Na mooie editie ook zorgen over toekomst 45.500 21 zeeland PZC-prijs voor Christian! Award-film fP££ Zondig De krant 6 weken voor 18 euro! W'iiil I.ij.M NAJAARSVEILING maandag 24 september 2012 Naast me op tafel ligt 'Zondig in Zeeland'. Het is een rood boek met op het omslag in het midden een tekening van een jonge Zeeuwse vrouw met kuslip- pen. Je zou kunnen zeggen: wat heeft zo'n portret nu met zonde te maken? Welnu, als je het boek leest dan krijg je de indruk dat veel Zeeuwse schrijvers bij het woord zonde meteen aan seks denken of aan iets dat erop lijkt. Van de 26 schrijvers heeft zeker de helft een verhaal geleverd dat seksuele handelingen bevat. Het lijkt bij sommigen haast een pre occupatie. We kunnen natuurlijk een verklaring voor hun denkwij ze zoeken in de opvoeding van de schrijvers en wijzen naar domi nees die de bijbel met een specia le bril lazen en een eigen uitleg aan bepaalde verhalen gaven. Als je de bijbel open slaat en het eer ste het beste verhaal leest wordt op poëtische en "haast feestelijke wijze uitgelegd hoe mooi toch de wereld verdeeld is in wijfjes en mannetjes met het oog op verme nigvuldiging. Van zonde geen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91. 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever CharleS van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie 1:0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl pjansen@pzc.nl alkroon@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-VlaandererL Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118,434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: Familieberichten: Kleintjes: spoor. En dat in het tweede ver haal sprake zou zijn van seks als zonde is waarschijnlijk ook het ge volg van verkeerd lezen. Dat schrijvers dikwijls het werk van anderen niet lezen is bekend en waarom zouden ze zoiets als de bijbel lezen? Waarschijnlijk heb ben ze dus dingen van horen zeg gen. Zondig in Zeeland is hierdoor een wat eigenaardig en onevenwich tig boek. Erg veel verschrikkelijke zonden komen in het boek niet voor: een twijfelachtige dood door onachtzaamheid, inhalig heid van een commissaris van de koningin en van een paar burge meesters, een verwijzing naar de slavenhandel, het gebruik van as best, ouders die kinderen slaan en ontucht dus. Niet echt veel waar je wakker van ligt. Het is voor mensen uit Zeeland wel een amu sant boek. Er staan soms namen van bekenden in, er staan plekjes in die men misschien wel kent en er staan dialectwoorden in en dat is altijd wel lachen. Het boek werd uitgegeven door kick-uitge vers. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant rnüefc ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur 055- 5388 000 088-0139 999 0900- 6743 836 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegeVens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wégeher en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nazs) D Ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC 0 Rekeningnummer het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om 0, persoonsgegevens. ,n he. colofon „C nadere inlormahe aan 1 Film by the Sea verwachtte zondag dit jaar op in totaal 45.500 bezoekers uit te komen. Dat is vergelijkbaar met vorig jaar (45.700). De belangstelling in Terneuzen was opnieuw matig met naar verwachting 2250 bezoekers. Film by the Sea kijkt met grote voldoening terug op de editie 2012. Tegelijkertijd kijkt de orga nisatie met zórgen naar volgend jaar, als de vijftiende editie op het programma staat. Of Terneu zen opnieuw nevenlocatie zal zijn, is nog maar zeer de vraag. door Rolf Bosboom en Ali Partkow VUSSINGEN - Er waren minder schoolvoorstellingen en minder grote concerten dan vorig jaar. Toch bleef het totaalaantal bezoe kers stabiel. De organisatie ver wachtte zondag uiteindelijk op 45.500 uit te komen, vergelijkbaar met het record dat vorig jaar werd gevestigd (45.700). „Dat betekent dat er meer filmlief hebbers voor in de plaats zijn geko men", stelt festivaldirecteur Leo Hannewijk tevreden vast. „Ik zag ook nieuw publiek - mensen die anders niet in de bioscoop komen - en veel variatie: jong en oud en uit alle lagen van de bevolking. Mijn idee is dat het festival steeds meer leeft en dat geen Zeeuw er ei genlijk nog omheen lean." Hannewijk wijst erop dat de orga nisatie - twee locaties, talloze gas ten, veel programmaonderdelen - 'steeds complexer wordt. „Als ik zie hoe weinig echte problemen er zijn geweest, dan is dat een groot compliment voor de medewerkers en de vele vrijwilligers." Toch valt er nog het een en ander te verbeteren. Het paviljoen bleek op de openingsavond niet geschikt als filmzaal, de organisatie van de diners moet strakker en ook inlei dingen bij de films waren niet alle maal even geslaagd. Een zorgenkind blijft Terneuzen, dat voor het tweede jaar als neven- locatie diende. De publieke belang stelling was er net als in 2011 ma tig, met naar verwachting zo'n 2250 bezoekers. „Terneuzen blijft heel moeilijk", aldus Hannewijk. „De- vraag is of de complexiteit van de organisatie en de investerin gen zich nog wel verhouden tot het aantal bezoekers dat het festi val in Terneuzen trekt. Onze raad van toezicht moet daar in novem ber een afweging over maken." Dat heeft ook te maken met de fi nanciële zorgen over de toekomst. Hoofdsponsor Delta haakt nu defi nitief af en een volwaardige ver vanger is niet in beeld. Het zal veel inspanningen en creativiteit ver gen om volgend jaar, bij de vijftien de editie, geen stap terug té hoe ven moeten doen. Inhoudelijk wil Hannewijk door gaan met samenwerkingsprojec ten, zoals nu met Emergis en de ju ridische sector. Literatuur blijft: ook een prominente plaats inne men, evenals de Zeeuwse films. Het culinaire onderdeel (Film 8c Food) krijgt zeker een vervolg. „De combinatie van streekproduc ten, culinaire films en diners be reid door topkoks is een heel sterk punt", zegt Hannewijk. Hij heeft inmiddels contacten met het film festival van Berlijn, dat ook een groot culinair programma biedt. Mogelijk krijgt de Zeeuwse keuken daarin een plaats en kunnen films zoals L'Amour des Moules en Zilte klei daar worden vertoond. VUSSINGEN - De film Wie de gunst aan een gitaar kan.geven van Harm Jan Snijder en Stefan Bijnen is za terdag winnaar geworden van de PZC-prijs bij Film by the Sea. Aan de prijs - bestemd voor Zeeuwse filmmakers of voor een film die zich in Zeeland afspeelt of aspec ten van de provincie belicht - is een bedrag van 1500 euro verbon den. De winnende documentaire geeft een beeld van hoe de Eddy Christi- ani Award zich in zes jaar tijd heeft: ontwikkeld tot een interna tionaal aansprekende gitaristen- prijs, die jaarlijks in Vlissingen wordt uitgereikt. Zaterdag 13 okto ber neemt George Kooymans (Gol den Earring) deze in ontvangst. Bij Film by the Sea werden zater dag veertien nieuwe en recente Zeeuwse films vertoond. Het pu bliek kon na afloop van elke voor stelling een waardering van maxi maal 5 geven. Wie een gunst., had PZC-directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp reikt de prijs uit Harm Jan Snijder en Stefan Bijnen. foto Lex de Meester een gemiddelde score van 4,81. Tweede werd Poetry by the Sea van Matthijs Meulblok en Naftalie Va der (4,42). De derde plaats was voor Alert: Dossier Verstrate van Klaas van de Ketterij (4,37). FILM Blog met nieuws, commentaar en recensies over Film by the Sea op: www.p2c.ml/ffbts STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.Dzc.nl/foto KIJKDAGEN: Zaterdag 22 sep nu tot i8u Maandag/dinsdag 24-25 sep 130 tot i8u MIDDELBURGS VEILINGHUIS Woensdag 26 sep iou tot i2u JINONS PANDOPDEHÖUTKAAI g TE MIDDELBURG. www.middelburgsveilinghuis.nl info@middelburgsveilinghuis.nl +31 (118) 62 76 39 +31 (0)6-38930733 VEILINGMOMENTEN: Woensdag 26 sep '14U en 19U VEIUNCIN DE ZEEUWSE BIBLIOTHEEK TE MIDDELBURG KOUSTEENSEDIJK 7 -4331 |E MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2