7 spectrum Zeekomkommers van de straat RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Zaterdag 22 september 2012 Daar zat ik dan, in het donker van een projectiezaal ergens in Amsterdam West om de film 'Hope Springs', die vanavond ook de slotfilm van Film by the Sea is, te bekijken. Er was erg op aangedron gen dat ik deze film moest zien. Naast mij zat mijn nicht van de koude kant, gezellig! De onver gelijkelijke Meryl Streep, geheel in on-gebotoxte naturel staat, magnifiek adequaat gekleed in een soort keurige intens saaie kleren, met van dat dunner wordend getoupte haar, als de vrouw van de knorrige Tommy Lee Jones, neemt ons mee voor een blik in haar vastgeroeste huwe lijksleven. Ik ga dat verhaal hier niet vertellen, iedereen moet zelf gaan kijken, want dit is weer zo'n heerlijke film die je nog heel lang bijblijft. Mijn nicht van de kouwe kant snifte en snikte, waardoor ik mij daar in dat donker ook niet meer groot hoefde te houden. „Moet jij ook zo huilen?", vroeg mijn nicht Ik deed nog flink: „Mijn linkeroog loopt altijd over!", deed ik of ik nooit echt jankte in de bioscoop. Ze reikte mij een papieren zakdoekje aan, en dat was nodig want bij mijn rechter oog manifes teerde zich nu ook een overstroming. Gelukkig viel er nog heel veel te lachen, maar er waren zoveel bitterzoete ogenblikken zo schitte rend en genuanceerd gespeeld door Meryl en Tommy, om nog maar te zwijgen over de huwe lijkstherapeut, gespeeld door Steve Carell, dat de tissues van mijn nicht absoluut nodig waren om ons beider overlopende ogen droog te betten! En dan was daar mijn zestienjarige kleinzoon, die nu anderhalve week mijn leven deelt Hij be gint aardig zijn draai op de spijkerbroeken acade mie te vinden, een totaal nieuwe vakopleiding, de eerste in Nederland- Hij leert op de Jean School het handwerk: ont werpen, patroontekenen, naaien, wassen, maar ook inkopen en merkenbeleid. Omdat de jeans- industrie ongelofelijk vervuilend is, heeft initia tor van deze opleiding James VeenhofF, deze op leiding gestart, Hij wil graag een 'blue lab' ont wikkelen, waarin schone en nieuwe technieken worden bedacht voor de productie van jeans. „Jeans moeten schoner, droger en slimmer zijn. Er zijn mensen die doodgaan door jeans. In Chi na wordt een stad Cowboy City genoemd, daar loopt een rivier doorheen, die zo blauw is, je wilt niet weten wat mensen daarvan krijgen. De jeans eindigen vervolgens in de winkel voor 19,90 euro. Dat kan simpelweg niet", stelt James VeenhofF. Uit alle vakopleidingen zocht mijn kleinzoon op eigen kracht deze idealistische en op een nieu we toekomst in de textielindustrie gerichte op leiding uit. Hij blaakt van enthousiasme, gaat bijna zingend naar de school. En ik geniet om weer zo'n jong mens in mijn directe nabijheid te weten. Ik doe er mijn voordeel mee, hoor nog eens wat over zijn muzikale smaak, en lach me af en toe gek over zijn buitengewoon persoonlij ke manier om naar de wereld te kijken. Zo hoor de ik hem zojuist zeggen: „Die man heeft de mo toriek van een zeekomkommer!" En via smerige manipulatie probeer ik mijn kleinzoon de belofte af te troggelen, dat hij de eerste door hem ontworpen duurzame spijker broek voor zijn grootje zal maken!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59