Haringvreter is een dag lang atelier Expo Audenaerd grijpt Decorstukken van zoetwatervissen Rederijkers vernield 141 zeeland Voor zonnestormen, vallende sterren en... telefoongesprekken naast titel 5-20 WESTDORPE - De beste sportvissers uit Nederland streken afgelopen weekeinde neer langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen voor de nationale Topcompetitie Zoetwa tervissen. Tijdens de wedstrijd was er ook Zeeuwse inbreng. De bekendste naam was Ingeborg Audenaerd uit Terneuzen, die deel uitmaakt van het Nederlands damesteam. Zij ge niet nog altijd bekendheid als voor malig wereldkampioen zoetwater vissen. Audenaerd slaagde er ech ter niet in een podiumplek te be machtigen in het eindklassement. Ook de andere Zeeuwen liepen een titel mis. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Van toneelgroep De Re derijkers in Zierikzee zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag ver schillende decorstukken vernield. De groep heeft hiervan aangifte ge daan bij de politie. De Rederijkers trokken afgelopen weekeinde en vorig weekeinde door de Zierikzeese binnenstad met de locatievoorstelling Jan Rap. Op de speellocaties Vismarkt en Noordhavenpoort zijn rekwisieten als bekers, stoelen, kunstgroenten en -fruit en namaakbroden ver nield. En bij de Noordhavenpoort is een stootkar in het water ge gooid. Zaterdagochtend heeft de groep met man en macht alle spul len weer gedroogd, gerepareerd en zonodig vervangen, zodat de voor stelling van 10.30 uur door kon gaan. „Het kostte nog heel wat moeite om die kar weer op de wal te krij gen", vertelt Rederijkers-voorzitter Rob Nijholt. De Rederijkers zijn de opvolgers van de stichting Historische Spe len, die wegens financiële proble men is opgeheven. De acht mobiele voorstellingen van de Rederijkers waren met tel kens vijftig toeschouwers uitver kocht. De Veerse werken die de Zeeschilders nu maken, volgend jaar geëxposeerd in de Grote Kerk in Veere. maandag 24 september 2012 Rens Waters van Stichting Ruimteonderzoek Nederland (tweede van links) krijgt uitleg van Jorn Witteveen (rechts). foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Stormen op de zon of op Jupiter kunnen ze ermee ho ren. De nieuwe radiotelescoop van de volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg, ge bouwd door acht jongeren, pikt al lerlei geluiden op uit de ruimte. „Maar", waarschuwt projectleider Jorn Witteveen, „ook sms'jes en te lefoongesprekken in de buurt heb ben voor ons geen geheimen!" In de tuin van de volkssterren wacht staan een paar masten waar tussen draden zijn gespannen. Daarmee vangen ze radiogolven op. Een ontvanger die ze bij de Amerikaanse ruimtevaartorganisa tie NASA hebben gekocht en zelf in elkaar hebben gesoldeerd, zet de signalen om en op een laptop worden die bewerkt tot grafieken. Ze hebben er ongeveer een jaar aan gewerkt, gemiddeld eén avond per week. In het begin met z'n vij ven, uiteindelijk met achten. Er was wel een goede rolverdeling no dig om tempo te maken, vertellen Jorn en Rutger van Boeijen. Een dikke twee maanden geleden wa ren ze klaar en al snel boekten ze de eerste resultaten. „We namen meteen een meteoor waar." Hoe dat klonk? „Denk maar aan een te kenfilm waarin iets valt. Zo'n flui tend geluid van hoog naar laag, fïimri." Wat ze horen via de radio telescoop vergelijken ze met gelui den die op internet zijn te vinden, vertelt Jorn. Zo leren ze steeds iets bij; De radiotelescoop is - als enige in Nederland - opgenomen in een wereldwijd netwerk van radiotele scopen: Radio Jove. De gegevens uit Middelburg worden opge stuurd naar NASA, die ze lean ge bruiken voor onderzoek. Jorn: „Maar dat komt later. Eerst erva ring opdoen." Meer informatie is te vinden op de de website van Philippus Lans bergen: www.lansbergen.net Damherten volgen nieuwsgie- ring doch op veilige afstand de groep Zeeschilders op de Haring vreter. Het selecte clubje legt een 'nieuw zicht op Veere' vast. Het eilandje is zaterdag het ate lier van de kunstenaars. Het 'mo del' poseert gewillig in het wisse lende licht. door Ammemarie Zevenbergen Boswachter Piet de keu- ning wuift de schilders na en zet koers richting Kamperlandse haven. De groep blijft achter op de Haringvre ter voor een dagje 'Zicht op Veere'. Het weer is veelbelovend. Even. zoeken naar de beste stek en dan settelt een ieder zich. In een weide bij het water, op de stenen aan de oever of aan de bosrand; werk ruimte genoeg. De Belgische mari neschilder Ronny Moortgat dren telt nog wat: „Ik zoek een ezelke. Ze hebben mennen ezel ingepikt", grinnikt hij. Het voorwerp ligt uit eindelijk verscholen in het gras. Stilte overheerst al ras. Slechts doorbroken door ritselend gebla derte of klapperend zeil van een schip dat door de wind gaat. Peter de Rijcke uit'Hoorn legt, gezeten op de oeverstenen, zijn Veerse im pressie vast in aquarel. Hij werkt snel. „Een mooi silhouet met het kerkgebouw en dat ranke stadhuis torentje. Op de voorgrond is er vol op actie door de zeilbootjes. Prach tig met die felle zon en de heftige schaduwen. Er is volop dynamiek; het weer, het licht en de kleuren veranderen steeds. Schitterend." De groep kunstenaars werkt voor het project Benader Veere vanaf het water dat het eigentijdse sil houet van het stadje wil vastleg gen voor de toekomst. De beide Vlaamse marineschilders Ronny Moortgat en Frangoise van Re zitten even verderop, wat be schutter uit de frisse wind. Ronny: „Ik ken Veere, vroeger kwam ik hier vaak zeilen. Het is een mooi stadje." Hij werkt met olieverf. Ge detailleerd en doordacht zet hij zijn Veers gevoel neer. Geen onbe kend beeld voor hem; „Ik kwam hier vroeger vaak met de zeil boot." Collega Frangoise van Re ge niet zienderogen van de sfeer en de locatie. „Het is een heerlijk plekske." Haar zicht op Veere in aquarel, is verfrissend en vrolijk. De Vlissinger Jan de Quellery heeft zijn ezel in het gras aan de rand van het meer gepoot. „Het is mooi weer om te schilderen, afwis selend. Ik wil de sfeer, mijn gevoel nu vastleggen. Daar ga ik later in mijn atelier mee verder." Geer Huybers zit ietwat afgelegen in de wei te midden van koeienvlaaien en lege oesterschelpen. „Dit is m'n eerste indruk. Die ga ik straks ver der uitwerken op groot doek." Voor de twee beeldhouwers bin nen de vereniging van Zeeschil ders; Ludo van Well en Ageeth van den Oever is het kijken, sfeer proeven en inspiratie opdoen. Ageeth vindt haar inspiratie in de palisade van de haveningang. Rozig en tevreden vertrekken de schilders. Ze bekijken eikaars werk en doezelen wat aan boord. De Rijcke verwoordt het groepsge voel: „Dit is een dag die in je lijf gaat zitten." Zie ook www.pzc.nl/video 'Belgische Kamer Filharmonie' Mei Duitse romantiek Italiaanse levenskunst! Repertoire voor kamerorkest uit de klassieke en de romantische periode in een actueel koder met verfrissende en vernieuwende interpretaties. Zaterdag 6 oktober, Bosiliek Hulst, 20:00 uur, 25,- Kaarten: wv/w.theaterverkoopzeeland.nl of 0900 33 000 33 Op locatie vanaf 1 uur voor aanvang, maar wel op basis van vol vol Zceuwsch-Viaanderen C) tCl O O I j 5/3© 'WDR Ryntdlunkorchesfrer Këln' In de sfeer van Broadway voert het orkest u mee langs de grate bekende werken van George Gershwin en Leonard Bernstein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14