Nazomeren Sn wild Zweden mm Het hart van Zweden staat bekend om zijn 1 festivals, folklore en j het Dala-paard. Maar ook leven er tal van wilde dieren. John May zag zelfs beren in zomerse sneeuw. nog spannender te maken, kun je er ook Siberische tijgers, sneeuwluipaar den en zelfs ijsberen bewonderen. Be ter dan in het Orsa Berenpark kun nen de dieren het niet krijgen. Want van november tot april ligt hier de O RW I We zijn aan het ka noën op het Runn Meer in de centraal in Zweden gelegen regio Dalarna. Hoe wel Falun, de hoofdstad van Dalarna, op nauwelijks 4 kilometer afstand ligt, is de stilte op het meer bijna tast baar, slechts onderbroken door tjil pende zangvogels en ruisend, riet. Met een zachte plons verdwijnt een uit de kluiten gewassen vis onder wa ter. „Dat was een snoekbaars", onder wijst gids David Allanson die in zijn kano voor ons uit vaart. „Snoekbaar zen kunnen hier echt groot worden." We peddelen rustig verder. „Zie je dat lage rietveld", wijst Allanson, „daar moeten we door om aan de an dere kant van het eiland te komen, daar zien we misschien elanden." Langzaam slalommend door het lage riet volg ik mijn gids. Allanson is de zoon van de uitbater van het Framby Udde Resort, mooi gelegen aan het eind van een schier eiland in het Runn Meer, even bui ten Falun. Het resort bestaat uit een camping en veertig van alle gemak ken voorziene stug a's (bungalowhuis jes) waarvan sommige pal aan het meer liggen. Gezichtsbepalend voor het resort is het voormalige, op een heuvel gelegen, privélandhuis Framby Udde, nu een restaurant met ruim terras en onwerkelijk mooi uit zicht over het meer en de eilandjes. Falun is een Werelderfgoed dankzij de enorme Falun-kopermijn, waar vanaf de negende eeuw koper werd gewonnen. De opbrengsten van de Falu Gruva stelden Zweden in staat om zich in de 17e eeuw te ontwikke len tot een macht van betekenis. Sinds 1969 worden door de krochten en spelonken van de 208 meter die pe, sinds 1992 gesloten mijn, rondlei dingen gegeven. Een soms huivering wekkende ervaring (vanwege de kilte onder de grond) en zeker niet be doeld voor mensen met claustrofo bie. Een bijproduct van de koperwin- ning was de verf waarmee in Zwe den veel huizen beschilderd zijn: Fa- lun-rood. In het nabijgelegen mu seum wordt de historie en betekenis van de mijn uit de doeken gedaan. Zo'n 60 kilometer ten noorden van Falun ligt het uitgestrekte Siljan Meer. Ruim 350 miljoen jaar geleden sloeg hier een reusachtige meteoriet, met een doorsnede van 5 kilometer, in. De kracht die vrijkwam, was ge lijk aan die van vijfhonderd miljoen Hiroshima atoombommen en veroor zaakte een krater van 10 kilometer diep. Het resultaat is het huidige Sil jan Meer. Rond het meer ontstonden 1 toeristische plaatsen als Leksand, Mo- ra en Rattvik. Stuk voor stuk hebben j ze ruim opgezette campings die veel- al aan het meer liggen, i Rattvik staat vooral bekend om zijn muzikale folklore. De net buiten I Rattvik gelegen Dalhalla Arena is een sneeuw metershoog. En als de ijsbe- voormalige mergelgroeve (ook al een overblijfsel van de meteorietinslag), waar concerten worden gegeven. Niet in de laatste plaats vanwege de fraaie, natuurlijke akoestiek. Iets verder naar het noorden ligt het dorp Nusnas, waar alles draait om hét symbool bij uitstek van Zweden: het Dala-paard. Rond 1600 doken de ze houten paardjes voor het eerst op. Houthakkers die maandenlang in de wildernis verbleven, sneden de speel- goedpaardjes uit hout voor hun kin deren. Aanvankelijk blank, later ge verfd in Falun-rood. In Nusnas wor den nog altijd de enige echte Dala- paarden met de hand gefabriceerd en beschilderd. Tegenwoordig ook in an dere kleuren dan rood. Toen de Zweedse kroonprinses Victoria zich verloofde, kreeg ze uit Nusnas zo'n Dala-paard cadeau. We gaan verder en komen in het plaatsje Orsa, het Latijnse woord voor beer. Buiten Orsa bevindt zich het Grönklitt Orsa Berenpark. Aan vankelijk waren in het park alleen lo kale bruine beren te aanschouwen. Maar beren houden er een winter slaap op na en de bezoekers konden in de wintermaanden dus niet van deze dieren genieten. In de loop der jaren is de populatie in het park daar om ook uitgebreid met andere roof dieren uit koude klimaatzones. Er ver blijven nu ook wolven, lynxen en veelvraten die allemaal ook elders in het wild voorkomen. Om het bezoek ren er 's zomers behoefte aan heb- ben, dan gaan de sneeuwkanonnen 5 aan. I& Liefhebbers van rust en ruimte heb- ■j" ben vanaf half augustus - na de Zweedse vakantietijd - in Dalarna Pl het rijk zo goed als alleen. Begin ok tober doet de herfst zijn intrede, wat een eigen charme heeft. www.visitsweden.com www.dalarna.se www.frambyudde.com www.falugruva.se www.orsagronklitt.se Reageren? V' redactie.reizen® wegener.nl reizen@wegener.n8 I C) reizen Zaterdag 22 september 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71