spectrum IO mm Zaterdag 22 september 2012 i3§§ffP Als ze in Peking is, logeert ze altijd in hetzelfde hotel. Ze werd daar een vriend van de familie sinds haar eerste bezoek drie jaar gele den. Haar 'miniplek' in Amster dam, een studio aan de Amstel, wil ze niet kwijt, ook al ligt haar toekomst eerder in de VS of China. In haar eigen buurt in New York gaat ze altijd naar dezelfde nagelstudio, waar ze dan meteen Chinees oefent Landverhuizer Heieen Mees heeft behoefte aan vertrouwde dingen. „Ik ben geen wereldreiziger. Ik probeer toch mijn eigen plekje te vinden." Ze is geboren als Heieen Nijkamp, in de VS ver anderde ze haar naam voor de wet in Mees, om dat die in het buitenland makkelijker uit te spre ken is. China is spannend, nieuw en gastvrij, zegt ze. Als ze er is, volgt ze vier uur per dag taalles. „Ik wil het Mandarijn onder de knie krijgen." Maar dat is niet makkelijk. „Het werkt niet als een openbaring, je spreekt niet ineens Chinees." Na een afwezigheid van vijf maanden was de econome en publiciste (43) onlangs weer in Ne derland. Ze promoveerde aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam op een proefschrift waar in ze betoogt dat de wereldwijde financiële cri sis van de afgelopen jaren mede is veroorzaakt door de enorme toevloed aan Chinees geld. Een ietwat taai onderwerp, niet te vergelijken met de stekelige opinies en columns waarmee ze in het vorige decennium naam maakte. Wel ty pisch Heieen Mees, eigenzinnig en onconventio neel. Ze verguisde 'de' Nederlandse vrouw, omdat die te makkelijk voor een deelrijdbaan kiest. Ver volgens schopte ze tegen veel schenen door te betogen dat slechtbetaalde baantjes aan de on derkant van de samenleving een zegen zijn, om dat die laagopgeleide immigranten een kans ge- Ze heeft de Nederlandse vrouw opgegeven. „Die is niet meer te helpen." Maar ook al woont en werkt Heieen Mees in New York, de navelstreng met Nederland wil ze niet doorknippen. door Ans Bouwmans foto's Evert Elzinga/GPD ven te integreren. „Ik dacht: Nederland is inmid dels vast Heleen-moe. Kom ik wéér met een nieuw onderwerp." Wat je daaruit kunt aflei den? „Rusteloosheid." Maar ook een andere fo cus: „Ik zie mezelf niet meer leven in Europa. Ik dacht het is beter een onderwerp te kiezen waarmee ik ook in Amerika iets kan." Het werd dus China, de opkomende wereld macht, die in de VS en Europa als bedreiging wordt gezien, maar ook als een kans. „Toen ik aankwam in Peking, werd ik onthaald door vier meiden, die alle leuke plekken van de stad ken den. Had een vriend geregeld. Een heel verschil met New York. Daar is ieders leven zo gevuld, daar zitten mensen niet op je te wachten. Daar is iedereen bezig met overleven, ben je concur rent van elkaar." Na een paar jaar studie kwam ze tot de conclu sie dat de Chinezen een cruciale rol speelden in de schuldencrisis waarin we nu al jaren verwik keld zijn, ook al zat daar geen bewuste strategie achter. „De Chinezen potten hun nieuw verwor ven vermogen op, in.plaats van het uit te geven. Dat geld werd veilig belegd in de VS en Europa, waardoor daar de rente laag bleef. Dat veroor zaakte huizenbubbels (VS, Ierland, Spanje) en zette overheden en particulieren aan tot overma tig lenen." Inmiddels komt de crisis als boemerang in Chi na terug, via een groeivertraging. Fascinerend om te zien, zegt Mees. „Het land kan niet groeien van de export alleen als het Westen be rooid is. Weten ze de binnenlandse vraag aan te wakkeren, om mensen aan het werk te hou den?" De Heieen Mees die nu in een Amsterdams café zit, is niet dezelfde Heieen Mees die in 2000 als jonge dertiger Nederland inruilde voor de VS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62