positief nieuws. Zo zegt 60 procent van de negen- en tienjarigen zich vrolijk te voelen. Gemiddeld in Zeeland ligt die score op 51 procent. Schouwse kinderen zijn wel iets drukker dan het gemiddelde Zeeuwse kind. Naar de oorzaak van die verschillen in stemmingen bij kinderen heeft de GGD geen onderzoek gedaan. Ook positief is dat het drankge bruik door Schouwen-Duiveland- se jongeren van 14 en 15 jaar in ver gelijking tot 2007 is gedaald. Had in 2007 82 procent al eens gedron ken; vorig jaar was dat 70 procent. Het percentage 'binge-drinkers' (vijf glazen of meer per avond) daalde van 50 naar 36 procent. „Maar het aantal jongeren dat alco hol drinkt is in Schouwen-Duive land nog steeds te hoog", melden de onderzoekers. In zijn voorwoord bij het onder zoek steekt wethouder Gilles Hou tekamer in op het gebrek aan be weging. „Er zijn al veel actieve bur gers, maar dat mogen er nog meer worden." Hij nodigt de inwoners uit vaker gebruik te maken van het grote aantal wandel- en fietspaden in de gemeente. Z1ERIKZEE - Voor de vierde keer stelden fruit kwekers Arie en Dicky Brouwer in Zierikzee zaterdag hun boomgaard open voor het pu bliek. De bezoekers mochten aan de Kadeweg zelf appels en peren plukken en die afrekenen in de partytent. Van elke kilo verkochte ap pels en peren doneert de kweker 25 cent aan de stichting Sisters Hope voor onderzoek naar borstkanker. Speciaal voor de kinderen reed een treintje door de boomgaard en bij Landwinkel De Zelke van de kwekersfamilie konden kinderen paardrijden, trampolinesprin- gen of zich laten schminken. Nationale Appel- plukdag brengt in Zierikzee jaarlijks ongeveer vijfhonderd mensen op de been. foto Ronald den Dekker Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE - Van toneelgroep De Re derijkers in Zierikzee zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag ver schillende decorstukken vernield. De groep heeft hiervan aangifte ge daan bij de politie. De Rederijkers trokken afgelopen weekeinde en vorig weekeinde door. de Zierikzeese binnenstad met de locatievoorstelling Jan Rap. Op de speellocaties Vismarkt en Noordhavenpoort zijn rekwisieten als bekers, stoelen, kunst-groenten en -fruit en namaakbroden ver nield. Bij de Noordhavenpoort is een stootlcar in het water gegooid. Zaterdagochtend heeft de groep met man en macht alle spullen weer gedroogd, gerepareerd en zo nodig vervangen, zodat de voorstel ling van 10.30 uur door kon gaan. „Het kostte nog heel wat moeite om die kar weer op de wal te krij gen", vertelt Rederijkers-voorzitter Rob Nijholt. De Rederijkers zijn de opvolgers van de stichting Historische Spe len, die wegens financiële proble men is opgeheven. De acht mobiele voorstellingen van de Rederijkers waren met tel kens vijftig toeschouwers uitver kocht. In dat Middelburgse kantoor wordt elke week reikhalzend uitgekeken naar de wekelijkse borrel op vrij dag avond. Na een drukke avond is het fijn nog even na te praten onder het genot van een hapje en een drankje. Toastjes, chips, kaasjes; het aanbod lijkt elke week te groeien. Het voor stel van een van de collega's bitter ballen te serveren, werd dan ook goed ontvangen. Dus bracht een van hen eenfiriteuse mee die hij toch niet gebruikte. „In dit vet is maar een paar keer gebakken", zei hij nog. Bij het frituren rees er al twijfel over de rode kleur van het vet. De gebakken ballen roken ook nogal raar. „Hoe lang heb je hem eigenlijk niet ge bruikt?" „Eh, anderhalfjaar denk ik?" De vuilnisbak was er goed mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45