spectrum 4 Zaterdag 22 september 2012 De vrije val van Als een van de rijkste woningcorporaties van het land raakte het Bredase Laurentius in amper tien jaar tijd aan de bedelstaf. De corporatie verkeerde volgens ingewijden in een maalstroom van te hoog gegrepen commerciële ambities en dubieuze transacties. En het toezicht faalde op alle fronten. door Annemieke van Dongen en Geert Nijland De ochtend van maandag 21 mei zal het personeel van woningcorporatie Lauren tius niet snel vergeten. De recherche valt het kantoor aan de Bredase Doenradestraat binnen om de administratie in beslag te nemen. Op hetzelfde moment wordt directeur Walter Vermeulen thuis in Eindhoven van zijn bed gelicht. De meeste werknemers zijn stomverbaasd, een enkeling heeft het zien aankomen. Vermeulen wordt door het Openbaar Ministerie verdacht van oplichting, verduis tering, witwassen en omkoping (zie kader). In het huis van een familielid van de corporatiedirecteur treft de politie een koffer met 700.000 euro aan. Justitie denkt dat Vermeulen zijn werkgever voor miljoe nen euro's heeft benadeeld bij vastgoed transacties. Zijn voorarrest is inmiddels opgeheven, maar hij geldt nog altijd als verdachte. Zelf ontkent Vermeulen de feiten. Hij vindt het niet verstandig om verder in te gaan op de inhoud van dit artikel. Al zou hij dat graag willen, laat hij in een telefonisch gesprek weten. Zijn stem klinkt bedrukt, maar de woorden zijn beleefd. Nee, hij heeft er alle begrip voor dat zijn persoon prominent belicht wordt in dit artikel. Bescheidenheid is een woord dat niet in het vocabulaire van de flamboyante Eind- hovenaar voorkomt. En zo kennen veel mensen hem. De geschorste directeur staat te boek als een charmeur en levens genieter. Een rasoptimist. Iemand die graag in het groot denkt en voor wie geen berg te hoog is. Iemand ook die bij voorkeur de touwtjes zeifin handen houdt en geen tegenspraak duldt. De corporatie wordt onder zijn leiding omgevormd van een sociale volks- huisvester pur sang tot een projectontwik kelaar waarvoor de gemeentegrenzen van Breda te benauwend zijn. Laurentius breekt uit deze dwangbuis en spreidt de vleugels. Groei en nog eens groei is het adagium. Tien jaar lang. De slogan van de corporatie wordt veranderd in 'Laurentius, ondernemend van huis uit'. „De toenemende markt werking vraagt om een zeer actieve grond- politiek", vermeldt het ondernemingsplan 2006-2010 van de corporatie. Laurentius groeit van ongeveer 7.000 woningen in 2001 tot bijna 8.000 huizen in 2011. Intern klinkt de loftrom Breda. De andere kopers zijn de Bredase projectontwikkelaar Heja en de plaatselij ke woningcorporaties Singelveste en WonenBreburg. In totaal wordt èr elf miljoen euro neergelegd voor het terrein. Jansen: „Ik kreeg die bouwval in de jaren negentig ook aangeboden en heb die toen beleefd afgewezen. Meerdere partijen heb ben dat trouwens gedaan. Het kantoor gebouw is geen1 stuiver waard. Als we het gratis hadden gekregen, had ik het in over weging genomen." In 2003 maken de enthousiaste corporaties fraaie voorstellingen van het terrein, dat ze willen transformeren tot 'tweede stads kern die waarachtig kan concurreren met de historische binnenstad'. Het markt denken heeft dan in de corporatiesector wortel geschoten en de sociale huisvesters denken op deze locatie, op een steenworp afstand van het station, goede zaken te kunnen doen. Anno 2012 is de toekomst van het Euretcoterrein is nog altijd ongewis. Zeker nu de gemeente Breda een rem heeft gezet op de woningbouw projecten langs het spoor in de stad. Gedurende het gehele tijdperk van direc teur Vermeulen betaalt Laurentius stevige prijzen voor objecten en percelen die dat volgens insiders niet waard zijn. Sociale huurwoningen worden met een te groot verlies gebouwd. „Ik zag al snel dat dit verlies niet zomaar terug te verdienen was met de commerciële projecten", zegt een oud-werknemer van Laurentius. „Vaak zat ik met gefronste wenkbrauwen aan de ver gadertafel. Vermeulen leek carte blanche te hebben. Van zijn twee mededirecteuren De vastgoedfraude rond Laurentius In het fraudeonderzoek rond Laurentius werd begin mei directeur Walter Vermeu len opgepakt, evenals oud-directeur van ROC West-Brabant Pierre Peeters en de Dongense architect Wim Snoeren. Peeters en Snoeren handelden in vastgoed met hun bedrijf Wildhage BV. De drie mannen worden verdacht van oplichting en witwassen van crimineel verkregen geld, waardoor Laurentius voor miljoenen euro's zou zijn benadeeld. Sinds 22 juni zijn ze weer 'vrij', op strenge voorwaarden. Zo hebben ze een contact verbod. Een vierde man en een vrouw worden verdacht van witwassen. Na een melding van een klokkenluider start te justitie het onderzoek eind 2011Dat richt zich op transacties rond acht vastgoed projecten van Laurentius en Wildhage, maar heeft zich inmiddels 'verbreed en verdiept'. Laurentius laat zelf ook een intern foren sisch onderzoek doen. Laurentius verkeert in grote financiële problemen en is onder curatele geplaatst. De voltallige raad van commissarissen van Laurentius is afgetreden. Ad interim zijn twee nieuwe commissarissen aangesteld. De rol van de voormalige toezichthouders wordt door Laurentius onderzocht. pet, vooral vanuit de directiekamer. Maar ook de huurders, vertegenwoordigd in de Ledenraad, zijn enthousiast. „Vermeulen kwam over als een zeer aimabele man", zegt voormalig bestuurslid Koos Gouka van de Ledenraad, die later na een conflict met Vermeulen moest opstap pen. „Je zou hem zo je portemonnee toe vertrouwen. Hij verdubbelde onze ver goedingen en nam ons in een bus mee langs projecten. Hij kon prachtig over al zijn nieuwbouwplannen vertellen." Er zijn wel eens medewerkers die vraag tekens zetten bij de vele projecten, maar twijfels worden zelden hardop geuit. De directie zit immers niet op zwartkijkers te wachten. Al bij het aantreden van Walter Vermeulen in 2001 zijn die twijfels er. En niet bij de minste. Toenmalig directeur Mart Jansen geeft de raad van commissaris sen (RvC) het advies om Vermeulen niet te benoemen. „Uit het sollicitatiegesprek concludeerde ik dat hij niet geschikt was. In de profielschets stond dat de nieuwe directeur sociaal bewogen moest zijn en ik kreeg bepaald niet de indruk dat hij dat was", zegt Jansen. De raad van commissarissen negeert het advies van Jansen en benoemt Vermeulen, buiten medeweten van de directeur om, toch tot opvolger. Jansen kan er nog kwaad om worden. „Ze hebben mij bewust buiten de benoeming gehouden. Dat kan toch niet?" Voorzitter van de raad van commissaris sen tijdens de benoemingsprocedure in 2001 is notaris Jolanda Roeien uit Prinsen illustratie Eric Elich beek. Zij onthoudt zich desgevraagd van elk commentaar op dit artikel. Roeien moet haar functie in 2010 neerleggen na een berisping van de notariskamer van het gerechtshof in Amsterdam wegens belangenverstrengeling. Haar kantoor verdiende namelijk aan Laurentius-deals waar Roeien als commissaris op moest toezien. Ook de andere commissarissen, die na de arrestatie van Vermeulen zijn afgetreden, willen niet reageren. Oud-directeur Jansen verbaast zich na zijn vertrek bij Laurentius meerdere malen over de aankopen van de corporatie. Zo betaalt Vermeulen in 2003 zo'n zes miljoen euro voor het voormalige kantoor van Euretco aan de Archimedesstraat in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56