PZC Nederlands zangtalent in gevecht kijken luisteren ■r* iliaiii kijktip zaterdag, 19.00 uur Martin Ga us. foto Valerie Kuypers Hij is, zegt hij, de oudste presentator op de Nederlandse tv. Maar pensioen is een woord voor véél later. Martin Gaus, bij RTL 4 weer op de buis, weet van geen ophouden. „Ik weet het, het is ziekelijk." door Monique Brandt De stevig uitgevallen bordeaux dog die hij aan de lijn heeft, kijkt de bezoeker ondoorgrondelijk aan! Niet aaien, want daar houdt Roosje niet van, instrueert Martin Gaus omzichtig. De 67-jarige presentator is op pad met een resocialisatie-behoeftige cliënte. Daar heeft de energieke hondengoeroe tegenwoordig am per-nog tijd voor. Want ondanks zijn leeftijd dendert zijn treintje door: „Van binnen ben ik 40." Lezingen, beurzen, scholenbezoek. En deze zomer trok hij door het land om voorlichting te geven over omgaan met huisdieren. „Het verbaast me altijd weer als iemand zegt: 'Mijn hond kan niet alleen zijn'. Ik vertel toch al zeker dertig jaar hoe je een hond moet leren al leen te zijn. Maar voor hen is het de eerste keer dat ze het horen." Het dierenvoermerk Royal Canin betaalt voor het tweede seizoen zijn RTL-4 programma over hon densport 4 Cats dogs only, elke vrijdagmiddag op de buis. Jaren was hij bezig De natte neuzen show bij de publieke zenders on der te brengen. Liefst bij de Tros, waar hij dertig jaar geleden begon met Dierenmanieren. „Het concept lag klaar: regionale tv-voorrondes en finales op de publieke omroep. Maar de netmanager wil geen die- renprogramma's. Ondanks de 1,5 miljoen honden en 3,5 miljoen kat ten in Nederland. Om te zwijgen van cavia's, hamsters, vissen, vo gels. Voorlichting over huisdieren hóórt bij de publieke omroepen, net als sport, net als muziek. De behoefte is groot. Kijk naar de kijk cijfers van Cesar Millan." Gaus' mening over de Mexicaans- Amerikaanse hondenfluisteraar, uitgesproken bij Pauw Witte- man, leverde hem felle kritiek en heuse doodsbedreigingen op. „Ter wijl ik ook goede dingen zei. Maar wat hij doet, doe ik al dertig jaar niet meer. Cesar draait de tijd te rug. Achterhaalde ideeën over rangorde, straffen met geweld. Ik werkte ooit óók met slipkettinkjes, met straffen. Maar dat helpt niet, ik gooide het allemaal overboord. Dat wilde ik vertellen. Ik ben naar zijn show geweest, zat ik tussen 1.500 Millan-fans die me de nek om wilden draaien. Er ging van al les fout op het toneel en daar moest iedereen om lachen. Maar ze zeggen dan niet: 'dat klopt niet wat die man daar doet'." Gaus hoopt dat zijn beroemde 'concullega' de knop durft om te draaien. „Het kostte mij ook moei te mijn denkwijze te veranderen. Maar bij testen die ik samen met gedragsdeskundige John Fisher deed, merkte ik dat het werkt: je moet een samenwerkingscontract met een dier aangaan, vol vertrou wen een klus willen klaren. Zodat het dier begrijpt wat de consequen ties zijn van bepaald gedrag. Gaus is nog even gedreven als in de begintijd van zijn imperium, dat inmiddels onder andere dertig hondenscholen, een opleidingscen trum voor trainers, een pension en een asiel omvat. Daarnaast ver kocht hij 385.000 boeken en hoe wel zijn bladen Dierenmanieren, Mensenmanieren en Hondenle ven ter ziele zijn, bestaat Honden manieren nog steeds. „We hebben in Nederland 235.000 honden op gevoed. Gedrag is mijn passie. Ik vind het leuk daarover te praten: dierengedrag, menselijk gedrag, de evolutie. Het is mijn lol, mijn lief hebberij, daar wil ik alles van we ten. Ik moet oppassen dat ik met die geestdrift niet belachelijk word, ik overdoseer mezelf nogal eens. Dan vind ik iets zó leuk, dan wil ik het wel in de rondte schreeu wen. Ik ben in hart en nieren een leraar. Eentje met veel energie. Het zijn ziekelijke trekjes, denk ik. In principe kan ik ophouden met werken. Maar wat dan? Niks doen is een verschrikking." De hartstocht voor vierpotigen is in zijn vroege jeugd ontstaan. De familie Gaus had een boxer, die Martin op verzoek apporteerde. „Als we visite hadden, zei mijn va der tegen die hond: 'Haal Martin!' Die pakte me dan bij mijn broek en sleepte me de kamer in. Mijn tante had een koningspoedel. Ik heb jarenlang tussen de voorpoten van die hond gelegen." Als de ambtelijke molens blijven draaien, opent Martin Gaus over twee jaar zijn mega-voorlichtings- ceiitrum voor huisdieren aan de A6 bij Lelystad, op een steenworp afstand van zijn huidige werkplek. Gaus dacht groot bij het bedenken ervan: een evenementenhal van 6.500 vierkante meter, een hotel met 50 kamers, een restaurant en een dierenhotel annex Martin Gaus Academie. Kosten: 14 mil joen euro. Hij wilde dertig jaar geleden zoiets al opzetten. En als het eenmaal in zijn kop zit, laat hij niet los. „Het wordt een soort permanente jaar beurs voor de dierenindustrie, maar ook de plek waar je erachter kunt komen hoe je met dieren moet omgaan." Hij wil nog niet ophouden. Al leek het daar even op toen zijn gezond heidssituatie eerder dit jaar in een landelijke krant als kantje boord werd bestempeld. Maar de krant had zijn hartoperatie van vijf jaar geleden uit het stof gehaald. „Ik kreeg fruitmanden, kaarten, op beurende smsjes: 'Martin, sterkte, het komt goed!' Nou, dat klopte!" J3| 4 Cats dogs only. Elke vrijdag op RTL 4, om 16.35 uur. Reageren? - media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73