'Keuze voor thuisbevalling is in Nederland in gevaar' 16% binnenland 17 PIANO'S Hogere btw nog niet overal te voelen CADEAU ACUSTICA Aftrap feest 300 jaar Vrede van Utrecht zaterdag 22 september 2012 Directeur Academie Verloskunde vreest dat er straks niets meer te kiezen valt met Silent-System Pianospelen wanneer u wilt Korte Huifakkerstraat 2, Breda - 076 560 24 23 www.acustica.nl MAASTRICHT - De thuisbevalling in Nederland is in gevaar. Momen teel bevalt nog ongeveer 20 pro cent van de vrouwen thuis, in de jaren '90 was dat nog 35 procent. Als dat aantal verder afneemt, kun nen vrouwen er straks niet meer voor kiezen om thuis te bevallen. Dat vreest Rafael van Crimpen, verloskundige en directeur van de Academie Verloskunde in Maas tricht. „Komt het percentage van vrou wen dat ervoor kiest om thuis te bevallen onder de 10 procent, dan verliezen de verloskundigen hun expertise. Als verloskundige moet je voldoende ervaring hebben op gedaan met thuisbevallingen om ze goed en veilig te kunnen bege leiden", legt Van Crimpen uit. De verloskundige benadrukt dat ze het belangrijk vindt dat vrouwen zelf kunnen kiezen waar ze beval len: thuis of in het ziekenhuis. „Maar ik ben bang dat die keuze vrijheid er niet meer is over tien jaar en dat iedereen dan in het zie kenhuis moet bevallen. Dat zou heel jammer zijn." Veel vrouwen kiezen voor een zie kenhuisbevalling, omdat ze den ken dat dat veiliger is. Maar dat is niet per se zo, volgens Van Crim pen. „De kans op een ingreep als je in het ziekenhuis bevalt, is veel gro ter. Door de sluiting van kleine zie kenhuizen worden verloskamers steeds drukker. Bekend is dat waar tijdsdruk ontstaat, er sneller inge grepen wordt. Dat kan bijvoor beeld door de vliezen te breken, een knip te zetten of de vacuüm- pomp te gebruiken. Ook is de kans op infecties groter in het zieken huis. Dit alles vertraagt het herstel van de kraamvrouw." Overigens is de kans dat een vrouw die thuis wil bevallen van haar eerste kind, tijdens die beval ling toch naar het ziekenhuis moet, 49 procent. Bij tweede en la tere kinderen is dat nog maar 13,5 procent. „Ook blijkt uit onderzoek van TNO dat vrouwen die het thuis doen, over het algemeen tevrede- ner terugkijken op hun bevalling dan vrouwen die hun kind in het ziekenhuis op de wereld zetten", concludeert Van Crimpen. Over de bewering dat het relatief hoge sterftecijfer onder pasgebore nen in Nederland samenhangt met de thuisbevalling, kan Van Crimpen zich opwinden. „In Ne derland hebben we de traditie van thuisbevallen en hebben we een relatief hoog sterftecijfer rond de geboorte. Maar dat wil niet zeggen dat die twee met elkaar te maken hebben. Dat sterftecijfer wordt vooral veroorzaakt door te vroeg geboren baby's, te kleine kinderen of afwijkingen." „Het is gelukkig ook zo dat het aan tal kindjes dat in Nederland rond de geboorte overlijdt, steeds klei ner wordt." UTRECHT - Met een presentatie op het Domplein van het programma heeft Utrecht vrijdagavond offici eel het feestjaar rond 300 jaar Vre de van Utrecht afgetrapt. In april 1713 werden in Utrecht na anderhalf jaar onderhandelingen door diplomaten uit heel Europa een aantal vredesverdragen gete kend die een einde maakten aan eeuwenlang oorlog! Bijzonder was dat vrede werd gesloten aan de on derhandelingstafel in het Utrecht se stadhuis in plaats van op het slagveld, wat normaal was in die tijd. Ontdek hoe Koen Wauters dit percentage heeft bepaald op www.morres.com DEN HAAG - De btw op luxe goede ren, zoals tv-toestellen, ijskasten en boten, maar ook bijvoorbeeld gas en elektra, gaat per 1 oktober van dit jaar omhoog van 19 naar 21 procent. Maar vermoedelijk zal de consument daar in het begin niet al te veel van merken. Volgens Detailhandel Nederland zijn veel winkeliers niet klaar voor de maatregel en zullen ze de kos ten van de hogere btw de eerste maanden noodgedwongen voor ei gen rekening nemen. Pas vanaf ja nuari zullen de prijzen vrijwel overal zijn aangepast aan de hoge re btw, verwacht een woordvoer der van de brancheorganisatie. „Deze maatregel kwam zo snel en onverwacht, dat winkeliers niet de tijd hebben gehad hun inkoop er op af te stemmen. Vaak doen ze hun bestellingen voor Sinterklaas al in het voorjaar. Toen was de btw-verhoging nog niet bekend." Bovendien is het aanpassen van een prijs niet zo makkelijk als het lijkt, zegt de woordvoerder. „Stel je hebt een product dat strate gisch is geprijsd op 9,99 euro, dus net iets minder dan een tientje. Daar moet dan de btw-verhoging bij. Dan kom je uit op laten we zeg gen 10,20 euro. Dat ziet er qua prijs niet zo mooi uit." Tijdgebrek dwingt veel winkeliers dus enkele maanden zelf op te draaien voor de hogere btw-kos- ten. Dat drukt hen volgens Detail handel Nederland verder met de rug tegen de muur. „Op veel pro ducten zit maar een marge van 2 tot 3 procent. En winkeliers heb ben het door de economische cri sis toch al moeilijk." De brancheorganisatie vindt het 'onbehoorlijk' dat het kabinet de hogere btw zo halsoverkop heeft ingevoerd. Tot de lastenverhoging werd besloten in het Lente-ak koord. COLLECTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7