Vettel denkt al aan scenario van 2010 281 sport Ongewenste herhaling van zetten voor Komon Van der Garde richt zich op verovering F1-stoeltje bij Caterham maandag 24 september 2012 Duitse Formule t-coureur wint GP van Maleisië Sebastian Vettel wint in Singa pore de Grand Prix van Maleisië en loopt daardoor in op Fer nando Alonso, de leider in de strijd om de wereldtitel. Het verschil tussen beiden bedraagt 27 punten. Er zijn nog vijf races te gaan. door Hans Leber DEN HAAG - Er was weer die opge stoken wijsvinger, zijn handels merk. Red Bull-coureur Sebastian Vettel pakte, zes races voor het ein de van het Formule i-seizoen zijn tweede zege. In Singapore profi teerde hij zondag van het uitvallen van Lewis Hamilton. WK-leider Fernando Alonso eindigde als der de en haalde zo opnieuw belangrij ke punten binnen. Met de snelheid van de McLarens zit het wel goed, getuige ook de overtuigende pole die Hamilton za terdag pakte en de drie recente McLaren-overwinningen op rij van de laatste weken. Maar de be trouwbaarheid van de wagen lijkt, heel ongewoon voor een topteam in de Formule 1, een probleem te worden. In Monza viel Jenson But ton uit met een probleem aan de benzinetoevoer, in Singapore moest Hamilton zijn auto in de 23e ronde aan de kant zetten. Hij reed toen juist aan de leiding. Een 'probleem met de versnellingsbak' werd het door McLaren genoemd. Het vermoeden bestaat dat ze er tijdens de kwalificatie al last van hadden. Vettel zag het allemaal aankomen. „Een paar ronden eerder zag ik dat Lewis olie verloor. Zijn uitvallen verraste me niet", zei de Duitser, die hoopt op hetzelfde scenario als in 2010. Toen won hij drie van de DEN HAAG - De Nederlandse cou reur Giedo van der Garde heeft zondag de laatste race van het sei zoen in de GP2 gewonnen in Singa pore. Hij won de sprintrace nadat hij zich zaterdag in de eerste race had opgewerkt van een veertiende startplek naar de achtste plaats. Het betekende voor de Cater- ham-rijder een beter seizoensein de dan het jaar ervoor, toen hij de laatste race enkele plaatsen in het algemeen klassement verloor en als vijfde eindigde. Desondanks te kende hij enkele maanden daarna een contract als reserve- en vrij- dagrijder bij de Formule i-renstal van Caterham. Het Maleisische team zette Van der Garde vervol gens voor dit jaar in de GP2-auto om met zijn (drie jaar) ervaring dit nieuwe team op gang te hel pen. Van der Garde zal de komende Fi-races op enkele vrijdagen de Ca- terhams van de Fi in de vrije trai ning besturen, zoals contractueel is afgesproken. In Singapore zei Van der Garde niet te zullen terug keren in de GP2 en zich nu hele maal op een stoeltje in de Fi bij Ca terham te richten voor volgend jaar. Enkele weken geleden waren er al geruchten dat hij de Rus Vitaly Pe- trov dit seizoen al bij Caterham zou vervangen, omdat diens spon sors niet aan hun financiële ver plichtingen jegens het team kon den voidoen. laatste vier races en pakte ten kos te van Alonso zijn eerste wereldti tel. De Spanjaard kwam toen in de laatste race een paar punten tekort doordat hij Vitaly Petrov niet voor bij kwam. Vettel, vorig jaar oppermachtig in het geblazen-diffusertijdperk, -speelt dit seizoen een bescheide ner rol. Zijn vreugde over de over winning van zondag was dan ook groot, hoewel de beschaafde Duit ser al in de cockpit en later op het podium zijn zege opdroeg aan de recent overleden Sid Watkins. Die beroemde Fi-arts maakte de sport zoveel veiliger tijdens zijn medisch regime (1978-2004). „We zullen hem nooit vergeten", zei Vettel op het podium. Een andere Duitser, Michael Schu macher, ontbrak („Ik moest naar de wc") bij de minuut stilte die de coureurs voor de race als eerbe toon aan de neurochirurg in acht - namen. In de race liet hij weder om negatief van zich horen door zijn Mercedes hard achterop de Toro Rosso van Jean-Eric Vergne te rijden: „Ik had een mechanisch probleem." Met het uitvallen van Hamilton is WK-leider Alonso voorlopig zijn meest gevaarlijke belager kwijt Maar Vettel staat nu op 29 punten achterstand. Met zes races te gaan is dat geen onoverbrugbare af stand van de tweevoudig wereld kampioen Vettel (2010-2011) op die andere tweevoudig wereldkam pioen Alonso (2005-2006). De Red Bulls komen misschien snelheid te kort, zeker in de kwalificaties, maar in de races kan Vettel wat Al onso ook kan: iets extra's uit zijn auto halen. Red Bull-coureur Sebastian Vettel ligt ruim voor tijdens de in de avonduren verreden GP van Malei sië. foto Diego Azube/EPA door Marco Knippen ZAANDAM - Leonard Komon maak te zondag in de Dam tot Damloop een sprong terug in de tijd. Tot zijn eigen afgrijzen. De Keniaanse atleet had zich juist voorgenomen de herinnering aan vorig jaar uit het geheugen te wissen. Hoewel hij in de editie van 2011 heerste, beschouwde Komon zich zelf destijds niet als een winnaar maar als een verliezer. Er was im mers een groter doel nagejaagd: verbetering van de mondiale bes te tijd van Haile Gebrselassie op de tien Engelse mijl (44,23 minu ten), het officieuze wereldrecord op de incourante afstand dat de Ethiopische vedette in 2005 in Til burg noteerde. De eindscore van 44,27 - niet alleen een parkoersre cord, maar tevens de beste sei zoensprestatie én tweede tijd ooit - vervloekte hij derhalve. Dat de gestrande aanval aan de be labberde weersomstandigheden kon worden toegeschreven en hem zodoende werd vergeven, ver zachtte de pijn geenszins. De trots van de regerend wereldrecord houder op zowel de tien als vijf tien kilometer op de weg was ge krenkt en hij zinspeelde toen al op revanche. De nieuwe deelna me voedde de hoop dat Komon de daad bij het woord ging voe gen, temeer omdat hij aan de voor avond van het grootste hardloop- evenement van Nederland zijn eerdere resultaat als 'armoedig' be stempelde. Twaalf maanden na dato bleek daarentegen dat records niet op be stelling te leveren zijn. Komon faalde andermaal, althans naar zijn eigen maatstaven. Want op nieuw zegevierde hij, en weder om tekende hij voor de snelste tijd van het jaar: 44,48 minuten. Het nam de teleurstelling niet weg. Met de herhaling van zetten werd een oude wond opengereten. „De missie is weer mislukt", verzucht te Komon, die tussen kilometer- punt elf en dertien zijn ambitie zag verdampen. „De vooruit zichten waren goed, ik weet niet waarom het weer fout is gegaan. Ik ga nu naar huis en hoop dan het antwoord op die vraag te vin den." Thuis is voor Komon Eldoret, de grootste stad in de voor lopers vruchtbare Riff-vallei. Net als vele van zijn landgenoten lijkt hij voor bestemd voor de marathon, de klassieke afstand waar de meeste roem op te verdienen is. Maar hij laat zich niet opjagen. De 24-jarige Komon heeft voor zichzelf zorgvuldig een tijdpad uit gestippeld. De wereldtitel bij het veldlopen is, na het WK-zilver in 2008 en de vierde plaatsen in 2009 en 2010, het eerste ideaal. Daarna komt de halve marathon in het vizier. Pas als dat traject naar wens verloopt, komt een overstap naar de 42,195 kilometer aan de orde. „Leonard is iemand die alles stap voor stap wil doen", benadrukt zijn Belgische manager Mare Corstjens. „Hij wil geen fase over slaan. Alleen als hij er klaar voor denkt te zijn, zoekt hij de confron tatie op." Hetzelfde geldt zo'n beetje voor Jesper van der Wielen, het aan stormende 21-jarige talent uit Wijchen. Ook hij kiest voor een geleidelijke route, al ontsteeg hij zondagmiddag zichzelf in de over steek van Amsterdam naar Zaan dam. Met de Europees aansprekende tijd van 47,03 minuten - een aan scherping van zijn recente per soonlijke record met bijna ander halve minuut - was de als twaalf de geëindigde Van der Wielen de beste Nederlander. Leonard Beijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28