Opnieuw een asbestvondst in Vlissingen 'Body Art for Nature' redt stralenschildpad pjjg^ i-iff •- Wm "11 li 241 zeeland Everse mist soeptitel maar wint waardering Goese raad schrapt activiteitensubsidie Duiklocaties bij Goese Sas en Havendam vrij zaterdag 22 september 2012 Bunkerterrein afgesloten na vondst asbest door Maurits Sep VLISSINGEN - Vlissingen heeft voor de tweede keer in een week te ma ken met een asbestzaak. Nadat as best was vrijgekomen bij een ver nieling van een gebouwtje van de speluitleen in de wijk 't Fort, bleek vrijdagochtend dat op het Bunker terrein asbesthoudende plaatjes zijn gevonden. Omdat de asbest in de plaatjes vast zit, is er geen gevaar voor de gezondheid van omwonenden. As best is pas gevaarlijk als er vezels vrijkomen bij bewerking van de plaatjes. De gemeente Vlissingen heeft een deel van het Bunkerterrein afgezet met hekken. Het gaat om een stuk van één hectare tussen de nieuwe huizen aan de Sloeweg en de nieuwbouw aan de Bossenburgh- weg. De bewoners zijn gisteren geïnformeerd. Deskundigen hebben al met het blote oog gekeken of er nog meer asbest ligt. Aanstaande maandag begint een bodemonderzoek. Als door Claudia Sondervan GOES - De allereerste Soupier 2012 van Nederland is kok Hans Everse uit Heinkenszand niet geworden. Maar de waardering van zeventig culinaire liefhebbers kreeg hij giste ren in Apeldoorn wel. De publieks jury bij de wedstrijd om de titel beste soepkok van het jaar koos op zicht Everse's inzending op de der de plaats. De vakjury mocht wel proeven, maar koos vooral op het oog, was Everse's indruk. „De creatie van Unilever-meesterchef Edwin van Gent was een plaatje, zoals ik van hem gewend ben: bietensoep met kleine stukjes garnituur als een mozaïek op de rand van het bord", vertelt Everse vanuit Apeldoorn. De chef hoorde eigenlijk niet bij de tien finalisten in de diverse cate gorieën, maar belandde dóór een administratieve fout alsnog op de fmalelijst, weet Everse. Er waren meer onregelmatigheden in de wedstrijd. Zo gingen op de finale- dag ook de categorieën plots over boord. De titel ging evenwel naar Jeroen Peeters van Niens Horeca uit Maasbree met een kreefsten- soep. Volgende week staat Hans Everse in de finale van een verkiezing die al wel jarenlang soepel verloopt: De Held van de Smaak. Everse, chef bij ouderencentrum Ckleijen- borch van Colijnsplaat, is finalist voor Zeeland. Hiermaast het re cept van zijn soepinzending: 'Vlindervrouw' Painster. Inge Brouwer. Foto: Marcel van Balkom. Model: Lotte. Veel painters nemen dit jaar ook hun eigen modellen mee. daarbij meer asbest wordt gevon den, wordt de bodem gesaneerd. Voor de bouw van huizen op het Bunkerterrein is de bodem ook on derzocht. Toen is geen asbest ge vonden. De asbesthoudende plaatjes zijn in het openbaar groen gevonden door medewerkers van groenbe- heer. Die zijn door een deskundig bedrijf onderzocht en dat heeft vastgesteld dat het om witte asbest gaat, de meest lichte soort In het begin van dit jaar zijn grote werkzaamheden uitgevoerd op het Bunkerterrein. Sindsdien bleef de grond erg drassig. Een maand geleden is de bodem daarom op nieuw omgewoeld. De gemeente vermoedt dat toen de asbest bo ven is gekomen. Gisteren is ook het weghalen van asbesthoudende platen van de Speluideen 't Fort voltooid. Een ge specialiseerd bedrijf heeft de as besthoudende platen weggehaald. Alle resten die op het terrein be landden, zijn met de hand wegge haald. Het terrein is weer openge steld. In Berkenhofs Tropical Zoo in Kwadendamme is zondag 7 ok tober de derde editie van het be nefietevenement 'Body Art for Nature'. De opbrengst is be doeld voor de redding van de bedreigde stralenschildpad in Madagascar. door Frank van Cooten Twintig dames laten zich op 7 oktober be schilderen door 'pain ters'. Dat gebeurt in de nieuwe ruimte waar momenteel de Afrika expo wordt gehouden. Het is daarom niet vreemd dat het thema van 'Body Art for Nature' Afrika is. „Dit evenement wordt steeds groter. Vorig jaar hadden we nog zes modellen, nu zijn dat er twintig", zegt Jeroen Antes van Berkenhof s Tropical Zoo. Omdat bedrijven voor de eerste keer het evenement sponsoren, zijn de kunstenaars ook voor de eerste keer in de gelegenheid ge steld zelf hun eigen model mee te nemen. „Voor de painters is het fij ner met het eigen model te wer ken. Maar net zoals vorig jaar, kun nen zich nog steeds mensen opge ven die zich willen laten beschilde ren. We kunnen bijvoorbeeld nog een paar zwangere vrouwen ge bruiken voor de belly paint." De nieuwe expositieruimte is vo rig jaar in gebruik genomen. In de ruimte staan tientallen niet van echt te onderscheiden beesten die in Afrika voorkomen. „Het was wel even spannend hoe de bezoe kers zouden reageren. Ze komen van de levende have in een wat sta tisch gebeuren. Maar de reacties zijn overweldigend. Wij krijgen zelfs mailtjes van mensen die na derhand zeggen zo'n fantastische dag te hebben beleefd. Ik word daar soms een beetje verlegen Vader Johan Antes reageerde wat sceptisch toen de jon gere generatie voorstelde de expostitieruimte te bouwen. „Ik wilde eigenlijk een nieuwe vlindertuin. Maar ja, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Natuur- „Er zijn heel veel soorten reptielen waarvan er nog maar enkele tientallen bestaan." lijk vind ik het ook geweldig dat de expositieruimte aanslaat." De Afrika expositie blijft nog wel even. Daarom hoefde Jeroen Antes niet lang na te denken over het thema van de derde editie van 'Bo dy Art for Nature'. Afrika dus. „Drie jaar geleden ben ik begon nen met het evenement naar aan leiding van contacten met Rogier van Rossum, voorzitter van stich ting Herpetofauna, tevens reptie lenspecialist. Hij is bijzonder be gaan met de natuur en met name reptielen. Er zijn heel veel soorten waarvan er nog maar enkele tien tallen bestaan. Daarom zijn we met dit evenement begonnen om aandacht te vragen voor bedreigde diersoorten." 'Body Art for Nature' bestaat niet alleen uit dames die zich laten be schilderen. Bezoekers kunnen na melijk ook een tatoeage laten zet ten. „Ze kunnen kiezen uit enkele voorbeelden die de tatoeëerders bij zich hebben maar kunnen ui teraard zelf ook hun voorkeur aan geven." Tijdens het evenement tre den ook Afrikaanse dansers op. De muziek komt van een djembee- groep. Het evenement is zondag 7 oktober tussen 10.00 en 17.00 uur. Zeeuwse pompoensoep met zee kraal, mosseltjes, mosterd- schuim en roggebrood met zee- kraalboter. (2,5 1) Ingrediënten: Soep: 100 g roomboter; 120 g bloem; 200 ml melk; 75 ml witte wijn; 50 g tomatenpuree; Vi teen tje knoflook; 1 eetl. grove mosterd; snuf tijm; 50 g ui; 500 g pompoen; 100 g zeekraal; 250 g gekookte mos sels; i,s 1 groentebouillon; zout. Mosterdroom: 250 ml. slagroom; 1 eetl. fijne mosterd; 1 eetl. honing. Roggebrood, roomboter. Bereiding: ui in roomboter fruiten, tomatenpuree, mosterd, knoflook en tijm kort meefruiten. Bloem er door spatelen tot een roux, zacht laten garen. Breng in twee andere pannen de bouillon aan de kook. Blancheer in een ervan de helft van de fijngesneden pompoen tot beetgaar. Pureer met de staaf mixer. Laat de roux 'schrikken' met de koude melk en witte wijn. Roer met de garde de andere hete groen tebouillon erbij en dan de gepu reerde pompoenbouillon. Goed roerend aan de kook brengen. Voeg de gefruite ui/tomatenpuree toe en op het laatste de, gesneden, zeekraal en mosselen. Mosterdroom: room met mosterd aan de kook brengen, honing er door roeren en opschuimen. Meng de zachte roomboter met stukjes zeekraal en besmeer het rogge brood. GOES - Vier duiklocaties in de Oos- terschelde bij Wilhelminadorp zijn vanaf heden weer openge steld. Dat zijn Goese Sas, de Oude Havendam, het Eiland en de strek dam. De duikplekken zijn lang dicht geweest door de munitie vondsten bij het versterken van de dijkbekleding. Maandag moeten de plekken nog even dicht voor het asfalteren van het buitendijks onderhoudspad. Vier andere loca ties bij de Wilelminapolder blij ven nog even taboe voor duikers. Door het dijkwerk is ter plekke het water troebel, liggen er grote massa's zand, grond, beton en as falt en rijdt er groot materiëel. door Luc Oggel GOES - Mensen met een uitkering die vrijwilligerswerk doen, krijgen met ingang van 1 oktober geen zo geheten activiteitensubsidie meer. Dat heeft de Goese gemeenteraad besloten. De activiteitensubsidie is een pre mie voor het aanvaarden van vrij willigerswerk tijdens de uitkerings periode en onderdeel van de re-in tegratieverordening die Goes in sa menspraak met de andere Beve- landse gemeenten heeft opgesteld. Gelet op de forse rijksbezuinigin gen ziet Goes zich gedwongen de verordening te herzien. Het colle ge van B en W wil de beschikbare gelden vooral inzetten voor de groep uitkeringsgerechtigden die binnen een jaar weer aan betaald werk kan komen. Dat gaat onder meer ten koste van de activiteiten subsidie. „Uitgangspunt is dat we geen onderscheid meer willen ma ken tussen mensen die werken en vrijwilligerswerk doen en mensen met een uitkering die vrijwilligers werk doen", zei wethouder Jan de Pooter (PvdA) in de gemeente raad. „We hebben bovendien niet kunnen constateren dat meer uit keringsgerechtigden vrijwilligers werk zijn gaan doen dat op basis van de subsidie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 88