rekent af mini-crisis PSV met 261 sport Feyenoord heeft niets te vertellen in Eindhoven Ajax is pas na een uur wakker maandag 24 september 2012 PSV heeft het broze zelfvertrou wen behoorlijk opgevijzeld. De ploeg van trainer Dick Advocaat boekt in Eindhoven een overtui gende zege in de topper tegen Feyenoord: 3-0. Alle doelpunten vallen in het laatste half uur. door Rik Elfrink EINDHOVEN - De lach was terug, de opluchting was groot. Na twee ne derlagen toonde PSV in eigen huis weer voetbal dat hongerig maakte naar een titel. Feyenoord werd na een bevrijdende treffer van Ola Toivonen zonder problemen opge rold: 3-0. Toivonen kreeg de afgelopen we ken in de kranten op zijn falie. In uitwedstrijden van PSV was hij nergens, de gewezen aanvoerder leek in geen schim op de dynami sche middenvelder die vorig sei zoen zo vaak het verschil maakte. In de eerste helft tegen Feyenoord spatte een schot van de Zweed uit een op de lat, kort na rust was zijn uithaal wel doeltreffend. Toivonen nam bij de afwezigheid van Van Bommel het voortouw. Wijnal- dum stoomde op en kon net als Lens al schieten. Toivonen dacht niet na en klopte de onzeker ogen de Lamprou. „Na twee nederlagen moest er iets gebeuren, dat voelde iedereen." De rust is terug in Eind hoven, de gevreesde crisis blijft uit. Volgens de trainer was er hele maal niets aan de hand. „Ik snap niet dat er na twee nederlagen al zo gereageerd wordt in de media", zei Dick Advocaat. „Tegenwoordig lijkt het wel of je per wedstrijd wordt afgerekend. Vandaag zijn we weer geweldig, morgen weer niet. Je moet het over een langere perio de bekijken." De trainer lijkt daar mee het falen van zijn ploeg in uit wedstrijden te onderschatten. PSV is ook dit jaar op weg naar een ge weldige balans in het Philips Sta dion, daarbuiten is bijna iedere te genslag teveel voor de ploeg. Advocaat is in zijn keuzes voor de buitenwacht onnavolgbaar. Giste ren gaf hij opnieuw de voorkeur aan Boy Waterman boven de bin nen de spelersgroep en technische staf bekritiseerde Przemyslaw Ty- ton. Vorig jaar aangekocht voor drie miljoen euro, nu niet goed ge- noeg meer. Een wissel die nie- mand had. zien aankomen. Zeker niet nadat Advocaat na de neder laag in Dnepropetrovsk liet door schemeren dat het passeren van Tyton in Oekraïne eenmalig was. Het pakte goed uit. Waterman speelde gisteren uitstekend, hoe- g wel Feyenoord hem niet of nauwe lijks op de proef stelde. Bij een 0-0 stand redde hij zijn ploeg door met de voet een. schot van Pellè te keren. „Je weet dat je bij deze trai ner niet een keer de kans krijgt, maar vaker, daarom wist ik dat ik zou blijven staan." Advocaat: „Ik heb Tyton aangegeven dat hij mij $j voorlopig niet heeft kunnen over- tuigen. Meer is het niet. Wij den ken goed over dit soort dingen na." Bij PSV is niemand zeker van een plek, afgelopen week was sprake van ongezonde onzekerheid. De opstelling van PSV was in jaren niet zo onvoorspelbaar. Wel had Advocaat van tevoren aangegeven dat Georginio Wijnaldum zou spe len. Uit een vrije trap van Mertens door Barry van der Hooft EINDHOVEN - Het gebaar dat Kevin Strootman direct na het laatste fluitsignaal met zijn hand richting de bank van Feyenoord maakte, was veelzeggend. Vier vingers naast elkaar, die richting de duim gingen. Kwek, kwek, kwek, waar zijn jullie nou met die praatjes, wil de Strootman weten. Een ant woord kreeg hij niet. Waar de Feyenoorders in de aanloop naar het duel in Eindhoven met ferme uitspraken waren gekomen, had den ze tijdens het duel zelf (3-0-nederlaag) bijzonder weinig te vertellen. Jordy Clasie vertelde vrijdag dat dit het ideale moment was om PSV nog een tikje te geven. En zijn ploeggenoot Ruud Vormer was niet onder de indruk geraakt van de Eindhovense ploeg, die ach terin nogal kwetsbaar was. Daar moesten de Rotterdammers van profiteren, klonk het eensgezind. Het leek vooraf ook een uitgelezen mogelijkheid om voor het eerst sinds 2004 eens een competitie wedstrijd te winnen in het Philips Stadion. PSV was donderdag hard onderuit gegaan in Oekraïne tegen. Djnepr, moest drie dagen later al weer aantreden tegen Feyenoord en dan ook nog eens zonder de ge schorste Mark van Bommel. Maar zondag, op het moment dat de middag overging in de avond, bleek het van Feyenoord-zijde vooral veel woorden en heel wei nig daden te zijn. De ploeg mocht een uur lang hopen op een posi tief resultaat, maar zakte na de ope ningstreffer van Ola Toivonen door de hoeven. Bruno Martins In- di bleef als één van de weinigen overeind. En Clasie scoorde mis schien ook nog wel een voldoen de. De rest van de ploeg speelde te bleek, was onzichtbaar of kwam simpelweg kwaliteit tekort om fat soenlijk te acteren in een topwed strijd. Voor Lex Immers leek het niet voor de eerste keer allemaal een beetje te snel te gaan, zeker in de Lex Immers verlaat teleurgesteld het veld van het Philips Stadion. foto Vincent Janmink/ANP kleine ruimte. De aanvallende mid denvelder leed in de ogen van zijn trainer te veel balverlies. Al zag de Hagenaar dat zelf anders. „Voor rust misschien twee keer", zei Im mers. „In de tweede helft stuur ik drie keer een buitenspeler weg, waardoor we gevaarlijk konden worden. PSV scoorde met het no dige geluk, want dat schot van Toi vonen werd nog aangeraakt en vloog daardoor over Lamprou heen. Daarna werden de ruimtes groter en liepen ze nog uit." Het was nogal makkelijk uitgelegd door Immers, want PSV was qua kansen - en na rust ook voetbal lend - overduidelijk de bovenlig gende partij. Het broze Eindhoven- se vertrouwen werd een beetje' op gepoetst na twee nederlagen op rij (FC Utrecht, Dnjepr) en de achter stand op FC Twente bleef zes pun ten. Feyenoord heeft nu al acht punten minder dan de koploper en lijkt zich op de vierde, vijfde plek te moeten richten. Dat weet Koeman ook. Hij had zich in Eindhoven gestoord aan zijn eigen ploeg. „Omdat we onszelf niet waren", zei de trainer. „De overtuiging ontbrak en we maakten keer op keer de ver keerde keuze. De juiste keuze ma ken is ook een kwaliteit." Kwali teit. Dat is wat Feyenoord deze zomer inleverde, met de verkoop van spe lers als Ron Vlaar en ICarim El Ahmadi en het vertrek van John Guidetti en Otman Bakkal. Hun vervangers zullen de subtop nau welijks ontstijgen en daar moet Feyenoord zich dus op richten. Hoe pijnlijk dat misschien ook is, voor de club die afgelopen seizoen nog tweede werd. Maar die klasse ring zit er dit seizoen echt niet in. Dat maakte de 'topper' tegen PSV óók duidelijk. door Dick Sintenie DEN HAAG - Twee jaar geleden maakte Johan Cruijff zich hard voor een ommekeer bij Ajax. De organisatie ging op de schop, maar daarmee zijn de problemen bij het eerste elftal niet meteen opgelost. Ajax verspeelde vijf dagen na een Europese nederlaag twee dure pun ten in de eredivisie. Het werd 1-1 tegen ADO Den Haag. Het plan van Cruijff is een langetermijn- plan, dus het geduld van de sup porters wordt waarschijnlijk nog wel even op de proef gesteld. Maar ondertussen lijkt de vraag ge rechtvaardigd of de tekortkomin gen zoals Ajax die de, pakweg, laat ste vijftien jaar parten hebben ge speeld, te verhelpen zijn met een andere manier van voetballers op leiden. Dat eind 2010 dringend een andere weg ingeslagen moest worden dan die door de toenmali ge trainer Martin Jol werd bewan deld, was evident. Ajax hoort geen 'toevalsvoetbal' te spelen, Ajax moet het initiatief nemen. Twee dagen nadat Ajacied Frank de Boer het roer van Jol had overge nomen, voetbalde zijn elftal San Si- ro stil. Belangrijker dan de 2-0-zege op AC Milan (dat geen wezenlijk be lang meer had bij de uitslag van het duel) was de constatering dat veel van de in Amsterdam opgelei de spelers binnen een mum van tijd, en onder moeilijke omstandig heden, het Ajax-spelletje weer op de mat legden. Alsof het de ge woonste zaak van de wereld was. Vier dagen later, in de lastige uit wedstrijd tegen Vitesse, speelde Ajax niet groots, maar nam wel een zakelijke overwinning mee naar huis. Christian Eriksen, die te gen AC Milan ook al had uitge blonken, maakte in Arnhem het enige doelpunt. Twee jaar, twee kampioenschap pen en een interne machtstrijd la ter kan worden geconcludeerd dat de ontwikkeling van het Deense talent opvallende gelijkenissen ver toond met de groeistuipen die zo'n beetje al zijn Voorgangers bij Ajax hebben meegemaakt. Eriksen, twintig jaar nog maar, kon de verwachtingen dinsdag te gen Bomssia Dortmund niet inlos sen en ook gisteren in Den Haag zakte hij door de ondergrens. De Boer begreep er niets van. Niet al leen Eriksen faalde tegen ADO, dat gold voor meer dan de helft van zijn team. „Ik ben vanaf don derdag met de voorbereiding op deze wedstrijd bezig geweest. Ik heb tijdens de bespreking vanoch tend één woord op het bord ge schreven: 'mentaliteit'. Het zou een gevecht worden, daar kon je donder op zeggen. Het heeft niet geholpen. We werden na een uur pas wakker." Ajax stond toen al met 1-0 achter, nadat Niklas Moj- sander zich bij een corner in een luchtduel had laten foppen door Tom Beugelsdijk. Dat de Amsterdammers nog een gelijkspel uit het vuur sleepten, was té danken aan de wijze waar op invaller Christian Poulsen en Ryan Babel het dolende elftal rich ting gaven. Niet toevallig de enige twee spelers met ervaring in de grote Europese competities. Op het mentale en fysieke vlak heeft Ajax de eigen jeugd heel wat bij te brengen, zo werd de afgelo pen week maar weer eens onder- I streept. Ryan Babel (links) maakt zijn eerste treffer in Ajax-dienst na zijn terugkeer bij de Amsterdammers. Derk Boerrigter viert mee. foto Stanley Gontha/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26