Terpstra gaat WK op instinct rijden 301 sport 267 Rustig weekje Alonso gaat met fraaie voorsprong beslissende fase Formule 1 in McQuaid: geen generaal dopingpardon Vacansoleil strikt talentvolle Van Poppel Bulthuis weer matchwinnaar zaterdag 22 september 2012 Het was een weekje rus tig weekje voor Johnny Hoogerland. De meest dagen vulde hij met trainen. Twee koersen in België zorgden voor een beetje afwisse ling. In de GP Isbergues en de Om loop van het Houtland eindigde hij in het peloton. Zondag zal Johnny zeker weer trainen. Het WK in Valkenburg, waarvoor hij niet is geselecteerd, hoeft hij niet te zien. Hij had er maar wat graag zelf willen rijden. Volgende week gaat hij een paar dagen naar Limburg of de Arden nen. Nog even wat klimkilometers maken als voorbereiding op de Ronde van Lombardije van volgen de week zaterdag. Waarschijnlijk wordt het Limburg. In Maastricht kan hij logeren bij oud-ploegge noot Reinier Honig, die nu voor het Belgische Landbouwkrediet rijdt. Johnny reed Lombardije maar één keer, in 2009. Hij werd vijfde en ontdekte toen dat het een koers naar zijn hart is. VALKENBURG - De internationale wielrenunie UCI ziet af van de plannen om een generaal pardon voor dopingzondaars uit het verle den in te voeren. De gedelegeer den van de UCI hebben zich vrijdag daartegen uitgesproken. Voorzitter Pat McQuaid had het voorstel voor amnestie zelf ter tafel gebracht binnen de unie, maar kon op weinig steun reke nen. McQuaid benadrukte nog wel dat de UCI nooit positieve dopingcon troles van Lance Armstrong heeft verzwegen. Hij zei verder pas sanc ties tegen de zevenvoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk te on dernemen als er „harde en zuive re" bewijzen zijn voor dopege bruik. De wegwedstrijd van de mannen gaat zondag over 267 kilometer. Een van z'n laatste koersen van dit jaar zal de Ronde van Peking zijn. Het is te hopen dat het par koers wat zwaarder is dan de Ron de van China,' die momenteel wordt verreden. Daar eindigt elke etappe in een massasprint. „Vorig jaar was het geen zware koers, maar ik heb gehoord dat ze het na de tweede etappe wat moeilijker hebben gemaakt. Het parkoers is sowieso gewijzigd omdat er over stromingen zijn geweest en hele wegen zijn weggespoeld." Koen de Vries VALKENBURG - Danny van Poppel fietst de komende twee jaar voor Vacansoleil-DCM. De negentienja rige renner komt over van het Ra bobank Continental Team. „Ik wil deze kans grijpen en me zelf verder ontwikkelen als ren ner", zei Van Poppel over zijn over stap naar het team waar zijn vader Jean-Paul van Poppel ploegleider is. Daan Luijkx, de manager van Va cansoleil-DCM, is onder de indruk van Van Poppel. „Een renner die als eerstejaars belofte ritten kan winnen in de Thüringen Rundfah- rt en de Vuelta a Leon heeft heel wat in huis." Van Poppel start vandaag in Val kenburg voor het WK voor belof ten. Niki Terpstra (28) is een wielren ner in vorm. Tijdens de strijd om de wereldtitel, zondag in Val kenburg, heeft hij binnen de Ne derlandse ploeg een bescherm de status. Hij heeft de goede be nen én het instinct om de regen boogtrui te veroveren. door Edward Swöer MAASTRBCHT - Het is deze ochtend in Maastricht even opletten. Als de Nederlandse wielerprofs geza menlijk de statige oprijlaan van Kasteel Vaeshartelt afrijden, stuurt het gezelschap in zijn geheel de zelfde kant op. Dat was vorig jaar wel anders, erkent Niki Terpstra. „In Denemarken gingen er bij de eerste kruising vaak twee naar links, drie naar rechts en bleven er ook een paar in het hotel achter." Deze donderdag vertrekken de 28-jarige Terpstra en zijn ploegma- ten-voor-één-week, na het ontbijt met de media, gezamenlijk voor de laatste serieuze WK-training. Woensdag was de selectie ook al compleet op pad gegaan, voor een tocht van ruim tweehonderd kilo meter. „Er zijn nu duidelijk veel betere afspraken gemaakt, alles is helder. Willen er mensen nog een blokje om, dan kan dat, maar we gaan wel eerst gezamenlijk terug naar Maastricht." Het WK is, voor het eerst sinds 1998, weer in eigen land. De druk is groot, de verwachtingen zijn hooggespannen. Er wordt ge smacht naar een opvolger van Joop Zoetemelk, in 1985 de laatste Nederlander die wereldkampioen door Hans Leber DEN HAAG - Met nog zeven races te gaan denkt Lewis Hamilton dat het erg moeilijk gaat worden de koploper in de strijd om de we reldtitel, Fernando Alonso, nog in te halen. De Brit kroop door twee zeges in de laatste drie wed strijden (Hongarije en Italië) rich ting de Spanjaard, maar staat nog wel op 37 punten achterstand. Klassementsleider Alonso denkt dat de komende drie races, te be ginnen zondag in Singapore, voor hem bepalend zijn. „Omdat die cir cuits ons liggen, de andere min der." „Het wordt zwaar", zei Hamilton vrijdag over zijn kansen. „Alonso is het hele jaar al snel én zeer con sistent. Hij zou nog verder voor staan als hij niet zijn probleem in Spa had gehad, want daar was hij het hele weekeinde al sneller dan ik." In België werd de Spaanse Ferra- ri-coureur door Romain Grosjean al in de eerste bocht van de baan geramd. Ook Hamilton, die voor McLaren-Mercedes rijdt, zélf was daar slachtoffer van de Fransman die nadien een schorsing van één wedstrijd kreeg opgelegd. Ook Sebastian Vettel, de wereld kampioen van 2010 en 2011 moet volgens Hamilton nog niet wor den uitgevlakt. „De Red Bull is een snelle, zeer goede auto. In Monza ging het mis (beide Red Bulls vielen uit), maar in de rest van de races waren ze zeer snel." Bij Red Buil zullen ze echter be zorgd naar het komende weekein de kijken, aangezien Vettel in Mon za niet finishte door een kapotte alternator (wisselstroomgenera tor). Daarvoor excuseerde motorle- bij de profs werd. Dat vraagt om andere maatregelen, wist bonds coach Leo van Vliet. En dus is er niet één absolute kopman, maar - om de kansen te spreiden - een kwartet beschermde renners. Bo vendien is erop gehamerd, in de week voor de Limburgse titelstrijd, toch vooral gezamenlijk op te trek ken. Er moet bij wijze van spreken in het oranje worden gedacht, ge geten, geslapen. In Kopenhagen was vorig jaar on voldoende aandacht geweest voor de sfeer. „We hebben het er al tij dens de Olympische Spelen met z'n allen uitgebreid over gehad. Het is gewoon prettig als je op tijd bij elkaar komt. Dan kan je toch een klein beetje een groep vor men. We zijn immers het hele jaar concurrenten. De sfeer is nu duide lijk beter dan in Kopenhagen. Het heeft wat meer weg van het WK van 2010 in Australië." Ook daar verbleef de selectie, noodzakelijk, langer in elkanders nabijheid, om de jetlag te verwerken. Toch duurt een week lang. „Het gaat goed. Maar het kan natuurlijk ook gaan vervelen, een hele week met zo'n stel mannen op eikaars lip." Even verderop aan de ontbijt tafel geeft Karsten Kroon glim mend toe dat er „heus al wel wat strubbelingen zijn geweest. Voor een Rabo-renner is tien uur ver trekken tien uur, bij Saxo betekent tien uur soms ook kwart over", lacht Kroon, die zegt veel waarde ring voor Terpstra te hebben. „Hij is niet bang om, figuurlijk dan, op zijn bek te gaan. Hij durft, dat zie ik graag." Is Kroon zondag de koerskapitein, Terpstra („Ik kan blind varen op Karsten") mag bogen op een be schermde rol. Hij heeft er zin in. „Het is een bijzondere wedstrijd, onder bijzondere omstandighe den. In eigen land een WK mogen rijden voor Oranje, in de verwach ting dat het zwart zal zien van de mensen. Dat geeft echt een heel lekker gevoel." Vraag hem niet het strijdplan vóór dit WK precies te ontvouwen. „Dat is ook niet eenvoudig." Met vier beschermde renners zijn er te veel scenario's denkbaar. „Je kan de koers nooit op voorhand bepa len." Feit is wel dat de Cauberg een cruciale rol gaat spelen. „Het wordt hoe dan ook een scherprech ter." Maar anders dan in de Am: stel Goldrace. Immers, het peloton moet er veel vaker over. Er wor den, na een aanloop van honderd kilometer, tien pittige omlopen ge reden. „Er zullen er, als de koers al vroeg hard gemaakt wordt, elke ronde van achteren een paar afval len. Het zou voor ons het beste zijn als er al vroeg keihard gekoerst wordt, daar hebben wij de renners wel voor." De eindstreep ligt overigens niet op de top van Neerlands bekend ste wielerheuvel, maar een kleine twee kilometer verderop. Juist dat aspect zal zorgen dat meer renners zich kansen toedichten in de fina le. „Renners die niet explosief ge noeg zijn, zullen mogelijk denken dat ze er na de Cauberg weer bij kunnen komen." Zijn eigen kaar ten gooit hij nog niet op tafel. Of hij zijn troeven kan uitspelen zal ook mede afhangen van de positie van zijn landgenoten, van wie het Rabo-trio Lars Boom, Robert Ge- sink en Bauke Mollema net als hij verander Renault zich weliswaar, maar tot op heden is de oorzaak van het probleem nog niet geheel achterhaald. Alonso liet dus weten dat de ko mende drie races - na Singapore ook die in Japan en Zuid-Korea - voor Ferrari beslissend zijn. ,Dat zijn de circuits waar we met onze auto alles er uit moeten kunnen halen. De circuits daarna (India, Abu Dhabi, VS en Brazilië) liggen ons minder," aldus Alonso in Sin gapore. Alonso's F2012 is echter al het he le jaar competitief, niet eens zo zeer door de snelheid, die er ook steeds meer in kwam, maar voor al door Alonso's racekunsten en vechtlust. De Spanjaard zelf zei eerder al dat Hamilton zijn groot ste belager is. „Lewis kan ook ra ces winnen als hij niet de snelste auto heeft." KERKRADE - Dave Bulthuis (links) is voor de tweede week op rij matchwin naar in de eredivisie. Na vorige week tegen PSV al de enige treffer gemaakt te hebben, was de linksback van FC Utrecht ook vrijdag uit bij Roda JC ver antwoordelijk voor het enige doelpunt: 0-1. De verdediger profiteerde bij zijn treffer optimaal van een enorme blunder van doelman Filip Kurto. De Pool bokste na ruim een half uur spelen een vrije trap recht omhoog in plaats van die te vangen. Hij verloor daarna de bal ook nog eens uit het oog, waarna die via de knie van Bulthuis en verdediger Bart Biemans in het doel verdween. foto Joep leenen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30