'Bij een Schot hoort één ding: de mossel' Saneren vuilstort vergt ruim 4 ton nog leuker Reünie 221 zeeland Iets minder bezoekers op Monumentendag Kerkband Lezing over invloedrijke vrouwen Het kan écht zaterdag 22 september 2012 Kooklessen in de Drvkkery www.uitgekookt.info 0118-681066 Ron Els Hendrikse ZIERIKZEE - In de Gereformeerde Kerk te Haamstede treedt morgen de kerkband onder leiding van Bertha Boot op. De dienst begint om ïo.oo uur. door Piet Kleemans BRUINISSE - De sanering van voor malige vuilstortplaatsen Bakkers gat en Riekusweel in Bruinisse pakt een stuk duurder uit dan ge dacht De kosten werden eerder ge raamd op drie ton, maar dat blijkt te optimistisch. Zoals het er nu naar uitziet gaat het karwei min stens 4,4 ton kosten. De sanering is nodig omdat de ge meente Schouwen-Duiveland in genoemde gebieden aan de rand van Bruinisse nieuwe woningen en een nieuw onderkomen voor de scouting wil bouwen. Voor wat betreft Riekusweel gaat het om te saneren grond die grenst aan het stukje Riekusweel waar nieuwe huizen komen. Ook het nieuwe scouting-honk wordt niet op, maar wel grenzend aan nu nog ver vuilde grond gebouwd. In Riekusweel - zo heeft onder zoek uitgewezen - ligt voorname lijk huishoudelijk afval. In Bakkers gat ligt voorzover men heeft kun nen nagaan vooral puin. Bruinisse heeft het in de Tweede Wereldoor log zwaar te verduren gehad. De dorpsbewoners hebben na de oor log veel puin in de voormalige weel Bakkersgat gestort. ZIERIKZEE - Gemeentearchivaris Huib Uil vertelt woensdagmiddag aan de Zeeuwse Wereldvrouwen een verhaal over invloedrijke vrou wen op Schouwen-Duiveland. De Wereldvrouwen bezoeken woensdag het gemeentearchief in het kader van hun jaarproject: Hel dinnen Werelwijd. In hun ont moetingsruimte is een 'wall of fa- me' ingericht, waarin de afbeel ding van de Zeeuwse Neeltje Lo- Veel leuker! Want met WiFi Zeeland heb je op veel plekken gratis internet. Ontdek het zelf op zeelandnet.nl/abonnementen elandNet Vandaag komen zo'n 125 telgen van het geslacht Schot bijeen in Grand Café De Werf aan de Vissersdijk in Zierikzee. Daar worden - uiteraard - mosselen geserveerd en is voor de reüniegangers een expositie van zo'n veertig a vijftig foto's ingericht Het is de bedoeling dat op korte termijn wordt begonnen met het afgraven van de verontreinigde grond voor een deel van Rie kusweel en Bakkersgat. Hoeveel grond er precies afgegraven moet worden is nog niet bekend. In het overige gedeelte van Rie kusweel en Bakkersgat wordt de grond opgehoogd met een zogehe ten 'leeflaag' van één meter scho ne grond. Op de plek die gesa neerd wordt komt een park. Om te controleren of de sanering af-, doende is en de leeflaag dik ge noeg, wordt het grondwater ter plaatse regelmatig onderzocht. De kosten van de operatie zijn ge raamd op 449.669 euro. Daarbij houdt de gemeente een slag om de arm. Mocht bij het afgraven as best worden aangetroffen dan brengt het verantwoord verwijde ren daarvan extra kosten met zich mee. De bodemsanering wordt be taald uit het Investeringsbudget Stedelijke Vernieuwing. De gelden daarin zijn echter niet toereikend om de kosten helemaal te dekken. Er is ruim 25.000 euro extra nodig en dat kan worden geput uit de be oogde grondexploitatie van wo ningbouwplan Riekusweel IV. De gemeenteraad buigt zich in okto ber over de saneringsplannen. De een zegt dat ze uit Duitsland komen, een ander beweert net zo stellig dat de oorsprong in Schotland ligt. Eén ding is zeker; 100 jaar geleden verruilde de fa milie Schot Tholen voor Zierik zee om daar nooit meer weg te gaan. Tijd voor een reünie. door Plet Kleemans De mossel moet in de genen zitten. En dat zit het bij Pintekul, de Krukel en andere telgen uit het ge slacht Schot. „We praten ook al tijd over mosselen. En zelfs als ik' op vakantie ben in Frankrijk en daar langs de kust wandel zoek ik mosselen", zegt Jaap Schot. De basis voor de Zierikzeese mos selvisserij werd precies 100 jaar ge leden gelegd door burgemeester Abraham Fokker van Zierikzee. Hij was het die de visserijfamilie Schot uit Tholen wist te interesse ren voor mosselpercelen in de Oos- terschelde en Zierikzee als thuisha ven. Jaap Schot: „Dat waren perce len bij Rengerskerke, wat nu Flaau- wers heet. En daar vissen we nog steeds." De Schotten in Zierikzee kregen, toen de mosselvisserij in Zeeuws-Vlaanderen door verzan ding van visgronden in het nauw kwam, gezelschap van de vissersfa milies Praet, Kouijzer en Blommae- rt. Oók families die nog steeds 'in de mosselen' zijn. Dat alles maakt de Zierikzeese mosselvloot samen met die uit Bruinisse en Yerseke tot de grotere mosselvloten van Nederland. De Schotten zijn verenigd in een maatschap met eigenlijk maar één doel: de consument een lekkere mossel voorschotelen. Jaap Schot „Het mosselvissen zit ons Schot ten in het bloed. Nee, ik heb echt nooit twijfels gehad. Ook niet als het eens wat slechter ging in de 'Zelfs als ik op vakantie ben in Frankrijk en daar langs de kust wandel zoek ik mosselen' mosselvisserij." In de mosselvisse rij is in 100 jaar veel veranderd. „Vroeger viste je 'op zeil' met een hoogaars. Da's heel wat anders dan een moderne mosselkotter." Verder heeft de bodemmossel con currentie gekregen van de hangcul- tuurmossel. Jaap Schot eet zelf het liefste een bodemcultuurmossel uit de Oosterschelde. „Die zijn net iets zilter dan de mosselen van het wad." De voorouders van Jaap Schot leurden met hun mosselen, vaak in België. „Nu gaan veel van de mosselen naar de veiling in Yer seke. En we verkopen nu ook zelf onze mosselen in Zierikzee en op ons bedrijf op Neeltje Jans." Samen met Elly Lems, Isabel Schot, José Schot en Wim Schot ging Jaap Schot voor de reünie ter ere van 100 jaar familie Schot in Zierikzee op zoek naar familie. „Ik denk dat we er alles bij elkaar wel een jaar mee bezig zijn geweest", aldus Schot. Het resultaat: zo'n 125 aanmeldingen van Schotten uit Zeeland, maar ook daarbuiten. „Ik geloof dat er zelfs eentje uit Zuid-Afrika bij is." kerse niet ontbreekt. Zij kwam be gin vorige eeuw op voor de rech ten van dienstbodes en ongehuw de moeders. In het archief gaat be stuurslid Jessica Stein in op de vrouwengeschiedenis en de rol van de Wereldvrouwen in de Schouwse samenleving. In het ar chief staan enkele meters geschied schrijving van de vrouwenbewe ging die eind jaren zeventig op Schouwen-Duiveland actief werd. Anno nu gaan de mosselen van de Schotten naar de vei- Toen de gebroeders Schot in 1912 Tholen verruilden ling in Yerseke en de eigen winkel. Vroeger werd ge- voor Zierikzee werd de hoogaaars Tholen 28 omge- leurd met de mosselen, onder meer in België. Op deze doopt tot ZZ2. Anno nu beschikt de firma Schot over foto een aantal Schotten met hun mosselen in de haven vier moderne mosselkotters voor bodemcultuur; de van Antwerpen. ZZ's 10, 9, 7 en 4. Voor de hangcultures is er ZZ18. ïï&z&zasscëgeei ww.pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De zaterdag 8 septem ber gehouden Open Monumenten dag heeft op Schouwen-Duiveland iets minder bezoekers getrokken dan vorig jaar. De drie best bezochte locaties wa ren het Stadhuismuseum in Zierik zee (1120 bezoekers), de St. Lievens Monstertoren (1083 bezoekers) en Slot Haamstede (1030 bezoekers). Andere publiekstrekkers waren de Gasthuiskerk in Zierikzee (714 be zoekers) en de Hervormde Kerk in Haamstede (541 bezoekers). Dit jaar werden op Schouwen-Dui veland 58 monumenten openge steld en dat waren er zeven meer dan in 2011. Vorig jaar trok Monu mentendag 9819 bezoekers. Dit jaar stokte de teller bij 9598. Zierikzee was het meest in trek. Schouwen-Duivelands centrum- .stad trok 277 bezoekers meer dan tijdens Monumentendag 2011. Dreischor kreeg bijna 100 mensen meer op het dorp, maar Burgh-Haamstede moest het met 158 bezoekers minder doen. Desal niettemin kon men daar 1996 be zoekers verwelkomen. Nieuwerkerk en Ouwerkerk waren met nul bezoekers de rustigste dor pen tijdens de afgelopen Open Mo numentendag. MEEST CELEZEN 1. Bankjes testen in Zierikzee (foto) 2. Leerlingen naar Cambodja 3. Surfer peddelt naar veiligheid KIEK NOE!' Schouwse schoolfoto's vertellen een verhaal. Lees het op: www.pzc.nl/kieknoe TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 86