reizeiii4 Dansen Het is een van de mooiste routes ter wereld. De Icefields Parkway slingert door de Rocky Mountains van Canada. Soms vind je een beer op je pad. Willemijn Bos zag er zelfs een poema. Zaterdag 22 si 1 reizen@wegener.nl g 024-3650360 Sm y an liet Oostenrijkse Villach kun je veel zeggen, maar niet dat het een bruisende metropool is. De pittoreske stad in het hartje van Karinthie doet in de zomer wat slaperig aan. Het is warm. Toeristen slepen zich door het oude centrum en geven zich gemakkelijk over aan een groot glas Stiegl bier; Het riviertje de Drau slingert langs het stadshart. Op de oevers luieren de Villachers en waarom ook niet? Toch voelt er iets niet helemaal normaal in Villach. Waar we ook komen, we treffen er een zekere onrust. Die heeft te maken met de aanwezigheid van veel kinderen. En niet zo maar kinderen. Het zijn voonfamelijk meisjes, hoewel er heel af en toe ook een jochie tussendoor schuifelt De kinder ren dragen gelijksoortige trainingspakjes met daarop hun land van herkomst. Sommigen komen uit verre gebieden, zoals Australië en China, Maar de meesten komen uit omlig gende landen. Roemenië, Slovenië, Kroatië. De kids hebben allen iets soortgelijks. Ze zijn slank en beweeglijk. Stilstaan ïs er niet bij en de mond houden al evenmin. Wie zijn zij, vraag ik me steeds af. Ons krakkemikkige hotelletje in het oude centrum wordt na twee dagen namelijk ook al volle dig bezet door een jeugdige Bulgaarse horde: Mijn kamertje ligt plotseling stevig ingeklemd tussen meerpersoonsverblijven waarin 13-jarige meisjes om het hardst aan het hupsen zijn. De kinderen worden begeleid door verveelde vrouwen die op de bankstellen hangen, waarmee alle verdiepingen in het hotel zijn opgesierd. De dames zijn duidelijk niet gewend het goede voorbeeld te geven. Steeds wanneer ik passeer, staan er nieuwe flessen schnapps öp tafel en zijn de asbakken vol. De kinde ren trekken zich daar weinig van aan. Die klapwie ken het hele hotel door in hun zwarte gympakjes. 's Avonds gaan ze eten in de traditionele restau rants van de stad. Wij ook. Overal het gekwetter van de jeugd. Omdat de kinderen uit verschillende landen komen, spreken ze eikaars taal niet. De com municatie verloopt daarom in het Engels. Aan een tafel verderop zit een groepje van tien jongeren. Er - wordt enthousiast van gedachten gewisseld. In het Engels dus. Ik luister mee. Helaas schakel ik pas in wanneer de kids elkaar moppen gaan vertellen. Geen kattenpis in een vreemde taal. Er wordt dan ook weinig gelachen, eigen lijk alleen maar door de vertellers zelf. Wanneer ik de tweede avond thuiskom, spreek ik toch maar eens een begeleider aan. Vlak voor mijn kamer zit zo'n type aan een sjekkie te lurken en diep te inhaleren. Haar antwoord maakt alles duidelijk. De kinderen doen mee aan het werelddansconcours in Villach. Vreemd dat ik dat niet ken, want het is het grootste evenement in zijn soort, zo legt de vrouw uit. Ach ja, natuurlijk, kleine balleri na's, dat zijn het. Die meisjes, die maar zo je zusje kunnen zijn. Ver van huis in een land waar ze, in het betonnen Kongress Zentrum hun werelddansfeest mogen afwerken. Be geleid door niets ontziende oostblokbewaaksters. Ik meen de al een diepgewortelde angst te-ontwaren op de muisgrij ze kindergezichtjes. De volgende ochtend komt er wat gesnik uit de slaapkamer naast dë mijne. Een petieterige dansmarieke zit op de rand van haar bed. Het gezicht begraven in haar handen. Ze is niet blij. 7 want home', snikt ze. Ach, wat lief en zielig, denk ik en vraag vraag waarom ze weg wil. Geen antwoord, ze snikt droevig verder. Op het vrolijke terras buiten zitten de bewakers fijn met hun rokertje aan de koffie. Ik vertel over hun verdrietige pupil. Een van de reuzinnen staat op en ver heft haar stem. 'Vasilka!', schreeuwt ze. Even later ver schijnt het hoofdje in het raamkozijn op de eerste verdie ping. Een korte uitbrander in het Bulgaars volgt. Brutaal kijkt Vasilka naar beneden en balt haar ballerinahandje. Uit het vuistje steekt een middelvinger. Luid briesend stuift de bewaakster naar binnen. Dat gaat niet goed! Snel maak ik me uit de voeten. Die avond zit het hele zootje weer voor mijn kamerdeur smakelijk te roken. Alles pais en vree. Alleen Vasilka zie ik niet meer. Ben benieuwd naar welk strafkamp zij uiteinde lijk is verbannen. Eindredactie: Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Birgitta Hermans Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Zo'n 230 kilometer mean dert de Icefields Parkway langs gletsjers, watervallen, meren en spectaculaire bergtop pen. Een groot geheim is de schoonheid van deze Canadese weg niet: zo'n 400.000 mensen rij den er jaarlijks overheen. Per fiets, motor, auto of camper. De meeste toeristen volgen de weg in juli en augustus. Met 100.000 be zoekers per maand ben je dan be paald niet alleen bij de uitkijkpun ten. In de zomermaanden is het druk bij de azuurblauwe bergme ren en op de uitgezette trails door de ongerepte natuur. Maar wij rij den hier in september en overal is het inmiddels doodstil. Het gevaar is nu dat de campings, waar je zo mers geen plek kunt vinden als je niet hebt gereserveerd, al gesloten zijn. Deze weg was nooit als toeristen trekker bedoeld. Aanvankelijk was het een grindpad, dat als werkgele genheidsproject werd aangelegd. Het werk aan de weg begon in 1931, tijdens de jaren van de Grote Depressie. Negen jaar later, in 1940, was het verharde pad klaar. Maar pas in 1961 werd de Alberta Highway 93 geasfalteerd. Dit is niet zomaar een bergweg. Al leen al hier rijden is een avontuur op zichzelf, een reisdoel waarvoor mensen vanuit de hele wereld naar Canada komen. Natuurlijk is het niet de weg zelf die zo be roemd is, maar het landschap waar hij doorheen slingert. De Icefields Parkway voert van Jas per naar Lake Louise (Alberta) en loopt parallel aan de Continental Divide, de bergrug die van Alaska, door Canada en de Verenigde Sta ten naar Mexico loopt. De weg volgt de ruggengraat van de Rocky Mountains, voert langs rivieren, door bossen, meren en waterval len. Je passeert diverse gletsjers. Zo als het Columbia Icefield, een ijs massa uit de laatste ijstijd, die Ca nada 20.000 jaar geleden helemaal bedekte. De gletsjer is ruim 300 meter dik, zo dik als de Eiffeltoren hoog. De Canadezen noemen het de 'moeder van de drie rivieren', want hij voorziet drie grote rivie ren van water: de Columbia, de Athabasca en de Saskatchewan. Die kennis doen we op in het Co lumbia Icefield Centre, waar we een schaalmodel van de gletsjer te zien krijgen. Dat is handig, want als je er per speciale sneeuwbus naartoe wordt gereden om vervol gens over de gletsjer te wandelen, zou je niet weten op wat voor wit wereldwonder je staat. Het is wel een smeltend wereldwonder, want waar het enorme parkeerterrein van het Icefield Centre ligt, lag 100 jaar geleden nog de tong van de gletsjer. We gaan verder en waar je ook kijkt, elk uitzicht vanaf de route is een kalenderplaatje: een strakblau we lucht, op de achtergrond witte bergpieken en bomen die hun herfstkleed al hebben van knalgeel en vlammend rood. We logeren in hotel The Crossing Resort, dichtbij de Saskatchewan River Crossing. Rond 1800 gebruik-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66