'De toezichthouders zwegen' spectrum 6 Laurentius en ROC werkten samen in verdacht project Trivium Zaterdag 22 september 2012 vervolg van pagina 3 Het personeelsbestand groeit in de jaren onder Vermeulen van ongeveer vijftig tot negentig mensen. „Dat zijn er zeker dertig te veel voor een corporatie van deze groot te", zegt oud-directeur Mart Jansen. „Zo is er een overbodige laag managers in de organisatie gevoegd. Twee managers werden bevorderd tot directeur, die twee ton per jaar gingen verdienen. Joop Peijen werd verantwoordelijk voor financiën én vastgoed. Hoe kun je zelf controleren wat onder jouw supervisie aan vastgoedprojec ten wordt uitgegeven? De nieuwe organisa tiestructuur deugde voor geen meter." Oud-werknemers van Laurentius bevesti gen dit beeld. „Vermeulen had alle touw tjes in handen. Hij nam uiteindelijk de belangrijke beslissingen. De toezicht- houders hadden erg veel vertrouwen in de man. Ook bij benoemingen heb ik dat gemerkt Mensen die hem goedgezind waren, kwamen hogerop. Hij werkte ook de nodige vriendjes binnen", zegt een van hen. Oud-opzichter Con Boot schetst hoe een manager van Laurentius zich aangescho ten misdraagt en vernielingen aanricht tijdens het opleveringsfeest van de eerste woningen in de Bredase wijk Nieuw- Wolfslaar in 2005. De man wordt later door Vermeulen gepromoveerd. „Hij stond vanaf dat moment bij Vermeulen in het krijt", zegt Boot cynisch. Mart Jansen is, verwijzend naar de jaar verslagen van Laurentius, kritisch over het zakelijk inzicht van Vermeulen. Zo betaal de Laurentius miljoenen vooruit aan het 'Als er iets stom is in de bouwwereld, is het om voorschotten te betalen' Eindhovense project Stadionkwartier. „Als er iets stom is in de bouwwereld, zeker in crisistijd, is het om voorschotten te betalen. Daarnaast liep de leegstand tussen twee huurders onder Vermeulen op van gemiddeld één tot bijna drie maanden", zegt hij. „Dat is nergens voor nodig. Die hoge leegstand kost de corporatie jaarlijks heel veel geld." Nog vreemder vindt Jansen het dat de RvC dit alles heeft laten gebeuren. Ook is het binnen de RvC oorverdovend stil als het begin dit jaar in Tilburg begint Walter Vermeulen (links) en onder-directeur van het nieuwe kantoor van Laurentius. te rommelen rond het Willemskwartier (het voormalige Smariusterrein). Lokale politci plaatsen vraagtekens bij de grond- deals voor het woningbouwproject waar bij Laurentius betrokken is. Het gaat om een duizelingwekkende waardestijging, waarvoor Laurentius tot op de dag van vandaag geen afdoende verklaring heeft gegeven. De commerciële tak van de corporatie heeft een deel van het Willems kwartier in 2009 voor ruim 31 miljoen euro verkocht aan de maatschappelijke tak van Laurentius. Een halfjaar voor de 'inter ne' verkoop staat het terrein hog in de boeken voor 10 miljoen euro. Die prijs betaalde Laurentius in oktober 2006 voor het terrein aan het Eindhovense CRA Vast goed BV. De RvC heeft de interne deal niet kunnen of willen tegenhouden. De bij de transactie betrokken notaris van Roeien Notarissen vertrok in juni van dit jaar bij dit Prinsenbeekse kantoor, vlak na de arrestatie van Walter Vermeulen. Een combinatie van oververhitte ambities en dubieuze transacties lijkt Laurentius nu de nek om te draaien. Het is bij lange na niet de enige woningcorporatie die zich heeft laten meeslepen door het markt denken. Jarenlang zijn corporatiebestuur ders door gemeenten aangemoedigd om hun kapitaal niet bij de bank te laten ver stoffen, maar er toch vooral mooie dingen Al lang voordat Walter Vermeu len en voormalig ROC-topman Pierre Peeters werden gearresteerd, trok een van hun gezamenlijke projec ten de aandacht In een landelijk onderzoek van de Belastingdienst naar vastgoedff aude duikt het Trivium in Etten-Leur op. Het ROC kocht die kantoortoren aan de A58 in 2003 van Spaar Select voor meer dan tien miljoen euro. Opmerkelijk, omdat Spaar Select de toren zelf anderhalve maand eerder slechts 2,9 miljoen euro waard vond, toen het gebouw van het ene naar het andere onderdeel binnen het bedrijf werd vèrkocht Het ROC bouwde - naast klaslokalen - een restaurant, zwembad en 81 hotel kamers in het gebouw. Vermeulen huurde een aantal etages om er tijdelijk huurders van Lauren tius in onder te kunnen brengen bij renovatieprojecten. Tot onbegrip van sommige mede werkers. „Wat moesten we met een eetcafé en zwembad?" André Heintjes buigen zich over de maquette foto Archief BN DeStem mee te doen. Met als gevolg dat bijvoor beeld WoonBron voor honderden miljoe nen het schip in gaat bij de transformatie van het oude stoomschip Rotterdam tot hotel, congres- en opleidingscentrum. Laurentius stond tien jaar geleden bekend als keurig, degelijk en kerngezond. Bij het aantreden van Vermeulen heeft Lauren tius 100 miljoen gulden in kas. Nu is de corporatie technisch failliet. 'De directeuren deden mee aan het spelletje van Vermeulen. Zij wisten, zwegen en lieten toe' De grote verliezen op nieuwbouwprojec ten zijn lang gecamoufleerd door de ver koop van sociale huurwoningen en door het woningbezit te herwaarderen en de meerwaarde op te voeren als winst. De fraude die waarschijnlijk is gepleegd, zal de problemen hebben versterkt. Kan Vermeulen de corporatie in zijn een tje aan de rand van de afgrond hebben gebracht? „Als de mededirecteuren en RvC van niets hebben geweten, is dat niet goed. Als ze het wel hebben geweten, is dat nog veel erger", zegt oud-bestuurslid van de Ledenraad Koos Gouka. Mart Jansen oordeelt hard over de twee onder-directeuren Joop Peijen (financiën en vastgoed) en André Heintjes (klant en markt). „Zij deden tien jaar mee aan het spelletje van Vermeulen. Zij wisten, zwegen en lieten toe. Dus zijn ze mede verantwoordelijk voor het debacle." Interim-bestuurder Karin Rosielle van Laurentius heeft het tweetal afgelopen donderdag op non-actief gezet „Dit is gebeurd, op basis van ons eigen onder zoek", licht zij toe. Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie wil niet zeggen of de twee in het strafrechtelijk onderzoek voorkomen. Rosielle onthoudt zich verder van commentaar op het functioneren van haar voorganger. De situatie bij zijn voormalige werkgever doet de gepensioneerde Jansen pijn. „Van een van de gezondste corporaties is Lauren tius in tien jaar tijd afgegleden naar de vijf slechtste. Dat stemt me erg triest" Andere corporaties die afgelopen jaren in opspraak raakten: WSG: Woningstichting Geertruiden- berg (WSG) heeft een miljoenen claim ingediend tëgen voormalig directeur Peter Span. Die zou verantwoordelijk zijn voor onverant woorde aankopen van vastgoed projecten en gronden, en zo de corporatie hebben geschaad. VESTIA: Financieel topman Marcel de V. is aangehouden op verdenking van fraude. Het Openbaar Ministerie (OM) wil 9,4 miljoen euro bij hem terughalen en legde beslag op zijn woning. De FIOD doet onderzoek naar mogelijke omkoping, witwassen en belastingfraude. SGBB: Deze corporatie in Hoofd dorp raakt in problemen door te ambitieuze bouwplannen. Achteraf blijkt dat de directeur veelal zaken zou hebben gedaan met een bevriende zakenpartner. Deze twee en enkele andere verdachten kregen in december 2011 celstraffen tot drie jaar. Het Centraal Fonds Volks huisvesting stelt zeven oud-commis sarissen aansprakelijk, de corporatie doet dat bij de oud-directeur. ROCHDALE: Deze Amsterdamse corporatie ontslaat directeur Hubert Möllenkamp in 2009. Hij zou zich zelf onder meer te veel pensioen geld hebben toegekend. Er loopt een procedure waarin Rochdale 6 miljoen euro van hem eist. Het OM wil Möllenkamp en andere verdachten vervolgen. DE KEY: De Key uit Amsterdam ontslaat in 2011 twee directeuren. Zij zouden betrokken zijn bij een dubieuze grondtransactie, waarbij de corporatie voor 3,2 miljoen werd benadeeld. De corporatie eiste miljoenen schadevergoeding, maar de zaak is inmiddels geschikt. Het OM doet onderzoek. SERVATIUS: Deze Maastrichtse corporatie gaat voor tientallen miljoenen euro's de mist in omdat zij de bouw van een grote campus bij de Universiteit Maastricht moest stilleggen. De kosten liepen te hoog op. De directeur moest vertrekken en ook de raad van toezicht stapte op. Servatius stelt hen aansprakelijk. PWS: Deze corporatie uit Rotter; dam ontslaat in 2005 zijn directeur en een lid van de raad van toezicht. Zij zouden geld van derden hebben gekregen voor deals die de corporatie sloot. De rechter hèeft bepaald dat de oud-directeur 5,4 miljoen euro moet terugbetalen. Er lopen nog procedures tegen o.a, de oud-toezichthouder. VITAAL WONEN: De directeur zou privé 184.000 euro hebben verdiend aan een onroerendgoed- transactie van deze corporatie uit het Limburgse Limbricht. Ook zou de corporatie een villa hebben gekocht die verhuurd werd aan de voorzitter van de raad van toezicht. Een notaris zou een verkoopbedrag uit een openbare akte hebben gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58