boven water 3 spectrum Zaterdag 22 september 2012 Stappen in verdronken land Wie in een verdronken dorp wil rondstappen, kan zich aanmelden voor een excursie in het verdronken Oud-Rilland op zaterdag 20 okto ber. Aansluitend aan de wandeling zal aan de dijk een demonstratie plaatsvinden van middel eeuws zoutzieden uit zout veen. Vertrek 12.00 uur vanaf locatie tegenover Zim- mermanweg 7, 4411 RD Rilland. Aanmelden voor deelname is noodzakelijk. Contactpersoon AWN (Archeologische Werk gemeenschap Nederland) afdeling Zeeland en aanmelding: Dicky de Koning-Kastelijn, tel. 0113-311813/06-28615255; e-mail:d.de.koning@scez.nl/ dickydekoning@zeelandnet.nl dens de bouw van het fort in de jaren 1629-1632 inspecteren. Zijn tegenstanders slaagden erin een complete bouwploeg te kidnappen en in Hulst gevangen te zetten. Het uitvoerige onderzoek van 120 nog niet weggespoelde skeletten op het kerkhof maakte duidelijk, dat de bewoners relatief gezonde Zeeuwen moeten zijn geweest. Mannen haalden een lengte tussen de 1.70 en 1.90 meter, wat voor die tijd aan de maat was. Je bent geneigd zo'n laat middeleeuws dorpje als een gesloten en afgesloten ge meenschap te zien. Echter, het was in die tijden gewoonte om bij heiligen om voor spoed en vergiffenis te gaan vragen. Ste den in heel West-Europa werden bede vaartsoorden. Ging je daar naar toe, dan nam je als aandenken een pelgrimsinsigne mee. Zo zijn er in Valkenisse insignes uit Frankrijk, Italië, Duitsland en Engeland ge vonden. Valkenissenaren stonden met hun voeten in dë klei én in de wereld. De beide SCEZ-vertegenwoordigers dur ven het met vertrouwen te zeggen: Valke nisse is in West-Europa nu het best onder zochte, gedocumenteerde en gemonitorde verdronken dorp. Het ligt sinds 2003 weer onder het slib. Rijkswaterstaat heeft in het kader van natuurcompensatie twee leidam- men aangelegd, die ervoor zorgden dat er snel een dikke laag slik werd afgezet. Het was een cadeautje van 3 miljoen euro, zegt Van Dierendock, Rijkswaterstaat had im mers iets goed te maken. Valkenisse - Geschiedenis, archeologie en topo grafie van een verdronken dorp op Zuid-Beve land - redactie Jan J.B. Kuipers, uitgave AWN, 192 pagina's, 15,-. Website met ingang van 27 september: www.verdronkenzeeland.nl foto Niek Beeke Archeoloog Frits Laarman aan het werk op het kerkhof van Valkenisse, 1995.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55