Werken vanuit een flexplek geeft inspiratie pensioenzaken Pensioenplannen nieuw kabinet zaterdag 22 september 2012 door Theo Commer Nu de verrassende uitslag van de verkiezingen be kend is, kunnen we kijken naar de keuzes die het nieuwe ka binet gaat maken. Bepalend daar bij is primair de positie van de WD, immers de grootste partij. Ook zal demissionair minister Kamp - op dit moment druk als informateur - ongetwijfeld terug komen op de post Sociale Zaken. Hij heeft nog grote 'klussen' te doen en zit middenin de lopende dossiers. Daarnaast zal de PvdA te gengas geven op diverse dossiers, en zullen D66 en het CDA meer aan de kant van de WD zitten. Zij hebben immers ook het zoge heten Kunduz-akkoord begin dit jaar getekend. Allereerst de verhoging van de pensioenleeftijd. Deze zal zeker doorgaan, hoewel de PvdA heeft ingezet op een verhoging die pas in 2017 ingaat, in plaats van al per 2013 voor de AOW. Het compro mis dat gesloten zal worden, zou mijns inziens moeten inhouden dat de AOW-verhoging niet per 2013, maar pas per 2014 ingaat, ge lijk met de verhoging in 2014 van het werkgeverspensioen naar 67. Hierbij teken ik nogmaals aan dat de opgebouwde werkgeverspen sioenen in principe gewoon op 65 jaar blijven staan én dat ook pen sioen met een AOW-leeftijd van 67 eerder mag ingaan. Dan krijgt u natuurlijk wel wat minder, zo'n 8 procent voor elk jaar dat u eer der met pensioen gaat. Hét hot item dit najaar zal de keus worden de pensioenen al dan niet te verlagen. Zoals presi dent Klaas Knot van De Neder- landsche Bank vorige week stelde, ziet het er naar uit dat de mark- trente laag blijft vanwege de eco nomische crisis. De levensver wachting blijft echter stijgen en de te verwachten rendementen zien er niet positief uit. Het lijkt er dus op dat de geesten echt rijp worden gemaakt voor het grootschalig verlagen van de pensioenen. Ook minister Kamp gaat hier vanuit Wel zal hij probe ren de verlaging te beperken. Maar verlagingen van gemiddeld 5 a 7 procent liggen in het ver schiet. En dat, als het tegen blijft zitten, niet eenmalig maar ook nog een keer in 2013. Een andere hete aardappel die al dan niet geslikt moet worden, is hoe om te gaan met de opgebouw de pensioenen, nu de reguliere pensioenleeftijd omhooggaat en de pensioenrendementen tegen vallen. De keus is om of de opge bouwde pensioenen voor de niet-gepensioneerden op 65 jaar te laten staan. Het gevolg is dan wel dat als het allemaal tegenvalt ze verlaagd worden. Of om de op gebouwde pensioenen 'in te va ren' in het nieuwe systeem. Hier bij is dan automatisch de pen sioenleeftijd 67 jaar. Belangrijker is echter dat als de levensverwach ting verder toeneemt - en dat zal gebeuren - de pensioenleeftijd au tomatisch meestijgt, dus naar 68, 69 en verder. Ook dan blijft nog steeds het 'gevaar', dat als de ren dementen tegenvallen de pensioe nen verlaagd worden. In een paar jaar tijd gaan we dus van de zeker heid van 10.000 euro op 65 jaar naar de onzekerheid van 9.000 eu ro op 67, 68 of zelfs 69 jaar. We kunnen echt niet zeggen dat we het zelfs dan 'slecht' hebben in Ne derland, maar het wordt minder. Al met al dus geen zonnige bood schappen voor een 'Zwitserleven- gevoel' vanaf 60 jaar. Gezien het economisch tij lijken we in pen- sioenland dus de tering naar de nering te moeten zetten, de mou wen op te moeten stropen en lan ger door te moeten werken. Waar iedereen dan moet gaan werken, is een andere discussie, maar min stens zo belangrijk. Ook daar is Minister Kamp vanuit Sociale Za ken en Werkgelegenheid verant woordelijk voor. Hij zal nog zwa re jaren krijgen! Mr. Theo Commer MPLA is partner bij Akkermans Partners Legal Ad vice te Tilburg, waar hij tevens direc teur van het Wetenschappelijk Bu reau is. Daarnaast is hij advocaat bij Gommer Partners Pensioen Advo caten en voorzitter van de Nederland se Orde van PensioenDeskundigen. Werken op een andere locatie dan 'bij de baas', in een mooi aangeklede ruimte met alle faciliteiten die het werk makkelijk maken. Steeds meer (leegstaande) kantoren worden ingericht voor deze flexwerkers. Vaak dichtbij stations, maar ook op bereikbare 'auto-locaties' of in binnensteden. door Jozefien Haagen illustratie Job van Celder Frank Derks van het online boekings kantoor Deskbookers.com maakte de ontwikkeling van het werken op flexibele plekken aan den lijve mee, toen hij vijfjaar geleden als trainee voor uitgeversconcern Wegener werkte. „Zonder dat het de bedoeling was, ging ik niet altijd meer naar mijn kantoor in Apel doorn. Als ik onderweg was, werkte ik op een van de flexplekken in Zwolle, Enschede, Nijmegen en Amsterdam. Daar was ik vrij in. Ik voelde me een soort zelfstandig onder nemer binnen een grote organisatie." Derks begon twee jaar geleden met Jeroen Arts en Joel Haasnoot een digitaal loket voor de verhuur van flexwerkplekken en spreek- en vergaderruimtes. „We bieden een soort prepaidkaart die je op 150 locaties kunt ge bruiken. Met die pas kunnen klanten kiezen uit allerlei soorten werkplekken. Bijproduc ten zoals een lunch, parkeerplek of beamer kunnen ze erbij huren. Ze reserveren via on ze website en krijgen later de factuur toege stuurd. De klant betaalt alleen maar wat hij gebruikt. Die flexibiliteit spreekt organisaties aan, want daardoor hebben ze minder kos ten." De gebruikers van Deskbookers zitten vooral in de zakelijke dienstverlening. „Het zijn zo wel zzp'ers als medewerkers die in dienst zijn van een middelgrote of grote organisatie zoals Vodafone. Bedrijven reageren enthou siast op ons model, maar ik bespeur ook nog koudwatervrees. Ze zitten nogal eens vast aan huurcontracten voor langere tijd. „Desondanks groeit het aantal locaties met flexwerkplekken erg hard. Nu al zijn er hon derden in Nederland. Ik voorzie dat organisa ties steeds flexibeler worden. Ze behouden een vaste kern, met daar omheen een flexibe le schil. De medewerkers hebben de vrijheid om zelf hun werkplek te kiezen, als ze hun resultaat maar halen." Veel locaties bevinden zich op loopafstand van een station, maar Frank Derks verwacht steeds meer differen tiatie. Naast de al bestaande werkplekken in grote wegrestaurants ontwikkelen zich ook in stadscentra nieuwe flexwerklocaties. „In de toekomst staat op elke hoek van de straat een flexkantoor", verwacht hij. „Dit concept past helemaal bij de manier van communice ren via slimme media. En ofschoon er altijd contact met collega's nodig blijft, heb je een groot deel van de tijd geen collega's nodig. Het allermooiste van deze ontwikkeling vind ik de samenkomst van verschillende flexwerkers, waardoor nieuwe initiatieven kunnen ontstaan." Op de markt van dynamische werkplekken neemt Seats2meet een eigen plek in. Het be drijf begon vijfjaar geleden op Hoog Catha- rijne bij Centraal Station Utrecht met de ver huur van vergaderstoelen in combinatie met flexwerkplekken die door de gasten worden betaald met kennis en ervaring. De grote, open flexwerkruimte is het hart van het ge bouw. Voor de werkplekken aan de lange werktafels en de koffie, thee en lunch hoe ven de gebruikers niet te betalen. Toch is dat niet gratis. „Bij de vergaderruimtes verdie nen we door de verhuur van seats en bij de flexwerkplekken door het sociaal kapitaal dat mensen meebrengen. Beide zijn nodig om het concept zo succesvol te maken", geeft communitymanager Vincent Ariëns aan. „Jij mag hier werken en krijgt WiFi, kof fie, thee en een lunch. Wij vragen dat je openstaat voor ontmoetingen en je kennis deelt. We gaan uit van wederkerigheid. Bij de boeking geven mensen aan wat ze op die dag gaan doen. Daardoor kun je hier vakge noten ontmoeten en een beroep op hen doen. Dit helpt je om een betere professio nal te worden. De gebruikers schrijven ook een review. Zij vertellen ons verhaal en zijn Handig boek voor mensen die personeel hebben Het hebben van personeel kan voor veel kopzorgen zorgen. Is een verzwegen tbs-verleden re den tot ontslag? Hoever mag u gaan met betrekking tot kleding voorschriften? Arbeidsrechtadvo caat Marco de Swart schreef een doorwrocht en handig boek met regels die gelden voor allerhande situaties in de praktijk. O Ik wens u veel personeel - Arbeidsrecht in de praktijk, 24,95 euro. Ex-bestuurder DSB opent nieuwe bank Onder de naam Bank van Morgen opent voormalig DSB-bestuurder René Frijters een nieuwe retail- bank, meldt AM Nieuws. De bank wordt ondersteund door Aegon en gaat in eerste instantie aantrek kelijke spaarproducten aanbieden. Uiteindelijk moet de bank een compleet pakket aan financiële producten gaan aanbieden, inclu sief betaalrekeningen en pinpas- Inkomensafhankelijke premie in trek bij 55-plusser Een inkomensafhankelijke pre mie voor de zorgverzekering zo dat het eigen risico omlaag kan: hiervoor is 62 procent van de Ne derlanders te porren, constateert Verzekeringssite.nl na een onder zoek onder 500 Nederlanders. On der 55-plussers zijn de meeste mensen (70 procent) voor een in komensafhankelijke premie in combinatie met een verlaging van het eigen riscio. Werknemer bepaalt werktijden graag zelf 65 procent van de werknemers wil zelf graag de werktijden bepa len. Met deze maatregel gaan zij er van uit dat werk en privé beter te combineren zijn. Dit blijkt uit onderzoek van het kenniscen trum Werk 8c Vervoer, een samen werkingsverband van de FNV, CNV, MHP en Qidos. Het onder zoek is uitgevoerd onder ruim 10.000 werknemers uit profit en non-profit bedrijven. Bijeenkomst ovér onderwijs en agrofood in Zeeland Foodport Zeeland houdt komen de dinsdag (25 september) in sa menwerking met de Edudelta On derwijsgroep in Goes een thema bijeenkomst met als titel: 'Betere aansluiting onderwijs en arbeidsmarkt in de topsector Ag rofood in Zuidwest-Nederland'. Mensen die de bijeenkomst wil len bezoeken, kunnen vanaf 15.30 uur terecht in het Edudelta Colle- rf ge in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44