Kennismaken met een stille wereld GRATIS 221 zeeland nog leuker Delta bouwt zuinige starterswoningen Coese raad schrapt activiteitensubsidie Kunstprijs in Rozentuin Het kan écht Modeshow van streekdrachten in kerk Goes zaterdag 22 september 2012 door Claudia Sondervan WISSENKERKE - Het eerste schaap is over de dam in Wissenkerke. De eerste koper is er voor een huis in de nieuwe, energiepassieve wijk die op de voormalige sportvelden moet verschijnen. Bouwbedrijf De Delta in Middelburg heeft een bouwvergunmning aangevraagd om er over acht weken te kunnen beginnen aan een bungalow. Die wordt opgetrokken uit bouwblok ken van geëxpandeerd polystyreen (eps), populair gezegd piepschuim. De Delta deed ervaring op met het het bouwsysteem tijdens de bouw van het huis van Leo en Aly Wisse in Colijnsplaat. Dat was het eerste dat in Nederland met die techniek over meerdere bouwlagen is neer gezet. De bungalow krijgt één bouwlaag. Directeur Dick Roos ver- weacht de woning in vier maan den tijd te kunnen optrekken. De Delta heeft haar aandeel in de bouw in de nieuwe wijk vergroot. Binnenkort biedt het bedrijf er acht starterswoningen aan. De hui zen, met twee of drie woonlagen, gaan 135.000 en 165.000 euro kos ten. De woningen zijn energiepas- sief, dat wil zeggen dat ze tot drie kwart zuiniger zijn in energiever bruik dan 'reguliere' nieuwbouw woningen. Dë huizen worden ook opgetrokken met door beton ge steunde EPS-blokken. De Delta verwacht de informatie over de woningen binnen een paar weken op de website te hebben. Roos en de gemeente Wissenker ke zijn blij dat er bouwactiviteit op het bouwterrein te zien zal zijn. De gemeente richtte een in formatieruimte in over 'Natuurlijk Wissenkerke' en energiepassief wo nen in de voormalige garage De Moor aan de Voorstraat. Roos denkt dat het energiezuinige karakter van de woningen door de speciale bouwtechniek het nieuw bouwproject weliswaar onderschei dend maakt, maar dat kopers aar zelen door onbekendheid. door Luc Oggel GOES - Mensen met een uitkering die vrijwilligerswerk doen, krijgen met ingang van 1 oktober geen zo geheten activiteitensubsidie meer. Dat heeft de Goese gemeenteraad besloten. De activiteitensubsidie is een pre mie voor het aanvaarden van vrij willigerswerk tijdens de uitkerings periode en onderdeel van de re-in tegratieverordening die Goes in sa menspraak met de andere Beve- landse gemeenten heeft opgesteld. Gelet op de forse rijksbezuinigin gen ziet Goes zich gedwongen de verordening te herzien. Het colle ge van B en W wil de beschikbare gelden vooral inzetten voor de groep uitkeringsgerechtigden die binnen een jaar weer aan betaald werk kan komen. Dat gaat onder meer ten koste van de activiteiten subsidie. „Uitgangspunt is dat we geen onderscheid meer willen ma- ken tussen mensen die werken en vrijwilligerswerk doen en mensen met een uitkering die vrijwilligers werk doen", zei wethouder Jan de Pooter (PvdA) donderdagavond tij dens de gemeenteraadsvergade ring. „We hebben bovendien niet kunnen constateren dat meer uit keringsgerechtigden vrijwilligers werk zijn gaan doen dat op basis van de subsidie." Op dit moment krijgen twintig uitkeringsgerechtig den het duwtje in de rug. De Cliënteraad had zich eerder al geen voorstander getoond van het schrappen van de subsidie. PvdA en CDA (gezamenlijk) en SGP-CU dienden een motie in om de activi teitensubsidie (voorlopig) in stand te houden, maar die haalden het niet. De Pooter had ze ontraden, omdat de gemeente het beschikba re geld puur voor re-integratie wil gebruiken. Pieter Romijn (D66) stelde dat de activiteitensubsidie niet puur en al leen kan worden afgeschaft als be zuinigingsmaatregel. Veel leuker! Want met WiFi Zeeland heb je op veel plekken gratis internet. Ontdek het zelf op zeelandnet.nl/abonnementén lelandNet Vandaag is het Wereld Doven Dag, bedoeld om horenden te la ten kennis maken met doven en de aandacht te vestigen op de problemen waar doven mee te maken krijgen. Honderden do ven en slechthorenden zijn dit weekeinde in Goes. door Nadia Berkelder Het is stil op het bas ketbalveld in Sport- punt Zeeland. De coach gebaart aanwij zingen naar het team. De scheidsrechter steekt zijn vlag in de lucht: overtreding! Een sportdag van dove kinderen ver loopt uitzonderlijk rustig. Zelfs jui chen gaat stilletjes. Het is vrijdag sportdag voor kinde ren: 's ochtends voetballen, basket ballen en handballen kinderen van scholen uit onder meer En schede, Zoetermeer, Antwerpen en Rotterdam tegen elkaar, later op de dag krijgen ze gezelschap van kinderen die wel goed kun nen horen. De Wereld Doven Dagen in Goes zijn zeker niet bedoeld om met do ven onder elkaar te zijn, vertelt or ganisator Wendy Poppe van de Zeeuws Brabantse Sportvereni ging voor Doven (ZBSD). „We wil len de buitenwereld laten zien wat doofheid inhoudt. Veel mensen zijn niet bekend met doofheid en gebarentaal. We willen integratie: horende mensen in contact bren gen met dove mensen. Daarom hebben we ook afgesproken dat er vanmiddag horende kinderen ko- GOES - In de Grote of Maria Magda- lenakerk in Goes is vanmiddag een modeshow met klederdracht. De show is de aftrap voor een nieuwe tentoonstelling in Historisch Mu seum de Bevelanden in Goes. De tentoonstelling 'Bepakt en Be zakt' draait om reizen in streek- dracht. Er is een overzicht te zien van alles wat Zeeuwen mee na men als ze op reis gingen. Er is ook aandacht voor emigranten. Zeeuwen gingen op reis in hun zondagse goed. Op de reis nam men ook allerlei accesoires mee, zoals het spoormandje. Die zijn te zien op de tentoonstelling. De show begint om 14.00 uur. men sporten, samen met de dove kinderen." Integratie is belangrijk, maar het is ook wel eens fijn om in gezelschap te verkeren dat precies op dezelfde manier als jij communiceert, zodat niet een groot deel van de informa tie verloren gaat, of de grapjes niet begrijpt. Voor veel doven is het een verademing om onder elkaar te zijn. „Het is lastig om met el kaar in contact te komen", zegt Poppe. „Veel kinderen wonen ver spreid over het land." In Nederland zijn 1,5 miljoen men sen doof of slechthorend, vertelt doventolk Sebastiaan Boogaard. „Daarvan gebruiken 150.000 men sen gebarentaal." De kinderen bij Sportpunt Zeeland zitten bijna al lemaal op een speciale school voor doven of slechthorenden. Naar een reguliere school gaan, is voor dove kinderen lastig, vindt Poppe. „'Je bent dan de enige. De enige die zich moet aanpassen. Het is ontzettend moeilijk om te liple- zen. Zelfs met een tolk erbij is het lastig, je mist informatie. En als je informatie mist, beland je in een isolement. En daar krijg je weer he le andere problemen van." Zelf zat Poppe in Schiedam op school. Dat betekende dat ze dagelijks met een taxi heen-en-weer moest. „Dat is ontzettend belastend voor een kind. En het is zonde van de tijd, al die uren in de auto." Zeeland heeft geen speciale scholen voor dove kinderen. „De Kringschool in Goes ondersteunt wel, maar dat is toch echt anders. Ik had het des tijds wel fijn gevonden als er zo'n school geweest was." Dat doven nog lang niet altijd als volwaardig lid van de samenleving worden gezien, bewijst Poppes ei gen verhaal over haar arbeidsverle den. „Ik werk nu noodgedwongen als vakkenvuller bij Albert Heijn, terwijl ik als administratief mede werker ben opgeleid. Ik heb inmid dels honderden sollicitatiebrieven verstuurd, maar ik word nergens aangenomen. Dat heeft waarschijn lijk wel met mijn doofheid te ma ken. Werkgevers durven het inder daad niet aan om mij aan te ne men. En dat is vreemd, want het enige dat ik niet kan, is bellen. Voor de rest kan ik alles." Met een lachje: „Werelddovendagen organi seren bijvoorbeeld." KATS - Dit weekeinde beleeft de eerste editie van de expositie ca- YacZ - contemperary art young ar tist's contest Zeeland - zijn laatste dagen. De hele zomer hebben be zoekers kunnen stemmen op kunstwerken in de tuin van jonge kunstenaars. De uitreiking van de vakjuryprijs en de publieksprijs is zondag 23 september om 19.00 uur. Aan beide prijzen hangt een geldbe drag van 2500 euro. Nationale Open Huizen route ZATERDAG 29 SEPTEMBER 2012 quickscan hypotheekgesprek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 94