Zoals u Iran nooit spectrum 8 Twee zussen in Esfahan Zaterdag 22 september 2012 azerbeidzjan 300 km Tabriz Turkmenistan Kandovan OÏeheran IRAN AFGHANISTAN jEsfahan irak koeweit oShiraz qatar Het verkeer in Teheran, zoals hier bij de beroemde Azadi toren, is een totale chaos. Teheran telt inmiddels 13 miljoen inwoners en blijft maar groeien. Diep in de nacht zet ons vliegtuig de landing in naar Iman Khomeini Air- port in Teheran. In het toestel zitten vooral Iraniërs. Ze vliegen terug naar huis, of gaan op bezoek bij familie. Terwijl het vliegtuig naar de gate ma noeuvreert vindt er om ons heen een heuse verkleedpartij,plaats. De vrou wen moeten zich houden aan de Islamitische kledingwetten die in het land gelden. Dat betekent: de hoofddoek op en het lichaam volledig bedekt. In een mum van tijd verkleden alle vrouwen zich van bloot en westers naar vroom islamitisch. Vlak voor de deur opengaat is elke vrouw, inclusief mijn vriendin, ingepakt en klaar om voet te zetten op Iraans grondgebied. We stappen enigszins nerveus het vliegtuig uit en laten de glimlachende douanebeambte onze paspoorten met visum stempelen. We zijn er. Klaar voor de rondreis waarvan we u op deze pagina vier flitsen bieden. Kris Derks en Daan Wallis in het Golestan Paleis in Teheran. De voormalige residen tie van de Shah van Perzië hangt vol spiegels. In de kamer staan felrode stoelen en ban ken. In Nederland zou dit huis geclassifi ceerd worden als té modern. We bevin den ons in de woonkamer van Elham. Sa men met haar man, haar dochters en enke le heven drinken we thee. Er is in dit huis geen enkel Perzisch tapijt te bekennen, in tegenstelling tot het huis van haar zus waar we eerder die avond waren. Maar niet alleen in het interieur van hun wo ning verschillen de zussen, hun hele le vensbeschouwing is anders. „Ik doe bij voorbeeld niet aan de Ramadan en draag thuis nooit een hoofddoek, ook niet als er mannen bij zijn. Mijn zus doet dat alle maal wel." „Het maakt niet uit dat ik een andere weg heb gekozen dan mijn zus," legt Elham Iran komt niet vaak positief in het nieuws. Vaak gaat het over de antiwesterse opvattingen van president Ahmadinejad, of over het omstreden atoomprogramma. Maar hoe is het er nou bij de Iraniërs thuis? Klis Derks en Daan Wallis reisden deze zomer bijna drie weken door Iran. Ze gingen daarbij, met behulp van de website CouchSurfing, op bezoek bij tientallen mensen in verschillende steden. Daar zagen zij wat u niet ziet op tv. door Daan Wallis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60