Vos ongrijpbaar op Cauberg Vos: Niet ladderzat door Maastricht SPORT MAANDAG 24 september 2012 25 Marianne Vos wordt voor de tweede keer wereldkampioene wielrennen op de weg. Vos rijdt tijdens de laatste beklimming van de Cauberg weg bij haar me devluchters en komt solo over de finish in Valkenburg. door Edward Swier BERG EN TERBLIJT - Haar oog voor detail was veelzeggend. Marianne Vos had er de kracht nog voor, de tegenwoordigheid van geest boven dien. Ze denkt aan alles, altijd. Dat tekent een ware kampioen. De vlag die Vos, in de laatste me ters van haar gouden race, aanpak te, door 'zomaar een toeschouwer' tot een vod opgepropt, had ze met enig gevaar ontvouwd. „Want ik zag dat losse touwtje Wel." Ze had in luttele tellen het dundoek ges cand. „Ik had 'm eerst op z'n Frans vast." Dat kon natuurlijk niet. Haar tweede wereldtitel op de weg, na vijf opeenvolgende tweede plaatsen, moest op z'n Ne derlands gevierd worden. Het lijken ogenschijnlijk onbelang rijke feitjes. Maar het zegt zoveel over de 25-jarige, volstrekt unieke Brabantse. Ze heeft oog voor alles. Bezit ook na bijna 130 kilometer nog de tegenwoordigheid van geest om juist die fan eruit te zoe ken die zijn vlag wel wil afstaan. Finishen met die Nederlandse vlag boven haar hoofd, het volk bij haar vreugde betrekken, ze had het zo bedacht. En dan ook nog so lo, liefst. „Niet omdat ik, na die vijf tweede plaatsen, over mijn sprint twijfelde. Nee, ik wilde het gewoon heel graag." De olympi sche kampioene van Londen be keek de Limburgse race dankzij haar sponsor door een gouden bril, maar had die extra schittering niet nodig. Haar leven is al mooi genoeg. De gouden belettering van haar fiets, aangebracht door trotse Rabobank-mecaniciens na het be halen van de titel in Londen, had ze onderweg niet gezien. Ze had de extra motivatie niet nodig. Waar de Nederlandse mannen- ploeg met teksten op matrixbor- den werkte, had de vrouwenselec tie voor karton gekozen. „Op één ervan stond simpelweg alleen een smiley. Dat was voor mij voldoen de." Tuurlijk, erkende de 25-jarige Brabantse zaterdag grif, had ze na de Spelen even een motivatiedipje gekend. „Maar die olympische titel maakte wel dat ik hier ontspan nen rondreed. Er waren zelfs mo menten, in aanloop en tijdens de koers, dat ik me erover verbaasde." De gouden greep in Limburg lever de haar vierde wereldtitel in eigen land op. Aan alle WK's die de KN- De zonnebril die Marianne Vos gis termiddag droeg, had ze niet op om eventuele kringen onder haar ogen te maskeren. Een kater had Vos evenmin. Ze had de zaterdaga vond twee slokken champagne op, met haar ploegmaatjes in het hotel. Daarna was ze nog wel even de stad ingegaan, had ze op een terras je gezet. „Tuurlijk had ik wat kun nen drinken. Maar ik ben er sowie so niet het type naar om ladderzat door Maastricht te lopen." Dat was WU sinds 2006 in Nederland orga niseerde, hield Vos (die in totaal negen WK-titels heeft) een regen boogtrui over. De crosskampioen schappen in Zeddam (2006) en Hoogerheide (2009) zette ze naar haar hand, ze won een wereldtitel op de baan in Apeldoorn (2011) en flikte het dus zaterdag op de weg. Het iedere keer juist dan te kun nen, getuigt van een ongelooflijke dosis koelbloedigheid, talent en verbetenheid. Volgens Vos, die maar beter ook. Ze was oneindig vaak gevraagd op de foto te gaan. „Voor m'n gezelschap was het af en toe misschien wel wat vervelend, als ik steeds word weggeplukt Maar ik snap het wel van de men sen. Iedereen had mooie woorden voor me, sprak grote waardering uit Mensen willen hun verhaal kwijt, vertellen waar ze gestaan hebben, hoe ze het zelf beleefd heb ben. En bedanken ze je voor dat moment Dat vind ik mooi." met haar negende WK-titel Leon- tien Zijlaard-Van Moorsel evenaar de, was de druk dit weekeinde 'iets minder' geweest „Met die olympische titel al aan boord, dat scheelde toch. Al weet iedereen dat ik niet van verliezen houd." Het thuisvoordeel had ze wel dege lijk uitgebuit. „Ik denk dat ik de Cauberg in mijn leven inmiddels wel 100.000 keer opgereden." De schatting was wat overdreven, maar Vos bedoelde ermee elk stuk je asfalt, elk niveauverschil ervan, te kennen. Verliezen was geen op tie. En dus wist ze, twee ronden voor het einde, de oversteek te ma ken naar de kop. In één jump over brugde Vos op de Cauberg de kloof naar de vijfkoppige vlucht- groep, waar Anna van der Breggen de Hollandse honneurs al waar nam. Een ronde later wist Vos dat een versnelling aan de voet het aantal kanshebbers verder zou re duceren. Dat ze in de laatste ronde opnieuw de Cauberg zou benut ten voor de ultieme, allesbeslissen- de 'ademstoot, was voor niemand een surprise. pagina 34 en 35: Gilbert de sterkste Met de Nederlanse vlag in de hand komt Marianne Vos juichend over de finish. foto Ermindo Armino/AP Feyenoord ten onder Hoek wint als enige tegen PSV 26 en 27 hoofdklasser 30 en 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25