Wandelen in een kasteeltuin 17 reizen Dagelijks kuieren mensen over landgoed Groeneveld in Baarn. Ze kunnen ook een bezoek brengen aan het gelijknamige kasteel. Kees van der Linden liet zich verrassen. rcf h&^é. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 22 september 2012 In de prachtige tuinen van de Baarnse buitenplaats Groeneveld ervaar je nog altijd de indrukwekkende sfeer van het oorspronkelijke ontwerp. Tijdens de aanleg in de zeventiende en achttiende eeuw was de Franse stijl in de mode met zijn strakke geometrische vormen. Niet voor niets dus dat het park nog steeds een beetje doet denken aan de Franse tuinen uit die tijd. Al wandelend ervaar je dat het uiter lijk van het ruim 130 hectare grote park in de loop der tijd meermaals werd aangepast. Zo kreeg het park, onder invloed van de nieuwe mode, een meer Engels tintje. Nog steeds zie je daar het resultaat van terug als je langs de waterpartijen, charmante kron kelpaden, over de heuveltjes en langs de prachtige bomengroepen slentert. Na de Franse en Engelse tuinontwerpen maakte Staatsbosbeheer, de parkeigenaar, het allemaal nog spannender. Eind jaren ze ventig werd het park gerestaureerd. Daar voor bedacht landschapsarchitect Michael van Gessel een ontwerp waarin hij de Fran se en de Engelse invloeden tot een verras send geheel wist samen te voegen, zonder die oorspronkelijke stijlen geweld aan te doen. Het maakt het landgoed - dat grenst aan het naastgelegen paleis Soestdijk - tot bijzonder park. Als je van al het wandelen en kijken even wilt uitrusten, bezoek dan de moestuin. Hier vind je niet alleen een kruidentuin en boomgaard, maar ook eën prachtige bloe mentuin die elk seizoen de moeite waard is. Je voelt je hier ver van de drukke wereld om - je heen, met dank aan de dichte beuken haag die de moestuin omsluit. Deze zomer ging kasteel Groenewoud na een ingrijpende restauratie weer open voor publiek. Eerder was de buitenkant van het gebouw opgeknapt. Dat was ook wel nodig omdat het gebouw na de oorlog weinig of geen onderhoud kende. Fotograaf Joop Colson en zijn vrouw Alie huurden Groene veld en maakten van het 22 kamers tellende pand een soort vrijplaats voor kunstenaars en gelijkgestemden. In de jaren zestig was het een komen en gaan van schilders, schrij vers en artiesten. Simon Vinkenoog, Karei Kasteel Groeneveld en het gelijknamige landgoed maken zich op voor de herfst foto's Ton Kastermans Appel, Cees Nooteboom, Remco Campert, Ramses Shafïy, Liesbeth List, en Thijs van Leer waren geregelde gasten. Toen Colson de huur. werd opgezegd, was het kasteel op z'n zachtst gezegd aan een flinke renovatie toe. Wie Groeneveld nu bezoekt, is getuige van een zinderende botsing tussen oude stucpla- fonds, lederen behangels en gepleisterde schouwen enerzijds en modern meubilair anderzijds. Aan de buitenkant zie je de vleu gels die werden aangebouwd in de tijd dat Groeneveld werd bewoond door twee broers die ieder hun eigen privévertrekken wilden hebben. Je zou het niet meer zeggen, maar toen het kasteel werd gebouwd, leek het nog het meest op een grachtenpand. Want de Amsterdamse koopman die het als zijn zomerhuis liet bouwen, deed dat in de zelfde stijl als zijn grachtenhuis. I Het park is toegankelijk van zonsopgang tot zonsondergang. Het park en het kasteel zijn rolstoelvriendelijk. Rolstoelen zijn gra tis te leen bij het kasteel. De entree in tuin en koetshuis is gratis. Het kasteel is dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. De toe gang bedraagt 5 euro. Verscheidene wan del- en fietsroutes van Staatsbosbeheer komen langs Kasteel Groeneveld. Het landgoed is per auto bereikbaar via de A1afslag Baarn-Noord/Soest (af- m rit 10) of via de N221 richting Baarn/ /- uL7., Soest bij rotonde 7 afslag Kasteel o Baam Groeneveld. -jjjÉHr ÊBÈÈÊÊW baar vervoer is het landgoed bereik baar vanaf NS station Hilversum. www.kasteelgroeneveld.nl - Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69