Saneren stort kost vier ton Axel van 't Westhof 241 zeeland Everse mist soeptite! maar wint waardering Nieuwe winkelstraat Arnemuiden geopend zaterdag 22 september 2012 Vuilstort maakt plaats voor woningbouw door Piet Kleemans BRUINISSE - De sanering van voor malige vuilstortplaatsen Bakkers gat en Riekusweel in Bruinisse pakt een stuk duurder uit dan ge dacht. De kosten werden eerder ge raamd op drie ton, maar dat blijkt te optimistisch. Zoals het er nu naar uitziet gaat het karwei min stens 4,4 ton kosten. De sanering is nodig omdat de ge meente Schouwen-Duiveland in genoemde gebieden aan de rand van Bruinisse nieuwe woningen en een nieuw onderkomen voor de scouting wil bouwen. Voor wat betreft Riekusweel gaat het om te saneren grond die grenst aan het stukje Riekusweel waar nieuwe huizen komen. Ook het nieuwe scouting-honk wordt niet op, maar wel grenzend aan nu nog ver vuilde grond gebouwd. In Riekusweel - zo heeft onder zoek uitgewezen - ligt voorname lijk huishoudelijk afval. In Bakkers gat ligt voorzover men heeft kun nen nagaan vooral puin. Bruinisse heeft het in de Tweede Wereldoor log zwaar te verduren gehad. De dorpsbewoners hebben na de oor log veel puin in de voormalige weel Bakkersgat gestort. Het is de bedoeling dat op korte termijn wordt begonnen met het afgraven van de verontreinigde grond voor een deel van Rie kusweel en Bakkersgat. Hoeveel grond er precies afgegraven moet worden is nog niet bekend. In het overige gedeelte van Rie kusweel en Bakkersgat wordt de grond opgehoogd met een zogehe ten 'leeflaag' van één meter scho ne grond. Op de plek die gesa neerd wordt komt een park. Om te controleren of de sanering af doende is en de leeflaag dik ge noeg, wordt het grondwater ter plaatse regelmatig onderzocht. De kosten van de operatie zijn ge raamd op 449.669 euro. Daarbij houdt de gemeente een slag om de arm. Mocht bij het afgraven as best worden aangetroffen dan brengt het verantwoord verwijde ren daarvan extra kosten met zich mee. De bodemsanering wordt be taald uit het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing. De gelden daarin zijn echter niet toereikend om de kosten helemaal te dekken. Er is ruim 25.000 euro extra nodig en dat kan worden geput uit de be oogde grondexploitatie van wo ningbouwplan Riekusweel IV. De gemeenteraad buigt zich in okto ber over de saneringsplannen. door Claudia Sondervan GOES - De allereerste Soupier 2012 van Nederland is kok Hans Everse uit Heinkenszand niet geworden. Maar de waardering van zeventig culinaire liefhebbers kreeg hij giste- ren in Apeldoorn wel. De publieks jury bij de wedstrijd om de titel beste soep kok van het jaar koos op zicht Everse's inzending op de der de plaats. De vakjury mocht wel proeven, maar koos vooral op het oog, was Everse's indruk. „De creatie van Unilever-meesterchef Edwin van Gent was een plaatje, zoals ik van hem gewend ben: bietensoep met kleine stukjes garnituur als een mozaïek op de rand van het bord", vertelt Everse vanuit Apeldoorn. De chef hoorde eigenlijk niet bij de tien finalisten in de diverse cate gorieën, maar belandde door een administratieve fout alsnog op de finalelijst, weet Everse. Er waren meer onregelmatigheden in de wedstrijd. Zo gingen op de finale dag ook de categorieën plots over boord. De titel ging evenwel naar Jeroen Peeters van Niens Horeca uit Maasbree met een kreeften- soep. Volgende week staat Hans Everse in de finale van een verkiezing die al wel jarenlang soepel verloopt: De Held van de Smaak. Everse, chef bij ouderencentrum Cleijen- borch van Colijnsplaat, is finalist voor Zeeland. Hiermaast het recept van zijn soep inzending: Zeeuwse pompoensoep met zee kraal, mosseltjes, mosterd- schuim en roggebrood met zee- kraalboter. (2,5 1) Ingrediënten: Soep: 100 g roomboter; 120 g bloem; 200 ml melk; 75 ml witte wijn; 50 g tomatenpwee; l/i teentje knoflook; 1 eetl. grove mosterd; snuf tijm; 50 g ui; 500 g pompoen; 100 g zeekraal; 250 g gekookte mossels; 1,5 l groente bouillon; zout. Mosterdroom: 250 ml. slagroom; 1 eetl.fijne mosterd; 1 eetl. honing. Roggebrood, roomboter. Bereiding: ui in roomboter fruiten, to matenpuree, mosterd, knoflook en tijm kort meefruiten. Bloem erdoor spatelen tot een roux, zacht laten ga ren. Breng in twee andere pannen de bouillon aan de kook. Blancheer in een ervan de helft van de fijngesne den pompoen tot beetgaar. Pureer met de staafmixer. Laat de roux 'schrikken' met de kou de melk en witte wijn. Roer met de garde de andere hete groentebouillon erbij en dan de gepureerde pompoen bouillon. Goed roerend aan de kook brengen. Voeg de gefruite ui/tomatenpuree toe en op het laat ste de, gesneden, zeekraal en mosse len. Mosterdroom: room met mosterd aan de kook brengen, honing er door roeren en opschuimen. Meng de zach te roomboter met stukjes zeekraal en besmeer het roggebrood. Hier won iemand Tabac Gifts, R. Krijger Kreukel markt 1a 4461 HW Goes Tel. 0113-214607 ARNEMUIDEN - Met de onthulling van één van de drie buitenschilde rijen van Wannes van Belzen is vrijdagmiddag de Langstraat in Ar nemuiden feestelijk heropend. Het doek voor het schilderij werd weggetrokken door burgemeester Harald Bergmann, De feestelijke bijeenkomst werd opgeluisterd door vrouwen in klederdracht die speculaas uitdeelden, accordeon- muziek ('De klok van Arnemui den') en een clown en springkus sen voor de kinderen. Stadsdichter Henri Looymans - in een nieuwgebreide Arnemuidse schipperstrui - las op de trap van het oude raadhuis een gedicht over Arnemuiden voor dat hij spe ciaal voor de gelegenheid had ge maakt en waarvan de eerste strofe luidt: 'Ruik de vis aan de wind. Proef het zilt op de tong. Hoor de stem van het water, precies zo het zong. Voel de stad die uit zorgza me Zeeuwen werd geboren.' De Langstraat in Arnemuiden ligt er al een tijdje opgeknapt bij. In de zomer van vorig jaar werd begon nen met de werkzaamheden. Eerst werden nieuwe riolering en nieu we bestrating aangelegd. In het na jaar begon de herinrichting van de straat. Voor de winkelstraat was een oppepper bedacht in maritiem/historische sfeer. Zo kwamen er onder meer nieuwe straatlantaarns, ouderwetse stoep- hekjes en uithangbordjes bij win kels. De herbestrating en herinrich ting van de Langstraat is onder deel van een groter project om Ar nemuiden aantrekkelijker te ma ken voor bewoners en bezoekers. Tal van ideeën, onder meer van de speciaal opgerichte damesdenk tank, zijn al uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 96