ii spectrum Zaterdag 22 september 2012 jr Binnen een paar jaar tijd raakte ze haar baan kwijt, liep haar relatie op de klippen en over leed haar vader. „Dat was zo'n kaalslag. Daar heb ik wel een gevoel van kwetsbaarheid aan overgehouden. Eerder voelde ik die niet. Nu zit het in me, ja." Ze leeft een beetje overal, maar wel alleen. „De kwaliteit van alleen-zijn wordt onderschat. Als je alleen bent, heb je meer contacten met ande ren. Ik wilde alleen naar Amerika. Als je met een ander gaat, gaat daar een deel van je energie naar toe. Ik voel me een rijk mens met het le ven dat ik heb. De wetenschap, carrière in Ame rika." Betekent het dat ze haar hele leven alleen zal blijven? „Dat weet je niet. Ik sluit niets uit, alles kan gebeuren. Maar ik heb niet het gevoel dat samenwonen mijn leven af zou maken. Het zou mijn leven wel veranderen." Een grote liefde had ze wel, maar die verbrak de relatie. Ze was te aanwezig, gaf hem te wei nig ruimte. Jaren deed ze erover daar overheen te komen. Inmiddels is er een nieuwe geliefde. „We stemmen onze reisschema's op elkaar af." Wat hij toevoegt aan haar leven? „Seks", zegt ze. In de tijd dat ze furore maakte met haar verzet tegen het Nederlandse 'deeltijdfeminisme', wier pen vrouwen haar vaak voor de voeten dat ze makkelijk praten had als vrouw zonder kinde ren. „Toen ik eind 30 was, had ik nog een po ging kunnen doen kinderen te krijgen. Maar ik heb het niet gedaan, ik heb die drang niet ge voeld. Dat zal wel iets over me zeggen. Ik kan me nu niet voorstellen dat het leven met een kind beter was geweest. Maar je kunt niet het een en het ander doen en dan uitzoeken wat je het beste bevalt." De persoonlijke aanvallen trok ze zich niet echt aan. „Ik benader onder werpen als een econoom." Haar aversie tegen het gebrek aan ambitie bij Nederlandse vrouwen was ingegeven door de gevolgen die dat heeft voor hun economische positie en zelfvoorzienéndheid, zegt ze. Niet te gen hun individuele keuze. Inmiddels is ze in de vrouwenzaak uitgestreden. „Ik heb de Neder landse vrouw opgegeven. Die is niet meer te hel pen. Het is eindeloos dezelfde discussie. Als ze vinden dat ze vanwege hun biologie een andere positie hebben dan mannen, kan ik hen toch niet overtuigen." Er is inmiddels een streefcijfer van 30 procent voor vrouwen in de top van het Nederlandse bedrijfsleven, iets waarvoor ze zich hard maak te. „Ik ben er nog steeds heel trots op dat dat is bereikt. Maar ik ben geen Don Quichote." In Amerika ziet ze een totaal andere houding van vrouwen, maar ook van mannen, zegt ze. „Daar bestaat een heel duidelijk besef dat je bij gelijke kansen ook rekening houdt met ande ren." Dat is in Nederland een stuk minder het geval. „Ik heb vrouwen op hun kop gegeven, maar er moet ook iets veranderen aan de houding van mannen." Een voorbeeld. „Er zijn vijf mannen die met me hebben gewed dat ik er niet in zou slagen in 2012 te promoveren. Vijf mannen die ieder af zonderlijk dachten dat ik het niet zou kunnen." Dat is deels vrouwvijandigheid, deels Neder landse cultuur, denkt ze. „Nederlanders moeten zich beter realiseren dat dat geen manier is om elkaar te benaderen. Dat dat geen plek schept waar een vrouw voelt dat ze dezelfde kansen - heeft. Ik kan er tegen, maar ik vind het een slechte zaak. Het zegt dat ze je niet voor vol aan zien. Het is puur seksisme." De oogst van de weddenschappen, onder meer een magnum fles champagne, heeft ze inmid dels geïncasseerd. De ongevoeligheid voor anderen, die ze in Ne derland waarneemt bij de gelijke behandeling van vrouwen, ziet ze ook terug in het migratie debat. „Dat het hier niet goed gaat met de mi gratie, verbaast me niets." Weer een voorbeeld: „Ik kreeg als docent een mailtje van de New York University waarin de decaan benadrukte dat studenten een vrijstelling van de presentie plicht kunnen krijgen voor religieuze festivals en zich niet gehinderd moesten voelen dat te vragen. Wat een weelde! Dat je zelf bedenkt dat studenten zich gehinderd kunnen voelen hier om te vragen. Dat je rekening houdt met el kaar." Want dat is wel zoals ze de ideale samenleving ziet. „Wil je creativiteit, dan moet je verwelko mend zijn, open staan." Haar pleidooi voor de kansenmaatschappij is nog steeds actueel, zegt ze. „Ik zie het nog te weinig verwezenlijkt." Maar daar wordt ze niet somber van. „Door gaans ben ik een blij mens. Ik ga uit van het po tentieel van mensen. Maar het is wel lastig te zien dat ze er een potje van maken." Dat geldt ook voor Europa. „Primair ben ik een optimist. Als econome in crisistijden misschien geen goede eigenschap, maar ik ben het wel. Hoewel er fouten zijn gemaakt, zie ik een sterke wil de Eurozone te laten overleven, met of zon der Griekenland." Haar toekomst heeft ze in haar hoofd een beet je uitgetekend: les geven aan de Universiteit van New York, onderzoek doen, hoogleraar worden, meer schrijven, ook internationaal. Tel kens een stap verder in de wetenschap. „Je hebt de neiging te denken: als ik dat heb bereikt, ver andert mijn wereld. Maar dat is niet zo. Als iets lukt, moet je iets nieuws verzinnen." reageren? spectrum@wegener.nl Heieen Mees Geboren in 1968 in Henge lo als Heieen Nijkamp. Studeerde economie en rechten in Groningen. Lid van de PvdA, werkte als stagiaire bij de PvdA-fractie. In jaren negentig woordvoer der van ministerie van Finan ciën, vertrok na een baan in Brussel in 2000 naar New York, ging daar werken bij adviesbureau Ernst Young. Keerde paar jaar later terug in Nederland als opiniema ker, met columns in NRC. Schrijft wekelijks in Het Fi- nancieele Dagblad en maan delijks in Foreign Policy. Promoveerde eind augustus aan Erasmus Universiteit in Rotterdam. Sinds een maand adjunct universitair hoofd docent NYU Wagner Gradua te School of Public Service, waar ze Managing Global Economie Crises doceert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63