Houd verzekerde waarde op peil werken7 G€LDKW€STI€S 'Moet ik ex na twaalf jaar alimentatie ook pensioen betalen?' zaterdag 22 september 2012 Veel huurders en huizenbezitters slaan het aanpassen van hun woon- verzekeringen over. Riskant, omdat kleine gemakzucht soms grote gevol gen heeft. door Yvonne Jansen illustratie Ruben L. Oppenheimer Van de woonverzekeringen doen vooral de opstalverzekering en de inboedelverzekering ertoe. De op stalverzekering beschermt tegen fi nanciële schade door vervelende gebeurte nissen als brand. De inboedelverzekering verzekert schade aan spullen in en om het huis. Verder is een aansprakelijkheidsverze kering onmisbaar, voor het geval anderen schade wordt berokkend. Bij het afsluiten van verzekeringen worden polissen slecht gelezen. Vaak wordt niet meer naar het verzekerde bedrag gekeken. Dat gebeurt pas als het onheil al is geschied. De aandacht gaat vooral uit naar de hoogte van de premie en minder naar zaken als ei gen risico, uitsluitingen, dekkingsbeperkin gen, onderverzekeringsregels en de maxima le verzekerde bedragen die worden gehan teerd. Is de horde van de kleine lettertjes en het afsluiten eenmaal genomen, dan is het goed te beseffen dat een waardebepaling een momentopname is. Want in vijfjaar verandert er een hoop, zeker op het gebied van de inboedel. Een spelcomputer erbij, een luxe grasmaaier, een donzen dekbed, nieuwe fietsen, een vlijmscherp messenset, wat skitoebehoren en de waarde van uw in boedel schiet omhoog met enkele duizen den euro's. Bij schade schiet de (onder)verzekerde dan lelijk in de eigen voet. Slechts een evenredig deel van de werkelijk geleden schade wordt namelijk vergoed. Stel: een dief gaat aan de haal met uw breedbeeldtelevisie, aange schaft voor 1.500 euro. De gehele inboedel is verzekerd voor 50.000'euro. De verzeke ringsexpert constateert dat het verzekerde bedrag minder is dan de helft van de nieuw- waarde van de gehele inboedel, want die be draagt 100.000 euro. De verzekeraar keert dan 750 euro uit, waardoor u bijpast als u het gestolen apparaat door een gelijkwaar dig exemplaar wilt vervangen. Als de polis een indexeringsclausule bevat, wordt er vaak 25 procent bij de waarde van de inboe del opgeteld. Is dat al een schadepost om flink van te slikken, dramatischer wordt het als het huis bij brand of andere narigheid zélf te laag is verzekerd. Ook hier geldt het principe van evenredigheid. De verzekerde som van de woonhuis- of opstalverzekering moet minimaal gelijk zijn aan de herbouw waarde. De WOZ-waarde is daarvoor géén goed richtsnoer, want daarbij is immers ook de waarde van de grond inbegrepen. Bij op stalverzekeringen wordt alles wat onder de grond zit (fundering, riolering) niet meever zekerd en dus ook niet meegeteld bij de her bouwwaarde en verzekerde som. Hoe kom je er achter of huis(raad) voldoen de verzekerd is? Door uw 'verzekeringsman netje' in te schakelen of op de website van uw verzekeraar een elektronisch (wijzi gingsformulier in te vullen. Verzekeraars baseren hun waardemeters op de herbouw en inboedelwaardemeter van het Verbond van Verzekeraars die weer van verzekerings statistieken uitgaat. Daarbij tellen zaken als het 'type' woning, de 'kwaliteit' van bepaal de bouwdelen, en de 'hoeveelheid', uitge drukt in vierkante meters. Om te voorko men dat de verzekeraar u bij een schade claim in de kou laat staan, is het noodzake lijk grote renovaties als een kamerverbou wing of aan aangebouwde serre zelf door te geven. reageren? geld@wegener.nl GELD EN WERKi ONLINE zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse columns en rubrieken treft u op één overzichtelijke plek al het nieuws aan dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft. Mijn tante is overleden. De afgelopen jaren heb ik haar geregeld geholpen. Ik deed de boodschappen en hielp in het huishouden. Zij heeft een zoon die nooit naar haar omkeek. Nu zij is overleden, houdt hij mij overal buiten. Heb ik dan nergens recht op? Uw heeft geen recht op iets uit de nalaten schap van uw tante. Haar zoon is de enige erfgenaam. Hij kan de zaken afhandelen zo als hij dat goedacht. Het zou een mooie ges te zijn als hij u op een of andere manier zou bedanken voor uw goede zorgen, maar dat is geen recht. Achteraf was het verstandiger ge weest als uw tante, als zij dat had gewild, u iets had nagelaten via een testament of codi cil. •y Mijn nichtje gaat studeren en wil bij mij ko- men inwonen. Heeft dat gevolgen voor mijn AOW? Mogelijk. De SVB ziet het als samenwonen als u samen met uw nichtje een gezamenlij ke huishouding voert. Dat is het geval wan neer u de kosten van het huishouden deelt of voor elkaar zorgt. Vervelend is dat de re gels voor een gezamenlijke huishouding niet erg duidelijk zijn en dat er dus geen sluiten de richtlijn te geven is. Wilt u geen enkel risi co lopen, dan kunt u het beste een kamer aan uw nichtje verhuren op commerciële ba sis. Dat heeft geen gevolgen voor uw AOW 'op voorwaarde dat u het goed regelt. U moet dan onder andere een schriftelijk huurcon tract hebben en een reële prijs in rekening brengen. De SVB heeft voorbeeldcontracten die u kunt gebruiken. 3 Na mijn echtscheiding heb ik twaalf jaar alimentatie moeten betalen. Daarna mocht ik ermee stoppen. Sinds kort ben ik gepensio neerd en maak ik een deel van mijn pensioen over naar mijn ex. Geldt hiervoor ook een ter mijn van twaalf jaar en kan ik daarna stoppen? Nee. Uw ex heeft recht op haar deel van het pensioen dat tijdens het huwelijk is opge bouwd. Dat loopt door, totdat zij komt te overlijden. Daarna krijgt u het volledige pen sioen. Komt u te overlijden, dan ontvangt uw ex geen pensioen meer. Waarschijnlijk heeft zij dan wel recht op een bijzonder na bestaandenpensioen. De alimentatieperiode van twaalf jaar heeft hier niets mee te ma ken. www.geldenrecht.til/stelleenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, met wie deze redactie sa menwerkt, nemen vragen met een alge mene strekking in behandeling. U krijgt hierover bericht. Een selectie van de vra gen en antwoorden wordt gepubliceerd in deze rubriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47