binnenland 15 'Rechts' imago Recht op doel af Het kan écht! Fietspaden worden veiliger Graven collaborateurs ontdekt in Westerbork Verdenking bezit kinderporno 'Beide partijen delen een sterk gevoel van urgentie, hebben goede intenties en zijn het eens over de prioriteiten' Geen onderzoek bevolking in zaak Verstappen zaterdag 22 september 2012 DEN HAAG - Gemeenten gaan vol gend jaar alles op alles zetten om de verkeersveiligheid voor fietsers te verbeteren. Gevaarlijk paaltjes in fietspaden worden weggehaald en de verlichting wordt verbeterd. Dat heeft minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur) afgesproken met de gemeen ten, schrijft ze vrijdag aan de Twee de Kamer. Voor het eerst in jaren steeg het aantal doden in het verkeer in 2011. In totaal kwamen 661 men sen om op de weg. Vooral oude ren (269) en fietsers (200) sterven steeds vaker in het verkeer of ra ken ernstig gewond. Om het tij te keren, wil de minister extra aan dacht voor deze kwetsbare groe pen. Naast het aanpakken van 'fietsknelpunten', zullen alle roton des er op termijn hetzelfde uit moeten gaan zien. Op die manier werken de rotondes uiteindelijk overal op dezelfde manier en is er minder verwarring bij verkeers deelnemers. Dat moet leiden tot minder ongelukken. Ook kruisin gen moeten er vaker hetzelfde uit gaan zien. Schultz investeert ook in trainingen voor ouderen in het verkeer. Ze subsidieert bijvoor beeld seootmobielcursussen. De Fietsersbond krijgt een bijdrage voor een campagne over fietsver lichting. Verder laat de minister on derzoek doen naar. de oorzaken van fietsongevallen, zodat die in de toekomst kunnen worden aan gepakt. Schultz wil dat er in 2020 jaarlijks maximaal 500 verkeersdo den vallen. BEESEL - De politie verdenkt een 55-jarige onderwijzer van een ba sisschool in de gemeente Beesel (Limburg) van het bezit van kin derporno. Agenten vonden de kin derporno na een tip tijdens een in val in de woning van de man in Venlo. Dat maakte de politie vrij dag bekend. De man wordt op dit moment niet verdacht van sek sueel misbruik van kinderen. De ouders op de hoogte gesteld. Informateur Henk Kamp WD-leider Mark Rutte (r) en medeonderhandelaar Stef Blok onderweg naar de informateurs. foto's Evert-Jan Daniels/EPA Stef Blok is met Henk Kamp de be langrijkste steun en toeverlaat van WD-leider Mark Rutte. Dat hij hen beiden (de een als informa teur, de ander als secondant) heeft gekozen voor de formatieonder handelingen, onderstreept dat hij die zeer serieus neemt en tot een goed einde wil brengen. Blok is voor Rutte bij de onderhandelin gen vooral belangrijk vanwege zijn grote kennis op het gebied van fi nanciën en sociale zaken, al is Rut te als ex-staatssecretaris op dat laat ste terrein ook goed onderlegd. Stef Blok zorgt bovendien voor hét lijntje met de fractie, waar spe cialisten op bepaalde dossiers (bij voorbeeld Edith Schippers voor zorg) zo nodig kunnen worden ge raadpleegd. Hij stuurt ook de twee (financieel geschoolde) beleidsme dewerkers van de fractie aan die de onderhandelaars bijstaan. Waar Blok tijdens de Catshuison- derhandelingen een hoofdrol speel de, omdat Rutte de bijeenkomsten voorzat, speelt hij nu tweede viool. Als onderhandelaar geldt hij als iemand die recht op zijn doel afgaat en weinig woorden ge bruikt. Hij zet zijn standpunt ste- Tegenstanders kan Blok met jij-bakken irriteren vig neer en kan er lang aan vast houden. Tegenstanders kan Stef Blok met jij-bakken en Britse iro nie soms irriteren. Als echte markt- liberaal staat hij ideologisch ver van de PvdA af Maar volgens WD'ers hoeft dat niet te beteke nen dat hij niet met hen zou kun nen samenwerken. De verwach ting is dat Blok na de formatie een zware ministerspost krijgt. Diederik Samsom (I) met secondant Jeroen Dijsselbloem foto ANP De keuze van Diederik Samsom voor Jeroen Dijsselbloem als mede onderhandelaar is logisch. De nummer vijf op de PvdA-lijst draait al ruim tien jaar mee in de fractie. Opgeklommen tot vicefrac- tievoorzitter kent hij alle dossiers. Hij munt uit in loyaliteit, geldt als analytisch en strategisch sterk én is een vriend van Samsom. Samen met Staf Depla bestormden Samsom en Dijsselbloem begin de ze eeuw als de 'rode ingenieurs' het politieke firmament. Daarbij schopten ze tegen rode heilige huisjes: ze hekelden de regenten cultuur in de PvdA en benoem den de integratieproblemen. Dijs selbloem kwam te boek te staan als 'moraalridder'. Informateur Wouter Bos, toen nog partijleider, juichte zijn optreden stilletjes toe. Dijsselbloem legde de bodem voor Bos' omstreden Integratienota, waarmee de PvdA afscheid nam van het naïeve multicultidenken. Dijsselbloems relatief'rechtse' ima go kan rekenen op waardering in de WD. Daarnaast heeft hij gezag opgebouwd als voorzitter van de commissie die onderzoek deed naar alle onderwijsvernieuwingen. Scherp oog voor de noden van de achterban Dijsselbloem zal zich niet groter maken dan nodig is, klinkt het in PvdA-kringen. Hij is niet op een ministerspost uit, maar zal die ook zeker niet weigeren. Een stemmen- trekker zal hij nooit worden, maar hij heeft wel degelijk een scherp oog voor de noden van de achter ban. Als het moet zal hij Samsom keihard tegenspreken. Onder vier ogen, dat wel. HOOGHALEN - Bij onderzoek op het terrein van het voormalig kamp Westerbork in Hooghalen zijn negen graven aangetroffen van NSB'ers en SS'ers. Dat heeft di recteur Dirk Mulder van het Herin neringscentrum in Westerbork vrijdag bekendgemaakt. Mulder vermoedde dat de stoffelijke res ten die er na de oorlog werden be graven toen Westerbork dienst deed als interneringskamp voor Nederlandse collaborateurs, nooit waren weggehaald. In de jaren zes tig van de vorige eeuw werd beslo ten de negen graven te ruimen, maar Mulder betwijfelde dat dit ooit was uitgevoerd. In archieven was er niets over terug te vinden. De doden zijn tussen 1945 en 1947 anoniem begraven in het bos bij het Kamp. Ze worden na identifi catie elders herbegraven. Tussen 1945 en 1948 zijn in Westerbork zo'n negentig geïnterneerden om gekomen, door ziekte en ten gevol ge van mishandeling. Slechts tien van hen zijn anoniem begraven. De meesten zijn elders herbegra ven. Volgens Mulder was er in het geval van de tien - één is later als nog herbegraven - geen familie of wilde die niets meer met het foute familielid te maken hebben. MAASTRICHT - Een groot bevol kingsonderzoek zoals in de zaak van de vermoorde Marianne Vaats- tra is niet mogelijk bij de onopge loste moord op Nicky Verstappen uit 1998. Het DNA-spoor dat is aangetroffen op de plaats delict is niet goed genoeg om met de huidi ge technische mogelijkheden een zogenoemd verwantschapsonder- zoek te kunnen verrichten, maak te het Openbaar Ministerie in Lim burg vrijdag bekend. In de zaak van Marianne Vaatstra vraagt de politie aan ruim 8000 mannen om wangslijm af te staan om familie van de moordenaar te vinden. ZeelandNet DELTA zijn opnieuw verkozen tot beste provider van Nederland voor internet, telefonie én digitale tv.* Ontdek het zelf op zeelandnet.nl/abonnementen KielandNet ■Proviciermonitor Consumentenbondaug. 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5